Klaus udělil osm milostí, i lékaři z mise v Afghánistánu

[Katka Brno]
Klaus udělil osm milostí, i lékaři z mise v Afghánistánu

vydáno: 02.03.2010, 16:39 | aktualizace: 02.03.2010 18:13
Praha - Prezident Václav Klaus dnes udělil milost osmi lidem. Vedly ho k tomu hlavně humanitární důvody. Jedním z omilostněných je i traumatolog, který působil v české vojenské misi v Afghánistánu, odsouzený za pomoc k pojistnému podvodu. Vyhoštění na tři roky prominul prezident Ukrajince, která svědčí v případu korupce policisty.

Vojenskému lékaři Liboru Urbánkovi Klaus prominul podmíněný trest. "Prezident přihlédl k tomu, že současně uložený peněžitý trest uhradil, dosud žil řádným a společnosti prospěšným životem. Zúčastnil se zahraniční vojenské mise v Afghánistánu s kladným hodnocením," uvedl Hrad ve zdůvodnění milosti.
Díky rozhodnutí prezidenta může v České republice zůstat Ukrajinka, která měla být na tři roky vyhoštěna kvůli neoprávněnému pobytu v ČR. Klaus se rozhodl milost udělit proto, že vyhoštění by ztížilo trestní stíhání, ve kterém je důležitým svědkem. "Spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení, kterým podala oznámení na korupční jednání policisty. Splňuje podmínky pro získání dlouhodobého pobytu," zdůvodnil udělení milosti.

V jedné z milostí Klaus ocenil to, že odsouzený pomáhal ženě, kterou zranil při dopravní nehodě. "Zajišťoval jí osobně nákupy, pořizoval veškeré předměty do domácnosti, zařizoval různé její záležitosti a dlouhodobě se snažil o to, aby pomohl poškozené vypořádat se jak s následky dopravní nehody, tak s její do té doby nepříznivou sociální situací," uvedl tiskový mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

V dalších třech milostech prezident prominul tresty za zanedbání povinné výživy. Zdůvodnil to tíživou sociální situací odsouzených. V jednom případě také uvedl, že se muž snažil svému synovi dluh splatit tím, že mu dal byt. Prezident prominul také tresty za majetkovou trestnou činnost a podvod. Argumentoval přitom sociálními a zdravotními důvody.

O Klausově roli v udílení milostí se v těchto dnech hovořilo také v souvislosti s případem bývalé prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové, která si odpykává šestiletý trest za podíl na justiční vraždě Milady Horákové. Prezidentská kancelář při prověřování případu Brožové-Polednové upozornila na to, že se na ní mohou vztahovat někdejší prezidentské či vládní amnestie. Podle Lidových novin Klaus dříve zvažoval, zda jí neudělit milost.

Autor: ČTK
www.ctk.cz