Rozhovor s Jankem Kroupou

[Katka Brno]

Archiv Pressklubu 7. 5. 2008

Rozhovor s Jankem Kroupou - reportér televize Nova

A dnes je u nás Janek Kroupa, investigativní reportér televize Nova, který odhalil mimo jiné Berdychův gang, anebo kauzu známou jako pět na stole v českých. Vítejte, dobrý den.

Dobrý den.

Vy jste hodně dlouho pracoval v pořadu Na vlastní oči, teď jsem vás tam nějakou dobu neviděla, zmizel jste z obrazovky, jak to je?

My jsme se dohodli, že z pořadu Na vlastní oči teďka odejdu prozatím a budu dělat pro...


Komentáře

[ 5e709*** / Katka BrnoJanek Kroupa: Zločin jako profese
Kniha Janka Kroupy Zločin jako profese vás zavede mezi zločince, kteří neváhají použít jakéhokoli mučení, když jde o to, aby ze svých obětí vymámili kódy sejfu či podpis. S otevřením kasy by si poradit neuměli, a tak na to jdou přes „lidský faktor". Bití, drcení prstů, elektrošoky, mučení horkou kulmou... Se starosvětskými kriminálníky, které známe ze starých filmů a seriálů a kteří sahali k násilí jen v krajním případě, mají společné nanejvýš bizarní přezdívky.Ještě před několika lety byl nekorunovaným vládcem pražského podsvětí David Berdych, jehož gang byl propojen s některými příslušníky OBOZu (Odboru boje s organizovaným zločinem Policie ČR). Zločiny tak mnohdy vyšetřovali stejní lidé, kteří je spáchali, či minimálně jejich spolupracovníci... Zločinecká organizace, která prorůstala jak do české galerky, tak do policejního sboru, byla nakonec na podzim roku 2004 odhalena díky dvojici mladých schopných policistů a postavena před soud. Jak Josef Klíma, kolega Janka Kroupy z pořadu Na vlastní oči, naznačuje v předmluvě této knihy, za některá odhalení vděčí i samotnému autorovi, jenž se celým případem dlouho zabýval. V některých případech byl dokonce krůček před policií a přišel na nové spojitosti mezi jednotlivými dílky skládačky.

Dempsey a Makepeace počeskuVelice zajímavě, ba až romanticky, působí popis dvojice detektivů, kteří případ řešili a také z velké části úspěšně vyřešili. V mnohém dokonce připomínají britskou dvojici detektivů Dempseyho a Makepeace ze stejnojmenného seriálu. Helena Kahnová je velice půvabná mladá žena, která zpočátku u policie často působila jako volavka. Jejím parťákem v řešení případu byl její životní partner Tomáš Gregor. „Jejich statečnost spočívá v tom, že to celé dokázali dotáhnout až do konce, i když jim šlo o život," říká Janek Kroupa s obdivem. Problém spočíval v tom, že vypátraní viníci byli jejich vlastními nadřízenými. Tedy lidmi, jimž po celou dobu předávali informace o postupu svého vyšetřování. To byl hrozný šok a bolestivá deziluze. Helena otevřeně přiznává, že jí z toho bylo během zatýkání úzko. „Dlouho tomu nemohli uvěřit. Mezi policisty se totiž pěstuje parťácká atmosféra založená na vědomí, že oni jsou na té správné straně a bojují proti lumpům," vysvětluje reportér. I on sám dlouho považoval jednoho z hlavních viníků, Josefa Opavu, za bodrého a sympatického dobráka a zdráhal se uvěřit v jeho vinu.

Policie v osidlech podsvětíAutor svou knihu věnoval všem čestným policistům, kteří nikdy nepřijali ruku napřaženou z podsvětí. A to přesto, nebo právě proto, že se v ní mnohé dočtete i o mužích zákona, kteří tu ruku nakonec stiskli a sami se do kriminální činnosti zapletli. „Policisté mají obrovskou moc, ale na druhou stranu nemají k dispozici mnoho financí a nevydělávají nikterak závratné částky. Navíc se pohybují mezi zločinci a mohou pozvolna začít přejímat jejich způsob myšlení. Spoustu z nich začne napadat, že by svou moc mohli prodat. Začíná to maličkostmi, malými ústupky. Málokdy dojde přeměně policisty ve zločince během jediného okamžiku," uvažuje nad jejich motivací Janek Kroupa. V knize se také dočtete o obrovském zlomu, který policisté zažili po sametové revoluci. Zatímco před převratem v roce 1989 měli proti sobě rovnocenné, či spíše slabší soupeře v žigulících, po něm se najednou lidé z podsvětí začali pohybovat v mercedesech a disponovat tučnými konty. Není proto divu, že mnozí uniformovaní muži mohli začít pociťovat frustraci a pocit nedoceněnosti.

Věčná válka„Většina zločinců jsou chytří lidé, kteří se nechali ke zločinu zlákat, často ani nejsou primárně zlí. Řada z nich je doopravdy ovlivněná akčními či romantickými filmy. Stejně jako většina prostitutek věří, že si je jednou odvede Richard Gere jako ve filmu Pretty Woman, muži na hraně zákona zase žijí se snem, že se jim jednou podaří obrovská loupež a oni prchnou někam na Bahamy," říká Janek Kroupa. Zločinecká organizace, která sama sebe nazývala Deratizace, měla kolem sedmdesáti členů, před soudem jich však stanulo pouhých čtyřicet. Na svobodě jich tedy běhá ještě minimálně třicet. Organizace byla navíc propojená s ruským gangem, z nějž nebyl odhalen zatím vůbec nikdo. Janek Kroupa tedy s pátráním nepřestává. „Válka dobra se zlem končí definitivně jen v pohádkách. Ve skutečnosti je to věčná válka, v níž můžete vyhrát nanejvýš jednu bitvu," dodává.

Jak mluví podsvětí?Bílý kůň - nastrčená figura, která jedná místo samotných zločinců

Brigáda - ruskojazyčný gang

El Paso - loupežné přepadení

Esko - sledování podezřelého

Vor v zákoně - šéf ruského gangu

Železo - pistole (z policejního slangu)

Kdo je Janek Kroupa- Narodil se v roce 1974 v Praze.- Už deset let je reportérem pořadu Na vlastní oči, zabývá se zejména válečnou a investigativní žurnalistikou.- Je spoluautorem knihy Jiří Kajínek: vrah nebo oběť?.- Za reportáž z války v Afghánistánu obdržel Cenu vysokého komisaře OSN.zdroj: TV Nova, autor: Ilona Laužanská

 1 
Vložit příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit.

Nemáte-li ještě svůj účet, můžete se zaregistrovat zde