Film Kajínek se v kinech objeví od 5. srpna

[nek]

Film Kajínek se v kinech objeví od 5. srpnaPublikováno: 4.6.2010

Natáčení kriminálního thrilleru Kajínek právě skončilo, poslední záběry vznikly před pár dny ve vrtulníku například při přeletu na věznicí v Plzni-Borech, oznámil ČTK mluvčí projektu Lukáš Vedral. Štáb debutujícího režiséra Petra Jákla připravil i filmovou upoutávku, kterou mohou zájemci vidět na internetu a od poloviny měsíce poběží v kinech.

Praha 3. června

"Dva měsíce před premiérou filmu si štáb Kajínka může konečně vydechnout, natáčení definitivně skončilo. Do kin se 5. srpna Kajínek vydá v počtu 40 kopií, dalších deset bude digitálních," uvedl Vedral. Záběry z výšky dokreslují a doplňují akci natočenou vloni v létě. S jejich natočením proto čekala produkce až na jaro, aby jim odpovídala zeleň stromů a sluneční světlo.

"Tyto záběry nakonec do filmu doplníme jako poslední dílky do skládačky," uvedl producent Igor Konyukov ze společnosti HCE. Hlavní natáčení filmu probíhalo vloni od června do srpna, delší dobu zabral střih filmu. "Máme natočených 150 hodin materiálu," říkal v únoru při představování prvních záběrů z filmu v teaserové upoutávce režisér Petr Jákl.

Podle distribučních materiálů byl tento kriminální film inspirován příběhem Jiřího Kajínka považovaného za prvního nájemného vraha v České republice. Po jeho útěku z vězeňské pevnosti Mírov se z něj stal nejhledanější člověk v Evropě. Pět týdnů, kdy unikal policii, je dodnes zahaleno tajemstvím.

S využitím umělecké licence odrazí film Kajínek pohled tvůrců na to, jak se celý případ mohl podle dostupných informací odehrát. Připravovali ho pět let. Titulní postavu ztvárnil ruský herec Konstantin Lavroněnko, držitel herecké ceny z festivalu v Cannes, jeho obhájkyni hraje Tatiana Vilhelmová.

V dalších rolích se představí polská herecká hvězda Boguslaw Linda (Je třeba zabít Sekala), Vladimír Dlouhý, Michal Dlouhý, německý herec s mnoha hollywoodskými rolemi na kontě Werner Daehn (Valkýra, Speed Racer, xXx, Nepřítel před branami), Václav Noid Bárta a německý herec Ken Duken, který se objevil ve filmu Quentina Tarantina Hanebný pancharti.

Jiří Kajínek byl odsouzen k doživotnímu vězení za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu. Svou vinu za tyto činy nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Díky mediálnímu zájmu se v případu objevila řada nesrovnalostí, později i nové svědecké výpovědi. Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování. Kajínek žádá o obnovení procesu, zatímco jiní svědkové ho obviňují z manipulace veřejným míněním a ze zastrašování.


Autor: Tiscali/ČTK
Zdroj: dokina.tiscali.cz