V ruském vězení by natáčení neprošlo, říká filmový Kajínek

[nek]

V ruském vězení by natáčení neprošlo, říká filmový KajínekPRAHA / 17:17, 04. 08. 2010

Ruský herec Konstantin Lavroněnko, který ztvárnil titulní roli v debutu Petra Jákla Kajínek, novinářům ve středu prozradil, že osobní setkání s Jiřím Kajínkem pro něj bylo velmi silným zážitkem. Podle něj by v Rusku filmaři ve vězení natáčet nemohli. Distribuční premiéra snímku bude 5. srpna.

"Osobní setkání s Jiřím Kajínkem pro mě bylo událostí, na kterou v životě nezapomenu. Byl to velmi silný zážitek. Snažil jsem se najít odpovědi na otázky, proč se něco takového stalo, ale nešlo to. Když jsem seděl vedle něj, cítil jsem celou svou bytostí tu obrovskou bolest a naději, která z něho vyzařuje. A na takové setkání nelze zapomenout," řekl Lavroněnko, který se ve středu večer zúčastní ve Slovanském domě v Praze slavnostní premiéry filmu.

"Jsou určité věci, o kterých opravdu pochybuji, že by se v Rusku mohly podařit. Tady jsme například natáčeli ve dvou věznicích a to by se nám v Rusku určitě nepodařilo," řekl Lavroněnko a pokračoval: "Když dotočíte film, skončí uvedením do kina. Ale my tady máme dva konce. Jedním bude premiéra a tím druhým bude moment, kdy se podaří Jiřímu Kajínkovi dostat ven z vězení a já si s ním budu moci podat ruku. Pevně v to věřím," sdělil herec. Velmi by si přál, aby se film promítal také v zahraničí.

A právě o uvedení snímku za hranicemi jeho tvůrci uvažují. "Momentálně jednáme o promítání Kajínka v Rusku a německy mluvících zemích. Také jsme dostali oficiální nabídku z Velké Británie a Polska," sdělil agentuře Mediafax producent filmu Igor Konyukov.

Filmaři se před uvedením snímku do kin potýkají s problémy kvůli plagiátorství. Režisér Ivan Fíla je nařknul z toho, že použili část jeho scénáře ve svém filmu. Fíla byl před několika lety pověřen natáčením filmu o Jiřím Kajínkovi, posléze byl z projektu odvolán a s producentskou firmou J.B.J. Film se v roce 2007 rozešel ve zlém. Nyní žádá, aby byly z filmu odstraněny veškeré části scén a dialogů, které tvůrci podle něj ukradli z jeho scénáře PRINCIP K.

Debutový snímek Petra Jákla vypráví o tom, jak se mohla celá kontroverzní kauza Jiřího Kajínka, která je spojena s dvojnásobnou vraždou a následným útěkem z vězení, odehrávat. Film vznikal pět let. Tvůrci byli po celou dobu v častém kontaktu se samotným Jiřím Kajínkem, který si četl i různé verze scénáře a poskytl filmařům řadu výpovědí. Ve filmu se tak mají objevit skutečnosti, které doposud nikomu neprozradil.

V hlavní roli se objeví ruský herec Konstantin Lavroněnko. Další důležitou postavou je právnička Pokorová v podání Tatiany Vilhelmové, která se snaží vězni pomoci a obnovit proces. Ve filmu si dále zahráli například Vladimír Dlouhý (Novotný), Boguslaw Linda (Doležal), Michal Dlouhý (Lejčko), Deana Jakubisková-Horváthová (Gorecká) nebo Václav Noid Bárta (Křížek).


Autor: Kateřina Vlasáková
Zdroj: www.mediafax.cz