Sněmovna do svých řad přijala na dva týdny dvě nové poslanky

[partners]
Sněmovna do svých řad přijala na dva týdny dvě nové poslankyně

Praha - Sněmovna je po dnešku zase kompletní. Jejími plnoprávnými členkami se složením slibu staly na dva týdny Klára Slámová (zvolena za ODS) a Yvona Kubjátová (ČSSD). V dolní komoře nahradily Daniela Reisiegla (ODS), jenž zamířil do Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), a bývalého předsedu sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), který na členství v dolní komoře rezignoval po kauzách s dotací a půjčkami.

Slámovou a Kubjátovou čeká do sněmovních voleb, a tím i do konce současného funkčního období jen nynější řádná sněmovní schůze. Poslanci na ní rozhodnou například o zvýšení mateřské na loňskou úroveň a mají jednat o vládním protikorupčním balíčku, regulaci lobbingu nebo o zahrádkářském zákonu.

Reisiegel se stal koncem dubna členem kolegia NKÚ, čímž mu zanikl mandát. Advokátka Slámová, která byla před čtyřmi lety kandidátkou ODS, z této strany později vystoupila. Nyní vede pražskou kandidátku Suverenity Jany Bobošíkové. Kubjátová je náměstkyní olomouckého hejtmana.

V nynějším volebním období opustilo sněmovnu celkem 23 poslanců. Důvody měli rozličné, od zdravotních po zvolení do funkcí, které nejsou slučitelné s poslaneckým mandátem.

V úvodu schůze poslanci uctili minutou ticha památku ombudsmana Otakara Motejla, který zemřel 9. května ve věku 77 let po krátké nemoci. Motejlova nástupce navrhnou prezident a Senát, z návrhů budou vybírat ale zřejmě až noví poslanci po květnových parlamentních volbách. Na volbu mají zákonem danou šedesátidenní lhůtu, který má skončit začátkem července.

http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/snemovna-do-svych-rad-prijala-na-dva-tydny-dve-nove-poslankyne/478755