Textaři soutěží o píseň pro Kajínka, převažují poetické návr

[nek]

Textaři soutěží o píseň pro Kajínka, převažují poetické návrhy31. května 2010 7:09

Textaři mají poslední šanci. Slova k písni, která zazní ve filmu Kajínek, mohou poslat ještě dnes; s koncem května se však soutěž definitivně uzavře.

"Nápor textů nám trochu vyrazil dech," přiznává autor hudby Václav "Noid" Bárta. Během týdne totiž dorazilo na dvě stě návrhů, přičemž jen hrstka se nedá použít.

"Je znát, že většina lidí s naším hudebním podkladem pracovala a držela se ho," dodává spokojený muzikant. Zároveň však upozorňuje, že posuzování všech textů zabere více času, než se předpokládalo, takže zítra se vítěz ještě nevyhlásí.


Lucii Bílou by neměnili

Ovšem dlouho se na konečnou verzi písně, kterou nazpívají Lucie Bílá a Kamil Střihavka, už čekat nedá – film má premiéru za dva měsíce. Ať vyhraje kterýkoli text, nepůjde v něm o hymnu na počest Jiřího Kajínka, jehož osudy snímek líčí. Textaři se zatím soustředili spíše na emoce, které případ provázejí.

V drtivé většině jsou texty poeticky laděné, objevují se v nich témata viny, svědomí, touhy po svobodě a pocit, že Kajínkův příběh už vlastně nemá řešení, jež by rozlišilo fámu od skutečnosti. Jen zřídka se objeví vězňova obhajoba.

České texty převažují nad anglickými a k některým prý autoři připojili návrh na změnu zpěváka – Bílou však nikdo vyměnit nechtěl.


Zdroj: kultura.idnes.cz
Autor: vdr MF DNES