Pracovat chci, píše Jiří Kajínek

[nek]

Pracovat chci, píše Jiří Kajínek7. 2. 2007 vyšel v Hradeckém deníku článek Kamila Dubského s názvem: “Kajínek? Ten nepracuje“. Autor „zasvěceně“ informuje o návrhu ministerstva spravedlnosti, aby všichni vězni měli povinnost pracovat, a o situaci ve věznicích.

Mimo jiné v článku píše: Nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek si bude muset nejspíš přeorganizovat čas. Hrozí mu totiž, že si místo vězeňského mundůru bude muset brzo navlékat montérky a rukavice a začne pracovat. Kajínek se doposud práci úspěšně vyhýbal. „Kajínek nepracuje. Chodí mu moc pošty od lidí a musí na ni odpovídat. Nemá nejspíš čas pracovat,“ řekl mluvčí věznice ve Valdicích na Jičínsku Josef Witschel. Bude Kajínek pracovat? Může doufat, že na něj práce nevyjde. I teď se o ni totiž ve Valdicích perou.

Je to skutečně pravda?


Máme možnost si přečíst, co k tomuto článku píše Jiří Kajínek:

Valdice 9. 3. 2007


„Hradecký deník s článkem Kamila Dubského ze 7. 2. 2007 je opět jeden z blábolů, kdy novinář předkládá veřejnosti úplné lži. Doživotní vězni nemohou dělat nic jiného než lepit obálky. A to ne na cele, ale na celách uzpůsobených na „pracoviště“. Pro 17 doživotních vězňů je pouze 8 míst, pracuje se 4,5 hodiny denně. Je tedy velice úsměvné číst, že Kajínek se úspěšně práci vyhýbá. Devět doživotních vězňů nemůže ve Valdicích ani lepit obálky, i kdyby stokrát chtěli.

Já jsem mnohokrát žádal o práci už dříve, protože jsem chtěl dělat něco, co by i ve vězení mělo smysl. Odpovědí mi byl výsměch a ujištění, že pro mne nikdy mít práci nebudou a že já nikdy pracovat ve vězení už nebudu moci. To platí o Mírovu i Valdicích. Za třináct let se mi opakovaně vedoucí pracovníci vysmívali a nikdy pro mne práci neměli. Po těchto jejich reakcích jsem tedy přestal o práci žádat A teď má někdo tu drzost říkat, že já nechci pracovat?! Smile Tomu se mohu jen zasmát! Novináři veřejnost obelhávají. Pravda ve věznicích je někde jinde. Zatím chce pracovat více lidí, než je vězeňská služba schopná zaměstnat. Hovořit o potřebě mít možnost vězňům nařídit práci je pokrytectví a neznalost poměrů. Dobré to bude maximálně tak k tomu, aby mohli někteří pracovníci věznic šikanovat a buzerovat vězně, na které si zasednou.

Většina vězňů nemá žádné zázemí a jsou rádi, když si mohou vydělat pár korun. Ode mne by v současnosti bylo vůči nim sprosté, kdybych jim jedno místo zabral, protože já mám více prostředků, než mají ti, kteří pracují. To navíc znamená, že já platím ze všech doživotních vězňů nejvíc na náklady výkonu trestu. A to nemluvím o tom, že zde mám platit za to, že mne odsoudili za něco, co jsem neudělal.

Pravdou je, že já dnes už nemám zájem pracovat. Čekám na řešení naší kauzy a mám s věcmi okolo ní práce až dost, která je pro mne mnohem smysluplnější než lepení obálek. Někteří vězni se nudí, ale já mám vyloženě nedostatek času."