Kajínek láká na hollywoodskou akci

[partners]

Kajínek láká na hollywoodskou akci, slibuje letící auto i ostré zatýkáníFilm Kajínek, který tento čtvrtek vstoupí do kin, doprovázejí samé akční zážitky. Jeden se rozehrál v posledních dnech, kdy se rozhořel boj o autorství scénáře. Další jsou pak přímou součástí příběhu inspirovaného případem Jiřího Kajínka. Podívejte se, jak se natáčely působivé scény Kajínkova zatčení a letícího automobilu.

Jak poznamenávají tvůrci, k natočení akčního filmu je třeba především nosné téma. Tím by příběh Jiřího Kajínka bezpochyby byl. Ale ani ten by ve ztemnělém sále neobstál bez divácky atraktivních stříleček a vybuchujících aut. "V tomto příběhu akční scény prostě chybět nemohou," potvrdil sám debutující režisér Petr Jákl.

A tak štáb vyrazil s nejmodernějšími digitálními kamerami (a jistotou padesátimilionového rozpočtu) do terénu a pořídil záběry, které by obstály v leckterém hollywoodském thrilleru.

---------------------------------------------------
Spor o scénář skončí u soudu

Spor, který se rozhořel kolem scénáře filmu Kajínek těsně před jeho premiérou, pokračuje. Obě strany vydaly oficiální prohlášení a obě se obrátily na soud. Vyjádření producenta filmu Kajínek Petra Jákla staršího a režiséra Ivana Fíly, který Jákla i jeho syna Petra obvinil z plagiátorství, zveřejňujeme v plném znění.
Spor o scénář skončí u soudu
Spor, který se rozhořel kolem scénáře filmu Kajínek těsně před jeho premiérou, pokračuje. Obě strany vydaly oficiální prohlášení a obě se obrátily na soud. Vyjádření producenta filmu Kajínek Petra Jákla staršího a režiséra Ivana Fíly, který Jákla i jeho syna Petra obvinil z plagiátorství, zveřejňujeme v plném znění.


Jak se tedy filmový Kajínek dostal opět za mříže? Natáčelo se během léta v prostorách studentských kolejí na pražském Jižním Městě. Produkčně i technicky náročnou scénu si filmaři nechali až na závěr natáčecího plánu.

"Naši kaskadéři skutečně slaňovali z okraje střechy, tedy z výšky 24 metrů, do šestého patra, kde se nacházel Kajínkův úkryt. Měli přitom na sobě kompletní výbavu zásahové jednotky," popisuje Jelen část zásahu. V tu stejnou chvíli se ovšem do bytu pokoušejí dostat jejich kolegové s beranidlem.

A nakonec přijdou ještě zásahové rozbušky. "To jsou malé granáty, které hodíte, a vyletí z nich dalších šestnáct malých granátků. Způsobí to velký rachot, světla, záblesky - má to především psychologický efekt. Také jsme vyhazovali do vzduchu okenní skla. Při téhle scéně jsme se dopracovali až na hlučnost 300 decibelů, takže celý štáb povinně musel používat ucpávky do uší," upřesňuje Jelen.

Zbavit se postavy? Stačí jedna nehoda

Efektní bude jistě i scéna, kterých je sice plný seriál o sousední dálniční policii s malým a velkým policistou v popředí, nicméně v Česku jsme jich zatím na plátně tolik neviděli: letící automobil.

"Ve scénáři bylo předepsáno, že máme zlikvidovat jednu nepohodlnou osobu, přičemž její smrt má vypadat jako nehoda. Vybrali jsme dva džípy, které na příhodném místě vytlačily auto s touto postavou ze silnice. Ve filmu jde nakonec o několik vteřin, ale přípravy trvaly velmi dlouho," podotýká Jelen s tím, že vhodná lokace se hledala půl roku. Nakonec se hodil nedostavěný most na pražské Palmovce.

"Auto jsme museli speciálně upravit a během příprav jsme absolvovali spoustu tréninkových jízd na letišti v Milovicích. Problém byl v tom, že pro naprostou destrukci jsme sehnali ojeté auto, jehož motor měl těsně před smrtí, takže stěží dokázalo vyjet na kopec před oním rozestavěným mostem. Samotný záběr se nedal opakovat, všechno muselo klapnout napoprvé a natáčelo ho sedm kamer naráz," podotkl šéf kaskadérů.

Zda jsou scény skutečně tak atraktivní, můžete posoudit již od 5. srpna, kdy se film po středeční slavnostní předpremiéře dostane do všech kin v Česku.

Čtěte v magazínu DNES
"Nedivil bych se, kdyby zase utekl," říká v rozhovoru pro Magazín DNES Janek Kroupa, který o Kajínkovi napsal knihu. S kolegou Klímou se kvůli tomu málem poprali. Více čtěte ve čtvrtečním vydání

http://kultura.idnes.cz/video-kajinek-laka-na-hollywoodskou-akci-slibuje-letici-auto-i-ostre-zatykani-1x1-/filmvideo.asp?c=A100802_154839_filmvideo_jaz