Natáčení akčního filmu Kajínek finišuje

[nek]

Natáčení akčního filmu Kajínek finišuje2. 6. 2010

Český akční film Kajínek se točí na motivy pravdivých událostí a některé postavy jsou skutečné. Do kin snímek vstoupí 5. srpna. Film režíroval šestatřicetiletý Petr Jákl, bývalý sportovec a debutující filmař.

Kajínkovu advokátku Pokorovou bude hrát Tatiana Vilhelmová, jejího partnera si zahraje Boguslaw Linda, známý z filmu Je třeba zabít Sekala. V dalších rolích se představí Vladimír Dlouhý, Michal Dlouhý, Josef Klíma, Norbert Lichý nebo Václav Bárta.

Režisér Petr Jákl uvedl, že film vznikal velmi dlouho: "Začali jsme o tom uvažovat před čtyřmi lety, kdy jsme oslovili přímo Jiřího Kajínka, bylo víc zájemců a on se rozhodl spolupracovat s námi. Cesta to byla dlouhá, vystřídalo se sedm scenáristů, od začátku u toho byl Marek Dobeš. Já jsem za Kajínkem jezdil velmi často do vězení a jeho příběh jsem prostudoval i ze druhé strany, takže moje pocity nejsou založené jen na tom, že jsem vyslechl Kajínka."


Kajínek nebude jen oblíbený sympaťák

Jákl odmítl prozradit, jestli bude filmový Kajínek vinen, nebo nevinen. "Necháváme to hlavně na divákovi, aby si to domyslel. Rozhodně ho neukazujeme jako sympaťáka, kterého všichni milujou," vysvětlil.

Film se natáčel ve skutečných věznicích včetně Mírova, odkud Kajínek utekl. Mělo by se tam objevit i konkrétní okno, kterým vylezl.

Kajínkův představitel Konstantin Lavroněnko se svěřil, že roli vnímá jako úkol, který nebude jednoduchý. Scénář je podle něj vynikající a je v něm všechno, co může herce zajímat - život, smrt, osobnost a systém.

"Cítím zodpovědnost, protože je to reálný člověk, my ale samozřejmě neděláme dokument. Doufám, že to bude umělecký film," řekl Lavroněnko.

Osmačtyřicetiletá ruská hvězda z Rostova na Donu a držitel Zlaté palmy z Cannes sice v Česku nepatří k nejznámějším, ale pár filmů, které k nám pronikly, si získalo obdiv kritiky.


Autor: Karolina Zarzycká, Novinky
Zdroj: www.novinky.cz/kultura

obrázek obrázek

Představitel Kajínka Konstantin Lavroněnko s kolegyní Tatianou Vilhelmovou - FOTO: Doležal Michal, ČTK
Než se rozhodl natočit příběh nejznámějšího českého vraha, nosil Petr Jákl námět několik let v hlavě. - FOTO: Michaela Říhová, Právo