Z tisku a médií

[Smajlík]
1_jirka_kniha.jpg

Jiří Kajínek bude mít v knihkupectví na Horním náměstí autogramiádu

Ve středu 6. prosince přijede Jiří Kajínek do Olomouce, aby se zúčastnil autogramiády v knihkupectví na Horním náměstí. Stane se tak k příležitosti vydání jeho knihy Kajínek, můj život bez mříží.

Autogramiáda se uskuteční od půl páté odpolední v přízemí Edelmannova paláce v Knihkupectví Dobrovský.

Jiří Kajínek na akci představí nové vydání knihy Můj život bez mříží. Kniha je autentickým vyprávěním Kajínka, propuštěného díky milosti udělené prezidentem republiky, o svém dětství, dospívání, láskách, zálibách, o vztahu k lidem, ke svobodě... Nově je do knihy zařazena fotografie originálu milosti prezidenta republiky a fotografie pořízené na svobodě (na Karlově mostě). V závěru knihy je příslib vydání druhé knihy. 


Zdroj: https://www.olomouckadrbna.cz/zpravy/spolecnost/6629-jiri-kajinek-bude-mit-v-knihkupectvi-na-hornim-namesti-autogramiadu.html?utm_source=copy

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 3759×]
[Smajlík]

Válka o peníze! Kajínek už nechce Klímu ani vidět

Nabízel mu bydlení, práci… Ale šlo tam o peníze. Reportér Josef Klíma (66) prý chtěl na propuštěném vězni Jiřím Kajínkovi vydělávat. Prezidentem omilostněný muž, odsouzený za dvojnásobnou vraždu, nemůže Klímovi přijít na jméno.

Klíma za Kajínka 17 let bojoval. Všechno se ale obrátilo a Kajínek už se s reportérem nechce vidět. Můžou za to reportáže odvysílané v pořadu Josefa Klímy pár dní poté, co prezident Miloš Zeman prozradil, že uvažuje o milosti pro odsouzeného vraha.

V nich dával Klíma prostor svědkům, kteří vypovídali proti Kajínkovi a v pořadu vystupoval i korunní svědek Vojtěch Pokoš, který jako jediný přežil střelbu, při níž zemřel jeho bratr Julián a podnikatel Štefan Janda. Ten tvrdí, že Kajínek je vrah a nemá co dělat na svobodě. To Kajínka naštvalo, a prohlašuje, že to mohlo zvrátit prezidentovo rozhodnutí o udělení milosti. 

Do hry ale vstoupily také peníze. Za zlé mu má Kajínek hlavně dvě knihy, které Klíma napsal spolu se svým kolegou Jankem Kroupou. Jde o tituly „Jiří Kajínek: Vrah, nebo oběť?“ a „Pravda o Kajínkovi“.

„Lidé mi říkali, že Klíma na svých besedách prodával své knížky a údajně lidem tvrdil, že mi z toho jdou procenta. Není to ale pravda! Já za to nikdy nedostal ani korunu!“ rozčiluje se Kajínek.

O titulech s nimi prý dokonce i mluvil. „Jednou jsem se jich zeptal, jestli jim není blbý o mě vydávat knížky a ani se mnou o tom nemluvit. Řekli mi, že jsem na nich nespolupracoval, že si je napsali sami,“ vypráví bývalý vězeň.

Není to ale jediný „zdroj peněz“, který Klíma v Kajínkovi vidí. Jak uvádí v dopise, který mu do věznice poslal jen pár dní před jeho propuštěním, chtěl s Kajínkem točit reportáže a objíždět besedy, na kterých by ho zpovídal. Píše, že oboje by bylo za „slušné peníze“. (Celý přepis Klímova dopisu Kajínkovi čtěte ZDE>>)

„On totiž automaticky počítal s touhle akcí, že na mě bude vydělávat další peníze. S Kroupou vydělali dost, a teď si pan Klíma myslel, že to pojede dál. Měl se chovat solidně,“ říká nemilosrdně Kajínek.

„On totiž automaticky počítal s touhle akcí, že na mě bude vydělávat další peníze. S Kroupou vydělali dost, a teď si pan Klíma myslel, že to pojede dál. Měl se chovat solidně,“ říká nemilosrdně Kajínek.

„Psal jsem mu a nabízel jsem mu spolupráci v době, kdy ještě byl ve vězení, ale bylo to také v době, kdy jsem ještě pochyboval o jeho vině. Ještě jsem neznal svědectví, které jsem později zveřejnil v reportáži. V tom případě dneska už by ta nabídka nebyla mezi námi realizovatelná. Dnes bych mu ten dopis už nenapsal,“ vysvětlil Blesku Klíma, co ho k názorovému obratu vedlo.

Kajínek se o živobytí prozatím bát nemusí. Ačkoliv strávil více než 20 let za mřížemi, o finance nouzi nemá. Peníze pocházejí z filmu Petra Jákla „Kajínek“ a knihy „Jiří Kajínek – můj život bez mříží,“ kterou sám napsal. „Na knížku jsem měl solidní smlouvu s Fragmentem. S tím ale nemají Klíma a Kroupa nic společného. To je moje kniha. A i Jákl byl solidní, tam byla taky dobrá smlouva,“ vysvětluje Kajínek. 

Zdroj: http://www.blesk.cz

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 6174×]
[Smajlík]

Válka Kajínka s reportérem: Tímhle mě Klíma podrazil!Jiří Kajínek (56) měl s reportérem Josefem Klímou (66) vždy dobré vztahy. Klíma se zasazoval o obnovu jeho procesu a o Kajínkově případu vyšly z pera Klímy a jeho kolegy Janka Kroupy dvě knihy. Tyto vztahy ale rapidně ochladly a Kajínek už nechce o Klímovi ani slyšet. Prý se ho jen snaží využívat. Blesku teď omilostněný vězeň ukázal šokující dopis, který od reportéra obdržel.

Jiří Kajínek už nechce o Klímovi ani slyšet. Za všechno prý můžou reportáže, které Klíma ve svém pořadu odvysílal. Deset dní poté, co prezident řekl, že uvažuje o udělení milosti Jiřímu Kajínkovi, dal reportér ve svém pořadu prostor pro vyjádření svědků svědčících v procesu proti němu. Vystupoval i hlavní svědek Vojtěch Pokoš, který jako jediný masakr v Plzni přežil.

To ale Kajínka velice rozlítilo. Podle něho to mohlo Miloše Zemana ovlivnit k tomu, aby mu milost nakonec nedal. Měsíc po odvysílání reportáží ale přišel do vězení Kajínkovi dopis, který mu poslal Josef Klíma.

Přepis dopisu od Josefa Klímy Kajínkovi z 18. května 2017:

Zdravím, Jiří.

Tak se to povedlo! Chápu, že teď máte ve větší oblibě moji kolegyni Báru Kozákovou, ani se Vám z chlapského hlediska nedivím. Nicméně spousta lidí mě dosud považuje za jakéhosi Vašeho guru a obrací se na mě s nápady, v nichž bychom společně figurovali. Jednak jde o nabídku exkluzivního natáčení pro Primu, jak si zvykáte na pobyt venku, tam bychom se samozřejmě podělili s Bárou a nabídli bychom Vám za to poměrně slušné peníze. No a pak se rýsuje možnost jakýchsi besed zatím v menších českých městech a menších sálech, aby Vás z toho rovnou nekleplo. Chtějí, abych Vás zpovídal já i diváci a k tomu by kapela zahrála vždycky nějakou písničku, když už bychom byli umluveni. Taky za docela slušné peníze. Předpokládám, že nebudu sám, kdo Vám tuhle nabídku udělá, ale u mě máte jistotu, že Vás neokradu. Přeju šťastný návrat na svobodu, doufám, že s Bárou u toho budeme.

 

S pozdravem Josef Klíma.


„Pár dní před tím, než jsem byl propuštěn z vězení, mi Klíma poslal dopis a tam mi píše, že ho všichni berou jako mého guru a že se všichni těší na to, jak budeme spolupracovat, popisuje Kajínek.

To se ale Klíma přepočítal. Žádná další spolupráce už nejspíše nepřipadá v úvahu právě kvůli odvysílaným reportážím. „Je to hnus. Myslí si, že jsem blázen? Myslí, že jsem dementní? nešetří Kajínek ostrými slovy.

O exkluzivní reportáži, o které v dopise píše, si tak nejspíš Klíma může nechat jen zdát. A nejen o ní. „Rýsuje se možnost jakýchsi besed zatím v menších českých městech. Chtějí, abych vás zpovídal já i diváci a k tomu by kapela zahrála vždycky nějakou písničku, píše reportér v dopise.

To ale Kajínka neláká a na žádné besedy s Klímou to nevypadá. Naopak, mezi reportérem a bývalým vězněm se rozhořela válka, v rámci které se Kajínek nebojí říct, že na něm chtěl Klíma vydělat. Dokonce reportérovi prásknul telefonem. „Volal mi, jako že jsme kámoši. Já už s ním ale nechci spolupracovat. Nebudu se přetvařovat a říkat: Ahoj Pepíku. Už nemám chuť, řekl Blesku Kajínek. 

Co na Kajínkovo obvinění vzkázal Klíma? To se dozvíte ve čtvrtečním tištěném Blesku!

Zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/472644/valka-kajinka-s-reporterem-timhle-me-klima-podrazil.html


...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 5898×]
[Smajlík]

Jiří Kajínek exkluzivně pro Primu: Nabídli mi snížení trestu výměnou za nepravdivé svědectví

„Nestřílel jsem, vůbec jsem na tom místě nebyl.“ Přesně to v exkluzivním rozhovoru pro televizi Prima zopakoval Jiří Kajínek. Nejznámější český vězeň se včera po 23 letech díky milosti prezidenta Miloše Zeman stal opět svobodným mužem. Našim reportérům se rozpovídal například o nabídce státního zastupitelství, které mu prý výměnou za svědectví proti bývalému policistovi nabízelo zkrácení trestu. Nastínil také své nejbližší plány a bez obalu popsal některé bývalé spoluvězně.

Jiří Kajínek                                                                                       FTV Prima

Hned v úvodu rozhovoru vysvětloval Kajínek své vypjaté vztahy s řediteli věznic i bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, kterého chtěl Kajínek dokonce zažalovat. „Jiří Pospíšil říká v televizi: Převezli jsme Jiřího Kajínka z Karviné na Mírov, protože Jiří Kajínek chtěl z Karviné utéct. No a my se ptáme: Ať nám předloží pan ministr důkazy, že chci útéct, jinak ho zažalujeme.“ To se ale shodou různých okolností nakonec nestalo. 

Svědectví proti Jaroslavu Kronďákovi mu prý mělo snížit trest

Na řadu samozřejmě přišla také otázka, která zajímá snad úplně každého: Zastřelil Jiří Kajínek v květnu 1993 podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliana Pokoše? Kajínek tvrdí, že na místě činu vůbec nebyl, ani si nevzpomíná, co ten den dělal. Přidal ale šokující informaci. “Dostal jsem nabídku od státního zastupitelství, že když řeknu, že střílel Kronďák (bývalý policista z plzeňské kriminálky, poznatek redakce), že jsem tam byl já, střílel jsem já i Kronďák, že mi změní doživotí na trest takový, abych mohl jít domů.“ Na to však Kajínek nepřistoupil. „Já přece nepošlu chlapa, o kterém nevím, že to dělal, tak ho nepošlu do situace, ve které jsem sám,“ uvedl.

Naše reportéry zajímaly také nejbližší Kajínkovy plány. Omilostněný vězeň si chce dle svých slov hlavně užít si znovunabyté svobody. Okamžitý nástup do zaměstnání prý rozhodně není na pořadu dne.

„Po propuštění jsem chtěl jít na pár hodin do lesa.“

Jiří Kajínek nám také řekl, že po publicitě nikdy netoužil. Na cele snil o něčem daleko jiném. „Moje představa byla taková, že budu propuštěný z hradu Mírov a z toho Mírova vyjdu ven a půjdu sám pěšky do Mohelnice. A to je částečně lesem, loukama. Prostě půjdu sám, sám a budu na svobodě.“

Za 23 let, které Jiří Kajínek strávil v různých českých věznicích, potkal mnoho vězňů. Co o nich říká a koho označil za „největší kreaturu“? Jak popisuje soudní procesy? A o čem vtipkoval s našimi reportéry? To a mnohem více se dozvíte, pokud si pustíte celý rozhovor, který najdete zde.

Zdroj: http://prima.beta.iprima.cz/zpravodajstvi/jiri-kajinek-exkluzivne-pro-primu-nabidli-mi-snizeni-trestu-vymenou-za-nepravdive

 

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 6682×]
[Smajlík]

Kajínek se po 23 letech dočkal milosti. Před věznicí rozdával autogramy

Zřejmě nejznámější český vězeň Jiří Kajínek je na svobodě. Z rýnovického vězení vyšel po 13:30. „Je to pro mě uskutečnění zázraku, čekám 23 let. Panu Zemanovi jsem vděčný," řekl Kajínek novinářům po propuštění. Prezident Miloš Zeman podepsal dlouho avizovanou milost v úterý.

Kajínek poděkoval za podporu, zájemcům rozdával autogramy. „Jsem rád, že jsem pryč z vězení. Vězeňství je jedna velká Potěmkinova vesnice, kde jste ohlupováni a oblbováni,“ řekl.

Původně prý chtěl vyjít z káznice nepozorovaně, ale v předchozích dnech se rozhodl projít přes bránu a promluvit s novináři. „Bylo by to sprosté,“ řekl.

Adresu svého budoucího bydliště neprozradil. „Samozřejmě vím, kam půjdu. Není ale třeba, aby to každý věděl. Měl bych mít také nějaké soukromí,“ dodal.„Mám ...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 6211×]
[Smajlík]

Zeman podepsal milost pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman udělil milost Jiřímu Kajínkovi, který si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. Na tiskové konferenci to v úterý řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Milost je podle něj nyní na cestě na ministerstvo spravedlnosti. Šestapadesátiletý Kajínek strávil ve vězení 23 let. Zeman v dubnu uvedl, že není zcela přesvědčen o Kajínkově vině.

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni při jednání o obnovení procesu v září 2005

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni při jednání o obnovení procesu v září 2005

FOTO: Dorian Hanuš, Právo

Dnes 11:44 - Praha

Součástí milosti je sedmiletá podmínka, při níž se Kajínek nesmí dopustit trestného činu. Podle Ovčáčka jde o nejdelší možnou podmínku, které české právo stanovuje.

Jiří Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, druhý osobní strážce střelbu přežil.

 

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 4069×]
[Smajlík]
1_k_C.jpg

Milost pro nejznámějšího vězně je připravena na Hradě. Do Lán by ji měl přivézt Mynář

U věznice v Rýnovicích už druhý den hlídkují novináři, aby nepropásli, až dvojnásobný vrah vyjde na svobodu.

Článek

Před věznicí Rýnovice, ve které tráví poslední hodiny či dny svého trestu doživotní vězeň Jiří Kajínek, vzniklo v noci na čtvrtek improvizované tiskové středisko.

Na parkovišti před branou věznice zahájilo v pátek už druhý den dočasného provozu, který skončí, až prezident Zeman naplní své týden staré prohlášení, že dvojnásobnému vrahovi udělí milost.

A protože uvedl, že příslušný dokument podepíše po návratu ze své cesty po Číně, sjeli se první novináři do Rýnovic ve chvíli, kdy letadlo s vracejícím se prezidentem dosedlo na letiště v Praze.

Od té doby se na prezidentův krok čeká. Může to trvat dny či několik dní, a tak si novináři na parkoviště do Rýnovic přivezli improvizované vybavení a kempují kolem skládacích stolků a židlí (co se děje na místě, uvidíte ve videoreportáži nad článkem).

Kdy přesně vyjde Kajínek na svobodu, zatím není jasné.

Podle informací Seznamu je dokument připraven v Praze a Miloš Zeman začíná dnes úřadovat. Po náročné cestě, při níž překonával velký časový posun, odpočívá na zámku v Lánech.

Reportér Seznamu z Rýnovic aktuálně hlásí, že by dokument měli za prezidentem do Lán dovézt jeho nejbližší spolupracovníci a on by jej pak mohl podepsat.

I kdyby to udělal o víkendu, dá se proces Kajínkova propouštění do chodu.

Po prezidentově podpisu nejprve Ministerstvo spravedlnosti musí vyrozumět jablonecký okresní soud, v jehož obvodu se nachází rýnovická věznice. Předseda tohoto soudu pak má udělení milosti obratem sdělit omilostněnému vězni.

Od chvíle, kdy věznice obdrží prezidentskou milost, bude vydávací procedura trvat přibližně dvě hodiny.

Zdroj: https://www.seznam.cz/zpravy

...více

[Zobrazeno 2208×]
[Smajlík]

Kajínek počítá možná poslední hodiny, před věznicí už čekají novináři


Prezident Miloš Zeman avizoval, že po návratu z Číny udělí milost Jiřímu Kajínkovi. Kdy tak učiní, není zatím zřejmé. Může se tak stát v nejbližších hodinách, či příštích dnech. Doživotně odsouzený Kajínek je od března ve věznici v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou. Novináři už od čtvrtečního rána čekají před věznicí.

„Na místě je nyní asi dvacet novinářských štábů, někteří tu čekají i od čtyř hodin ráno. Mluvila s námi i mluvčí věznice Monika Králová, ale nic k propuštění Kajínka neřekla. Čekáme,“ popsal situaci před věznicí ve čtvrtek dopoledne redaktor MF DNES Martin Trdla.

Prezident Miloš Zeman 11. května uvedl, že ve druhé polovině května udělí Kajínkovi milost.

„Rozhodnutí o udělení milosti už je připraveno a hotovo. Až se vrátím z Číny, tak ho podepíšu,“ řekl Zeman na TV Barrandov (více o rozhodnutí prezidenta čtěte zde).

O den dříve navštívila Kajínka v Rýnovicích prezidentova manželka. Učinila tak v rámci návštěvy Libereckého kraje (více o návštěvě první dámy u Kajínka zde).

Milost pro Kajínka uvítala v Rozstřelu na iDNES.cz exministryně spravedlnosti Helena Válková (záznam pořadu najdete zde).

Podle průzkumu pro Českou televizi s milostí souhlasí 54 procent dotázaných (více o průzkumu zde).

Kajínek je ve vězení od února 1994 s výjimkou 40 dnů, kdy byl na útěku. Právě ten doživotně odsouzeného vězně nejvíce proslavil. V říjnu 2000 překonal mříže a ochoz věznice Mírov, při útěku ho nezasáhla ani střelba dozorce, který útěk zahlédl (podrobnosti o útěku čtěte zde).

Ve vězení je Kajínek za vraždu dvou lidí, ke které došlo 30. května 1993 u plzeňské věznice Bory. Podle pravomocného rozhodnutí z roku 1998 zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliana Pokoše. Druhý bodyguard Vojtěch Pokoš přežil a právě on označil za střelce Kajínka.

Kajínek vždy vinu popíral. Opakovaně usiloval o znovuotevření svého případu. Soudy jemu i jeho obhájcům však nikdy nevyhověly (více o příběhu Jiřího Kajínka čtete zde).

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/kajinek-milost-rynovice-0w9-/domaci.aspx?c=A170518_090501_domaci_cen...více

[Zobrazeno 2499×]
[Smajlík]

Nevraždil jsem a obnovu procesu nezastavím, prohlásil v rozhovoru Jiří Kajínek

O obnovu svého procesu bude usilovat nadále a věří, že se mu to podaří, řekl Jiří Kajínek deníku Právo v telefonickém rozhovoru, který zprostředkovala jeho přítelkyně. Stojí si na svém a stále opakuje, že nikoho nezastřelil. Z blížící se svobody nemá obavy.

První dáma Ivana Zemanová se setkala s Jiřím Kajínkem
(První dáma Ivana Zemanová se setkala s Jiřím Kajínkem FOTO: Twitter/Jiří Ovčáček)


Jaké byly vaše první dojmy a myšlenky poté, co jste se dověděl, že dostanete od prezidenta republiky milost?

Nejde to vypovědět slovy. Jsem nadšený! Ale zatím jsem stále ve vězení. Pořád je to neuvěřitelné.

Co budete těch pár dnů do propuštění dělat? Prý se vzdáte většiny svých věcí ve vězení? Co vám říkali spoluvězni a dozorci?

Budu se těšit na svobodu. Dozorci i spoluvězni mně přejí svobodu.

Kam povedou vaše první kroky po opuštění věznice?

Pojedu domů.

Na co a na koho se na svobodě nejvíc těšíte? Ať už v otázce soukromého života, tak třeba ohledně jídla apod.?

Těším se na svobodu, to obsahuje úplně všechno. Na normální, klidný život na svobodě.

Budete i na svobodě usilovat o obnovu svého procesu a prokázání své neviny?

Já se snažím o obnovu svého procesu a prokázání neviny 23 let, nevím, proč bych měl od této snahy upustit. V tomto směru věřím v úspěch. To, co žiju teď, není úspěch, to je zázrak.

Co říkáte na to, že i po 24 letech si Vojtěch Pokoš stojí za tím, že jste vrahem vy?

Vojtěch Pokoš lže a těžko už asi může přestat lhát. Jen v jednom okamžiku, když byl předvolán jako svědek při jednání o obnově řízení v Plzni, tak v tom jednom okamžiku nezalhal a odmítl znovu potvrdit, že jsem střílel já.

Jednoduchá otázka: zastřelil jste Štefana Jandu a Juliána Pokoše?

Jednoduchá odpověď: nezastřelil.

Pokud ne, kdo to podle vás udělal a kde jste v osudný den byl vy, pokud si vzpomenete?

Nevím, kdo to udělal. Nebyl jsem tam. Nevím, kde jsem zrovna v tu dobu byl. Vy byste si vzpomněl, kde jste byl přesně třeba před měsícem?

Obáváte se o své bezpečí, když budete na svobodě? Nebojíte se, že vás někdo bude chtít umlčet? A máte strach ze života ve světě, který se za těch 23 let výrazně změnil?

Neobávám. Nemám z ničeho strach, z ničeho obavu. Těším se! Musel jsem se smát, když jsem slyšel Kroupu (Janka Kroupu, novináře - pozn. red.), že i ty hodinky jsou teď jiné. Nevšiml jsem si, že by měl někdo ve věznici modernější hodinky než já.

Rozumím ale tomu, že někteří lidé, především asi ženy, berou hodinky jako doplněk nebo šperk, protože údaje, které mám já na hodinkách, mají na mobilu. Tak si dají na ruku hodinky jen jako skutečně ten ukazatel času. Já nebudu pasivní v tom životě na svobodě! Nenechávám si teď koupit mobil, abych ho už potom měl. Já si ho vyberu sám. To je ten život na svobodě, na který se těším.

A proč bych neměl klidný soukromý život? Těším se na to, že budu moci zavřít dveře bytu zevnitř, nejpozději tam soukromí budu mít určitě. Teď nemám soukromí žádné. V tomto směru si jedině polepším.

Jakou práci byste chtěl dělat? A kde byste chtěl žít?

To se všechno ještě ukáže.

Teď už to můžete prozradit: řekla vám o milosti paní Zemanová?

Neřekla.

Radim Vaculík, Právo

Zdroj: https://www.novinky.cz
...více

[Zobrazeno 2415×]
[Smajlík]

Poděkování příznivcům Jiřího Kajínka


Poděkování všem příznivcům Jiřího Kajínka. Poprosil bych i v pokračování naplánované akce. Rád bych dokončením našeho projektu poděkoval panu prezidentovi za udělení milosti Jiřímu Kajínkovi. Pokud se někdo rozhodne spolupracovat na našem projektu, tak instrukce nalezne pod čarou tohoto příspěvku. Kdo mi podpisy zaslal, tomu velice děkuji a nesmírně si toho vážím.
______________________________________________________________________________________

Vážení přátelé a příznivci Jiřího Kajínka. Nedávno pan prezident Miloš Zeman připustil, že uvažuje o možné milosti pro Jiřího Kajínka. Rozhodl jsem se, nasbírat minimálně 10.000 podpisů pod Petici za jeho opětovnou kandidaturu na post prezidenta České republiky a s touto Peticí osobně navštívit Pražský hrad. Podpisy předat a oficiálně požádat o milost pro Jiřího Kajínka. Nejen za sebe, ale za všechny podepsané, kteří podporují možné rozhodnutí pana prezidenta, udělit milost Jiřímu Kajínkovi. Zde ve skupině je nás přes 8500 lidí. Pokud 1000 lidí přinese 10 podpisů, máme splněno druhý den. Babička, bratr, dědeček, kamarád, maminka, tatínek. Všichni, kdo podpoří svým podpisem Miloše Zemana, tak mi dají možnost co nejdříve a ve vší vážnosti navštívit Pražský hrad. Prosím, abyste mě v tomto projektu podpořili. Podpisový arch dodám v PDF k tisku, případně natisknu a zašlu poštou. Je důležité, originály podpisových archů směrovat zpět ke mně, na moji poštovní adresu. Vše prosím řešte bud přes zprávy na FB, případně SMS na číslo 777 760 235, email info@jirikajinek.cz. Aby měla tato akce smysl, musí být velice rychlá. Pokud jste do této chvíle měli pocit, že máte chuť pro Jiřího Kajínka něco udělat, nastal Váš čas. Jdete do toho se mnou?

Proč to dělám?

1) Chci co nejrychleji nasbírat 10.000 podpisů a nejdéle do konce května je předat osobně do rukou prezidenta Miloše Zemana. Zároveň požádám oficiálně o milost pro Jiřího Kajínka. Žádat budu za sebe, Jiřího Kajínka, ale i za Vás, kdo mě v této akci podpoří. Znovu zdůrazňuji, že při této akci je potřeba rychlost. Tím, že poneseme podpisy na Pražský hrad jako první, budeme vidět, bude o nás slyšet.

2) Je to gesto z naší strany – podporovatelů Jiřího Kajínka. Pan prezident dal Jiřímu Kajínkovi reálnou šanci na milost, my mu jako projev dobré vůle dáme šanci znovu kandidovat na prezidenta ČR. Stejně tak můžete svým podpisem podpořit i další kandidáty. Toto není volba prezidenta a u voleb se můžete svobodně rozhodnout koho chcete volit. Je to pouze podpora kandidatury. Váš podpis v petici je primárně podpora myšlenky Miloše Zemana udělit milost Jiřímu Kajínkovi. To Vám slibuji, s tímto na Pražský hrad půjdu a takto budu podpisy prezentovat při předání.

3) Podpis na petici nezaručuje to, že pan prezident udělí Jiřímu Kajínkovi milost. Věřím ale, že pokud ucítí podporu ze strany veřejného mínění vůči své myšlence, bude jeho rozhodování snadnější. Osobně si myslím, že pan prezident Miloš Zeman milost udělí bez ohledu na názory ostatních. Svůj kladný postoj k osobě Jiřího Kajínka prezentuje dlouhodobě. Nedávno se kladně k udělení milosti vyjádřil i předseda Ústavního soudu JUDr. Pavel Rychetský.

4) Váš podpis je v této době pro Jiřího Kajínka velice důležitý. S ohledem na léta, která rychle utíkají se podobná šance nemusí naskytnout. Dejme stranou hrdost, případně osobní blok a podpořme hlasem Jiřího Kajínka. Ten člověk si to po těch letech zaslouží.

„K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama. „

Lukáš Charvát – www.jirikajinek.cz

PS: kdo je z Třebíče a chce Jiřího Kajínka podpořit, ať mi napíše a pro podpis se zastavím :-).

Odkaz na arch: /petice_ZEMAN_ZNOVU.pdf

Originály poslat na adresu:

Lukáš Charvát
Čajkovského 535/5
Třebíč
674 01

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2571×]
[Smajlík]

Nemusí žít v zoufalství, naznačil Zeman udělení milosti pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Libereckého kraje. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Víceméně už jsem rozhodnutý a oznámím to po návratu z Číny,“ uvedl prezident pro zmíněný web. „Pokud bude toto rozhodnutí pozitivní, byl bych rád, kdyby se to pan Kajínek - ať už prostřednictvím sdělovacích prostředků, či jinak - dozvěděl jako první,“ uvedl Zeman na tiskové konferenci na závěr návštěvy v Libereckém kraji. „Mohu vám slíbit, že toto rozhodnutí padne hned po mém návratu z Číny,“ ujistil na dotaz novinářů.

Server Týden.cz však v avízu na večerní pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov uvádí, že prezident své rozhodnutí oznámí už ve čtvrtek večer.

Ve středu navštívila Kajínka první dáma Ivana Zemanová (psali jsme zde). O tom, že udělení milosti pro Kajínka zvažuje, mluvil prezident při své nedávné návštěvě Čáslavi. „Je ve vězení asi 20 let a existují důvodné pochybnosti o jeho vině,“ prohlásil prezident (více o milosti pro Kajínka čtěte zde).

Šestapadesátiletý Kajínek, odsouzený za dvojnásobnou vraždu, se k prezidentské milosti upíná. „Mám naději a věřím v zázrak,“ řekl v rozhovoru pro magazín Víkend DNES (více o reakci vězně Kajínka čtěte zde).

Kajínek byl odsouzen roku 1998 na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu. Zeman po nástupu do funkce převedl pravomoc k řízení o milostech na ministra spravedlnosti, což ale podle dřívějšího vyjádření mluvčí ministerstva Terezy Schejbalové nebrání tomu, aby prezident o milosti rozhodl sám. Zeman se již v roce 2013 vyjádřil v televizi Prima pro obnovu řízení v Kajínkově kauze a dva roky poté to zopakoval. Loni uvedl, že si vyžádal Kajínkův spis, ale tehdy ještě říkal, že milost Kajínkovi nedá.

Kajínek nikdy nepřiznal vinu a soudy viní z předpojatosti a vykonstruovaného procesu. V případu se objevily nesrovnalosti i nové svědecké výpovědi. Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování Kajínkovy kauzy.

 

Autor: iDNES.cz
...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2375×]
 1 2 3 4 5 6 ... 42  > »