Na premiéru filmu Kajínek dorazil také Lavroněnko

[nek]

Na premiéru filmu Kajínek dorazil také Lavroněnko
vydáno: 04.08.2010, 20:02 | aktualizace: 04.08.2010 20:55

Praha - Představitel hlavní role Konstantin Lavroněnko se dnes zúčastnil premiéry kriminálního thrilleru Kajínek, která se konala v kině Palace Cinemas v pražském Slovanském domě. Z luxusních limuzín na červený koberec vystoupili i další členové filmového štábu, ale zřejmě největší rozruch vzbudil mezi přihlížejícími dvojník Kajínka, jehož doprovázela skupina ostrých hochů oblečených do uniforem policistů z Útvaru rychlého nasazení. K dokonalé iluzi přispěly i atrapy samopalů.

Mezi hosty byla také Kajínkova skutečná obhájkyně Klára Slámová. Režisér Petr Jákl ale už na dnešní tiskové konferenci zdůraznil, že volně převyprávěný příběh známého českého vězně není jeho obhajobou.

"Není to obhajoba Jiřího Kajínka, ale obžaloba systému," uvedl k filmu, který byl inspirován osudy muže považovaného za prvního nájemného vraha v České republice. Po jeho útěku z vězeňské pevnosti Mírov se z něj stal nejhledanější člověk v zemi. Pět týdnů, kdy unikal policii, je dodnes zahaleno tajemstvím.

Na premiéru přijeli také německý herec Werner Daehn představující jednoho z mafiánů nebo Deana Jakubisková-Horváthová ztvárňující soudkyni v Kajínkově případu. Kajínkovu osobní účast na premiéře, kterou se tvůrci filmu snažili zařídit, vězeňská služba zamítla.

"Ve filmu jde o míru viny, protože o Kajínkovi se nedá říct, že by byl nevinným člověkem. Má se z čeho zpovídat, ale je otázkou, zda má být odsouzen za něco, co neudělal," uvedla slovenská herečka, kterou dnes doprovázel její manžel, režisér Juraj Jakubisko.

V dalších rolích se představí Tatiana Vilhelmová, polská herecká hvězda Boguslaw Linda (Je třeba zabít Sekala), Vladimír Dlouhý, Michal Dlouhý, Václav Noid Bárta a německý herec Ken Duken, který se objevil ve filmu Quentina Tarantina Hanebný pancharti.

Z novinářské projekce byl minulý týden vyveden Jáklův bývalý spolupracovník Ivan Fíla, který ho nedávno obvinil ze zcizení části svého scénáře snímku o Kajínkovi Princip K. Fíla oznámil, že požádal svého právního zástupce, aby případně zastavil distribuci Jáklova filmu. Jákl kontroval prohlášením, že na něj podá trestní oznámení za pomluvu.

Rozpočet filmu činil 55 milionů korun. Sám Jiří Kajínek prý do podoby scénáře zasáhl jen minimálně. "Scénář četl, ale k ději se nevyjadřoval. Podle dohody do děje ani zasahovat neměl. Vyjadřoval se pouze k technickým otázkám a komentoval také detaily svého útěku. Stal se vlastně naším odborným konzultantem," poznamenal scenárista Marek Dobeš.

Kajínek, který dostává denně množství dopisů, mezi nimi i nabídky k sňatku, svůj příběh prodal za blíže neurčenou částku. "Rozhodně nejde o zanedbatelnou sumu. Bohužel pro něj, za své peníze si může kupovat jenom to, co je k dostání ve vězeňské kantýně," podotkl Jákl.

Film je věnován památce herce Vladimíra Dlouhého, představitele policisty Novotného, který se dnešní premiéry nedožil.

Jiří Kajínek byl odsouzen k doživotnímu vězení za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu. Svou vinu za tyto činy nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Díky mediálnímu zájmu se v případu objevily nesrovnalosti, později i nové svědecké výpovědi. Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování. Kajínek žádá o obnovení procesu, zatímco jiní svědci ho obviňují z manipulace veřejným míněním a ze zastrašování.

Deník Právo na konci července informoval, že policejní inspekce už několik měsíců prověřuje, zda za dvojnásobnou vraždou z roku 1993 ve skutečnosti nestáli policisté.

První vzkaz do knihy pro známého českého vězně Jiřího Kajínka, která bude k dispozici dnes večer na premiéře kriminálního filmu režiséra Petra Jákla Kajínek, napsal představitel hlavní role Konstantin Lavroněnko. "Jiří, věřím, že si brzy budeme moci potřást rukou na svobodě," napsal azbukou po setkání s novináři v Praze devětačtyřicetiletý herec, který vypadá jako hubenější skutečný Kajínek. Ten je odsouzený za dvojnásobnou vraždu, jeho případ však provází množství pochybností.

Lavroněnko, držitel ceny pro nejlepšího herce z filmového festivalu v Cannes za roli ve snímku filmu Vypovězení, přiletěl do Prahy v pondělí odpoledne. Film Kajínek zatím viděl dvakrát.

"Je těžké říct, jak se mi film líbí, to je dotaz spíše pro diváky. Jako vždy vidím ve své roli drobné nedostatky, ale z filmu cítím hodně emocí," řekl ČTK Lavroněnko.

Šedovlasého herce Moskevského uměleckého akademického divadla (MCHAT) objevil režisér Jákl díky jeho roli v britském thrilleru Archangel, kde si zahrál s Danielem Craigem.

Film Kajínek by podle Lavroněnka, na nějž velmi zapůsobilo dvouhodinové setkání se skutečným Kajínkem, měl vyjádřit ohromnou bolest, vůli a naději. Práce na tomto snímku podle něho bude mít dva konce. "První, až se na dnešní premiéře film dostane k lidem, a druhý, až Jiřího Kajínka pustí z vězení," uvedl.

Herec podotkl, že v jeho zemi by v současné době podobný snímek vzniknout nemohl. Zejména proto, že si zatím nedovede v Rusku představit natáčení přímo ve věznicích.

Lavroněnko se prý do role doslova převtělil. Jeho ukázněnost při natáčení oceňovali i čeští kolegové. "Pokud se člověk chce věnovat téhle profesi, musí být připraven cítit srdcem. Do téhle branže je lepší nejít, pokud v sobě nemáte nic víc než intelekt. Můžete být sebelepší a inteligentní člověk, ale pokud je vaše srdce hluché, tak to nemá cenu a nikoho to nebude zajímat," konstatoval.

Herec, který podle štábu během příprav na roli Kajínka dělal 1600 kliků denně, se snažil většinu nebezpečných scén absolvovat sám, bez kaskadéra. Při natáčení scény útěku z Mírova si natáhl stehenní sval a roztrhl si ruku o ostnatý drát. Přes velké bolesti točil dál.

"Když jsem dorazil do Česka, každý se mě hned ptal, kolik dokážu denně udělat kliků. Prý jestli 2000 nebo 3000? Připadalo mi to trochu zvláštní, dokud mi někdo nevysvětlil, že Jiří Kajínek je mimo jiné proslulý svou téměř nadlidskou fyzičkou," vysvětlil Lavroněnko.

Snímek Kajínek jednoznačně neodpovídá na otázku, zda je Kajínek vrah obratně manipulující s veřejným míněním, nebo oběť policejní konspirace. "Osobně už dávno vím, že v každém člověku je všechno. Je v něm dobro a světlo, ale i zlo a smutek. Je v něm něco negativního, odporného či naopak božského," podotkl Lavroněnko.


Autor: ČTK
www.ctk.cz
Zdroj: www.ceskenoviny.cz