Válka o peníze! Kajínek už nechce Klímu ani vidět

[Smajlík]

Nabízel mu bydlení, práci… Ale šlo tam o peníze. Reportér Josef Klíma (66) prý chtěl na propuštěném vězni Jiřím Kajínkovi vydělávat. Prezidentem omilostněný muž, odsouzený za dvojnásobnou vraždu, nemůže Klímovi přijít na jméno.

Klíma za Kajínka 17 let bojoval. Všechno se ale obrátilo a Kajínek už se s reportérem nechce vidět. Můžou za to reportáže odvysílané v pořadu Josefa Klímy pár dní poté, co prezident Miloš Zeman prozradil, že uvažuje o milosti pro odsouzeného vraha.

V nich dával Klíma prostor svědkům, kteří vypovídali proti Kajínkovi a v pořadu vystupoval i korunní svědek Vojtěch Pokoš, který jako jediný přežil střelbu, při níž zemřel jeho bratr Julián a podnikatel Štefan Janda. Ten tvrdí, že Kajínek je vrah a nemá co dělat na svobodě. To Kajínka naštvalo, a prohlašuje, že to mohlo zvrátit prezidentovo rozhodnutí o udělení milosti. 

Do hry ale vstoupily také peníze. Za zlé mu má Kajínek hlavně dvě knihy, které Klíma napsal spolu se svým kolegou Jankem Kroupou. Jde o tituly „Jiří Kajínek: Vrah, nebo oběť?“ a „Pravda o Kajínkovi“.

„Lidé mi říkali, že Klíma na svých besedách prodával své knížky a údajně lidem tvrdil, že mi z toho jdou procenta. Není to ale pravda! Já za to nikdy nedostal ani korunu!“ rozčiluje se Kajínek.

O titulech s nimi prý dokonce i mluvil. „Jednou jsem se jich zeptal, jestli jim není blbý o mě vydávat knížky a ani se mnou o tom nemluvit. Řekli mi, že jsem na nich nespolupracoval, že si je napsali sami,“ vypráví bývalý vězeň.

Není to ale jediný „zdroj peněz“, který Klíma v Kajínkovi vidí. Jak uvádí v dopise, který mu do věznice poslal jen pár dní před jeho propuštěním, chtěl s Kajínkem točit reportáže a objíždět besedy, na kterých by ho zpovídal. Píše, že oboje by bylo za „slušné peníze“. (Celý přepis Klímova dopisu Kajínkovi čtěte ZDE>>)

„On totiž automaticky počítal s touhle akcí, že na mě bude vydělávat další peníze. S Kroupou vydělali dost, a teď si pan Klíma myslel, že to pojede dál. Měl se chovat solidně,“ říká nemilosrdně Kajínek.

„On totiž automaticky počítal s touhle akcí, že na mě bude vydělávat další peníze. S Kroupou vydělali dost, a teď si pan Klíma myslel, že to pojede dál. Měl se chovat solidně,“ říká nemilosrdně Kajínek.

„Psal jsem mu a nabízel jsem mu spolupráci v době, kdy ještě byl ve vězení, ale bylo to také v době, kdy jsem ještě pochyboval o jeho vině. Ještě jsem neznal svědectví, které jsem později zveřejnil v reportáži. V tom případě dneska už by ta nabídka nebyla mezi námi realizovatelná. Dnes bych mu ten dopis už nenapsal,“ vysvětlil Blesku Klíma, co ho k názorovému obratu vedlo.

Kajínek se o živobytí prozatím bát nemusí. Ačkoliv strávil více než 20 let za mřížemi, o finance nouzi nemá. Peníze pocházejí z filmu Petra Jákla „Kajínek“ a knihy „Jiří Kajínek – můj život bez mříží,“ kterou sám napsal. „Na knížku jsem měl solidní smlouvu s Fragmentem. S tím ale nemají Klíma a Kroupa nic společného. To je moje kniha. A i Jákl byl solidní, tam byla taky dobrá smlouva,“ vysvětluje Kajínek. 

Zdroj: http://www.blesk.cz