Tisková konference tiskového mluvčího prezidenta republiky

[Smajlík]

23. května 2017


V úterý dne 23. května 2017 se v 11.30 hodin na Pražském hradě uskuteční tisková konference tiskového mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka. Tiskový mluvčí se vyjádří k aktuálním tématům. Setkání se uskuteční v kinosále Kanceláře prezidenta republiky.

* 11.30 hodin – začátek tiskové konference
* vstup na novinářský průkaz

Vstup pro novináře je středním traktem (vchod do KPR z II. nádvoří Pražského hradu). Pro vstup do areálu Pražského hradu lze, po předložení novinářského průkazu, využít „zaměstnanecký vchod“ z ulice U Prašného mostu (směrem od tramvajové zastávky Pražský hrad)Je nutné dostavit se nejpozději 15 minut před začátkem akce, na pozdější příchody nebude brán zřetel. Podmínkou je společenský oděv. Telefon pro nahlášení vjezdů: 224 372 481.


Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky


Komentáře

[ 89.24.199.*** / Pavel_Hanzl /

I had a Dream...

Nevím, co kromě banálních podružností, jako je výměna ministra Babiše, bude pan Ovčáček říkat. Nevím, zda oznámí udělení milosti Jiřímu Kajínkovi. Vím ale, že můj dnešní sen byl z Říše pohádek.

V něm pan Ovčáček prohlásil, že před hodinou pan prezident podepsal tuto milost a právě je tato milost doručována ministerstvu spravedlnosti. Dále pan Ovčáček prohlásil, že prezident se omlouvá veřejnosti za dlouhé čekání od 18.5.2017, kdy se vrátil z Číny. Promýšlel totiž svou zákonodárnou iniciativu, podle které by o obnově soudního řízení povinně rozhodoval jiný soud než ten, který vynesl původní rozsudek. Dále uvedl, že pan prezident je svébytná bytost, která nepodlehla nedávnému vyhrožování anonymních tlaků z justice a policie a nebojí se jasně prohlásit, že má značné pochybnosti o nespravedlivém rozsudku doživotí pro Jiřího Kajínka. Tedy, že udělením milosti neříká, že je milosrdný k usvědčenému vrahovi, ale jako jediný kdo k tomu má možnost a vůli, nastartuje cestu k pravdě a lepšímu osudu člověka, který už společnosti za svou minulost zaplatil a opravdu hodně. Nastartuje cestu k zázraku, protože Jiří má jen jeden život. Jiří Kajínek jistě nebyl a ani dnes není vzor občanské společnosti, ale jako její člen má nezadatelné ústavní právo na spravedlivý proces. Dále pan Ovčáček dodal, že milost je nutná tam, kde justice selektivně hodnotí důkazy, vysmívá se svědkům a jejich důkazům v případech, které jsou v rozporu s jejich verzí viníka.

Já vím, je to jen můj sen a zdůrazňuji, že nejsem volič pana Zemana. Popravdě mne dlouhodobě, nejpozději od jeho volební kampaně za ČSSD v roce 1996, dráždí. Často se za něj musím stydět. Pokud ale omilostní pana Jiřího Kajínka, pak musím dát nahoru všechny své palce a mimořádně pocítit k panu prezidentovi projev úcty a poděkování.

Pokud pan Zeman skutečně chce udělat něco pro tuto zemi, pak vyčištění policie a justice je tím hlavním. A osud člověka je při uplatnění zásady in dubio pro reo tím prvním důvodem, proč v případě Jiřího Kajínka má milost prezidenta smysl a funkci toho posledního stébla naděje. Jde totiž o svobodu nespravedlivě odsouzeného člověka. Kdosi kdysi napsal, že je lépe propustit deset viníků, než nespravdlivě uvěznit nevinného.

Jde ale také o čest člověka. Pan Kajínek byl kvalifikovaný bytař, není ale lidská troska s vymetenou hlavou, jakými jsou sérioví vrazi. Nepůsobí jako sociopat, který by 3 x vraždil pro ubohých 100 000 Kč, když mu bytaření tolik vydělávalo. Je inteligentní a tím převyšuje mnohé jak policisty, tak i soudce. Vtípky o tom, že se stane policejním prezidentem, jsou snad vtípky, ale ne absurdní vtípky. Za 23 let nuceného studia práv jistě má velmi slušné právní znalosti. Prezident Havel do toho také spadl rovnýma nohama, podobně pan Dinstbier zasedl do křesla ministra zahraničí pár dnů poté, co opustil svou kotelnu. Případ sleduji 23 let. Je to ukázkový případ policejní a soudní zvůle. Kajínek se jim prostě hodil. Mockrát zesměšnil policisty i vězeňskou službu. Kdo hledat chce, důvod k dalším pochybnostem o vině Kajínka najde a jen přibývají. Neubývají, jak řekl prezident Klaus. Čpí to přikrytím skutečných viníků a jen policista by se vrátil na místo činu, jak viděl svědek Oros.

Moc panu Kajínkovi přeji, aby se dočkal také očištění svého jména před soudem. A nejvíc mu přeji, aby jej pachatelé těch vražd nezabili pár metrů od brány věznice, až bude jí procházet ven, ani v době dalších aspoň 30 let na svobodě.

Pan prezident a poslanci rozhodnou, zda bude očištění před soudem vůbec možné. A hlavně my občané. Je třeba občanské vůle ke změnám. Pojďme založit příslušnou petici, pokud můj sen je příliš vzdálen tomu, co dnes uslyšíme z úst pana mluvčího prezidenta České republiky!

 1 
Vložit příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit.

Nemáte-li ještě svůj účet, můžete se zaregistrovat zde