Jak je to vlastně s trestem Jiřího Kajínka?

[nek]

Jak je to vlastně s trestem Jiřího Kajínka?Reportér Českého rozhlasu Plzeň 19. 7. 2005 v relaci Co vás zajímá, se kterou se můžete na našich stránkách seznámit, uvedl: "Dobře, já jenom pro vaše uklidnění opět zopakuji to, že podle odhadů mnoha právníků on by ještě možná rok ve vězení byl stejně, i kyby nebyl za tu vraždu, protože spáchal jiné věci, které byly možná posouzeny přísně…"

Je nám známo, že předchozí jedenáctiletý trest uložený za odzbrojení policie plynovou pistolí a odjetí jejich autem o několik ulic dál, už má splněný. Co tedy měl reportér na mysli? Na naši otázku před vysíláním pořadu odpověděl, že se v podstatě jedná o jakýsi hypotetický trest, který zatím neexistuje, ale byl by Jiřímu Kajínkovi zřejmě udělen za útěk z Mírova a nedovolené ozbrojování


A co na to Jiří Kajínek?"Rozhovor v rozhlase je fajn. Musím vás všechny pochválit Very Happy , jenom mne trochu překvapuje, že jste nevyvedli redaktora z omylu a nevysvětlili mu, že 11 let už mám vykonaných a už sedím třetím rokem doživotí. On to podává tak, že se nic neděje, když Bouček odročuje jednání, ale pravda je jiná. 11 let jsem vykonal už vloni v srpnu. Od roku 1994 do 1996 jsem byl ve vazbě kvůli vraždám v borských serpentinách. Tyto dva roky se tedy počítají do doživotního trestu. Od roku 1990 jsem odseděl v příbramské věznici 2,5 roku, než jsem šel v lednu 1993 na přerušení trestu. (do věznice se JK nevrátil, byl na útěku. Během tohoto přerušení trestu navštívil ministra spravedlnosti Nováka a žádal přezkoumání výšky trestu.) Zbývalo mi tedy 8,5 roku do 11 let. Od roku 1994, kdy jsem byl 8. února zatčen, by 8,5 roku uplynulo už v roce 2002, ale protože mne v Plzni dali při vyšetřování do vazby místo do výkonu trestu, tak nedříve ještě byly ty dva roky vazby, které mi započítali do doživotí, a 11 let vypršelo až v srpnu 2004. Příští měsíc tedy budu mít 3 roky odsezené z doživotí. Redaktor se tedy hodně plete, protože když soudce povolí obnovu a já nebudu odsouzený za vraždy, tak už ve vězení nemám co pohledávat."


Přímo se mi na tomto místě nutí otázky: Došlo by vůbec k nějakému útěku z Mírova, kdyby nebyl Jiří Kajínek odsouzen za vraždy, o kterých od počátku tvrdí, že je nespáchal? Jak je to tedy s uložením trestu za útěk? Považujete za spravedlivé, že by za něj měl být potrestán? Vždyť, prokáže-li se jeho nevina, utekl vlastně z vězení, ve kterém stejně neměl co dělat.

Dovolí soudce Bouček svým rozhodnutím, abychom se už nemuseli bavit v rovině "kdyby", ale mohli mluvit o skutečném současném životě? Povolí znovuotevření případu, ve kterém je tolik nejasností?