Z tisku a médií

[Smajlík]

Jaký bude osud Jiřího Kajínka? Prezident oznámí rozhodnutí v televizi


Jiří Kajínek.Prezident republiky Miloš Zeman v dnešním pravidelném rozhovoru s generálním ředitelem Skupiny TV Barrandov Jaromírem Soukupem exkluzivně oznámí, jaký bude další osud nejznámějšího českého vězně Jiřího Kajínka.

Již včera doživotně odsouzeného vězně navštívila první dáma Ivana Zemanová. Vyslechla ho a předala mu darem knížku o zámku v Lánech. Novinářům to v Jilemnici řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident v dubnu uvedl, že vážně uvažuje o milosti pro Kajínka, protože není zcela přesvědčen o jeho vině.

Podle Ovčáčka právě na dubnové vyjádření prezidenta navázalo setkání Zemanové s odsouzeným. "Pokud se jedná o jakýkoliv posun, v okamžiku, kdy bude definitivní rozhodnutí pana prezidenta v této záležitosti, budeme obratem informovat širokou veřejnost," upřesnil mluvčí.

Podle informací webu TÝDEN.CZ je rozhodnuto. O tom, zda prezident udělí milost Jiřímu Kajínkovi, se jako první dozví diváci pořadu TÝDEN s prezidentem na TV Barrandov již ve čtvrtek ve 20.15.

FOTO: ČTK/PETR ERET

Zdroj: http://www.tyden.cz

...více

[Komentáře (2) | Zobrazeno 1600×]
[Smajlík]

První dáma navštívila v Rýnovicích Kajínka, Zeman pro něj zvažuje milost
Jiří Kajínek | foto: MF DNES

„Paní Ivana Zemanová se dnes v pravé poledne ve věznici Rýnovice setkala s jedním z vězňů. Jméno netřeba dodávat!“ uvedl prezidentův mluvčí na Twitteru a příspěvek doplnil dvěma fotografiemi, na nichž je první dáma ve společnosti zřejmě neznámějšího českého vězně Kajínka.

Detaily návštěvy mluvčí nekomentoval. Prezident však nedávno uvedl, že vážně zvažuje pro Kajínka milost. „Je ve vězení asi 20 let a existují důvodné pochybnosti o jeho vině,“ uvedl při návštěvě Čáslavi (více čtěte zde).

Šestapadesátiletý Kajínek, odsouzený za dvojnásobnou vraždu, se k prezidentské milosti upíná. „Mám naději a věřím v zázrak,“ řekl v rozhovoru pro magazín Víkend DNES (více o reakci vězně Kajínka čtěte zde).

Kajínek byl odsouzen roku 1998 na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu. Zeman po nástupu do funkce převedl pravomoc k řízení o milostech na ministra spravedlnosti, což ale podle dřívějšího vyjádření mluvčí ministerstva Terezy Schejbalové nebrání tomu, aby prezident o milosti rozhodl sám. Zeman se již v roce 2013 vyjádřil v televizi Prima pro obnovu řízení v Kajínkově kauze a dva roky poté to zopakoval. Loni uvedl, že si vyžádal Kajínkův spis, ale tehdy ještě říkal, že milost Kajínkovi nedá.

Kajínek nikdy nepřiznal vinu a soudy viní z předpojatosti a vykonstruovaného procesu. V případu se objevily nesrovnalosti i nové svědecké výpovědi. Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování Kajínkovy kauzy.

Autor: iDNES.cz

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zemanova-navsteva-kajinek-veznice-d55-/domaci.aspx?c=A170510_124751_domaci_hro

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 1723×]
[Smajlík]

Zeman by měl Kajínkovi milost dát, v případu je řada pochybností, říká předseda ÚS Rychetský

Pochybnosti o jeho případu se nepodařilo vyvrátit, jsou naopak pochybnosti o jeho vině a při pochybnostech je povinností soudu zprostit obžalovaného, říká předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský o možné prezidentské milosti pro doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka a dodává, že by mělo jít třeba o podmíněné propuštění s podmínkou, že několik let nespáchá žádný trestný čin, jinak se mu doživotí vrátí.

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 1689×]
[Smajlík]

Jiří Kajínek se vyjadřuje k osobě Vojtěcha Pokoše (čas 16:52)

Jiří Kajínek se vyjadřuje k osobě Vojtěcha Pokoše (čas 16:52). Máte pocit, že by se měl Vojtěch Pokoš bát Jiřího Kajínka, tak jak nám to podal Josef Klíma ve své nedělní jednostranné reportáži?

"K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama."

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 1853×]
[Smajlík]

Zázraky se snad dějí, řekl Kajínek k možné milosti od prezidenta

Doživotně odsouzený Jiří Kajínek by si případné milosti od prezidenta Miloše Zemana prý velmi vážil. Právu aktuální reakci samotného Kajínka zprostředkovala jeho velmi blízká přítelkyně, která je s ním v pravidelném osobním a telefonickém kontaktu.

 

Jiří Kajínek před plzeňským soudem v roce 2004

Jiří Kajínek před plzeňským soudem v roce 2004

FOTO: PRÁVO – Michaela Říhová

Dnes 17:00
(Aktualizováno: 17:48 )

A právě přes telefon s ním krátce po šestnácté hodině hovořila. Kajínek už prý o Zemanových výrocích na svou adresu něco ve věznici v Rýnovicích, kde si nyní trest odpykává, zaslechl.

„Zázraky se snad dějí. Není nic, co bych si přál víc. V životě si přejeme být zdraví a svobodní, to jsou životní priority,“ tlumočila vzkaz doživotně odsouzeného recidivisty.

„Říkal, že by si tohoto hrozně moc vážil a teď už se prý bude modlit, aby to dobře dopadlo,“ citovala žena Kajínkova čtvrteční slova.

Zeman: Neřekl jsem, že ho propustím

Zeman ve čtvrtek uvedl, že uvažuje o udělení milosti pro dvojnásobného vraha, neboť o případu prý panují pochybnosti. [celá zpráva]

Po dotazu při setkání s obyvateli na benešovském náměstí Zeman téma milosti pro Kajínka upřesnil: „Neřekl jsem, že ho propustím, ale zvážím udělení milosti. Nejsem přesvědčen o jeho vině, sedí už dvacet let a to je dlouhá doba. Proto budu studovat všechny podklady, které se Kajínka týkají, než se rozhodnu.“

Jaké má konkrétní pochybnosti, nekonkretizoval. „Už v roce 2001 tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský tyto pochybnosti vyjádřil, seznámil se se spisem a veřejně je v tomto roce vyjádřil,“ dodal prezident.

Kajínek si doživotní trest momentálně odpykává v Rýnovicích, kam byl nedávno přesunut z Mírova. [celá zpráva]

Zeman o udělení milosti uvažuje navzdory tomu, že se zavázal, že neudělovat milosti „s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů”. Kompetence provádět řízení o milostech navíc přesunul na ministerstvo spravedlnosti. Nic z toho mu však nebrání v tom, aby „zbytečně monarchistický prvek”, za něž možnost udělovat milosti opakovaně označil, v případě potřeby využil.

Zdroj: novinky.cz rav, rap, Novinky, Právo

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 1848×]
[Smajlík]

Zeman uvažuje o milosti pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman uvedl, že zvažuje udělení milosti Jiřímu Kajínkovi, který byl odsouzen na doživotí. Zeman to ve čtvrtek uvedl v Čáslavi při setkání s občany. Kajínkova advokátka Klára Long Slámová bere prezidentova slova s rezervou. Podle ní o kauze jen mluví, ale pro Kajínka nic neudělal.

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni při jednání o obnovení procesu v září 2005

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni při jednání o obnovení procesu v září 2005

FOTO: Dorian Hanuš, Právo

„Prověřením případu Kajínek jsme se zabývali už za mé vlády,“ uvedl Zeman, podle něhož už tehdy byly pochybnosti o celém procesu a chtěli dosáhnout toho, aby věc nesoudil plzeňský soud, ale jiný. K tomu ale nedošlo.

„Vážně uvažuji o milosti pro pana Kajínka. Říkám vážně uvažuji, to znamená hodně,” uvedl Zeman. Kajínek je podle jeho slov ve vězení asi 20 let a podle něj existují důvodné pochybnosti o jeho vině.

Prezident Miloš Zeman při setkání s občany v Čáslavi

Prezident Miloš Zeman při setkání s občany v Čáslavi

FOTO: Josef Vostárek, ČTK

Recidivista Kajínek byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus vraždy odsouzen k doživotnímu trestu v roce 1998.

V říjnu roku 2000 se mu podařilo uprchnout z mírovské věznice. Zadržen byl v prosinci téhož roku.

Zeman o udělování milostí
Ještě před svým zvolením se Zeman zavázal, že „nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů”.

Pravomoc provádět řízení o milostech převedl po zvolení na ministra spravedlnosti. 

 

Opakované stížnosti a žádosti o obnovu procesu soudy zatím vždy zamítly. O podmínečné propuštění by si mohl Kajínek požádat v roce 2022.

Ministerstvo: Případ nesplňuje prezidentovy podmínky

„Ministerstvo spravedlnosti opakovaně obdrželo celou řadu žádostí o milost pro Jiřího Kajínka, přesně jich bylo 88. V minulosti ji podával i on sám,” uvedla mluvčí resortu justice Tereza Schejbalová. „Žádnou z nich jsme ale nepostoupili Kanceláři prezidenta republiky, protože nesplňují prezidentem dané dvě podmínky pro udělení milosti, tedy závažný zdravotní stav a spáchání méně závažné trestné činnosti,“ připomněla Schejbalová Zemanem stanovená kritéria pro udílení milosti.

Jedním dechem ale dodala, že to nicméně nebrání Zemanovi udělit milost „jen tak“, tedy bez žádosti postoupené ministerstvem.

Zaskočené Kajínkovo okolí

„To je úplně úžasné. Naprosto mě to samozřejmě pozitivně překvapilo,“ řekla ve čtvrtek Právu v reakci na Zemanovo vyjádření Kajínkova blízká přítelkyně.

Zemanovo čtvrteční vyjádření kvitoval i Kajínkův dlouholetý advokát Tomáš Zejda, který v minulosti za klienta opakovaně neúspěšně žádal jak o obnovu procesu, tak o snížení trestu i o milost. Naposledy se tak stalo v prosinci 2012.

"Zeman opakovaně užívá při cestách za svými příznivci jméno Jiřího Kajínka,
aniž by pro jeho případ
cokoliv za ta léta učinil"

 Kajínkova advokátka Klára Long Slámová

„Můj názor je, že pan prezident jako jeden z mála vyjadřuje názory převážné většiny obyvatelstva, a už jenom ta skutečnost, že se vrací k případu Kajínek, je toho důkazem,“ komentoval věc pro Právo v krátkosti Zejda.

Na Zemanova slova reagovala na sociální síti i Kajínkova další obhájkyně Klára Long Slámová, která ale bere prezidentovy výroky velmi zdrženlivě.

Věznice Mírov

Věznice Mírov, odkud Jiří Kajínek uprchl.

FOTO: Vězeňská služba ČR

„Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman opakovaně užívá při cestách za svými příznivci jméno Jiřího Kajínka, aniž by pro jeho případ cokoliv za ta léta učinil, budu se jeho vyjádřením zabývat až tehdy, pokud to bude skutečně myslet vážně a milost Jiřímu Kajínkovi udělí,“ poznamenala Slámová.

Pokud má podle ní prezident skutečně pochybnosti o tom, zda nedošlo k justičnímu omylu, měl by prý vědět, že je v současné době jediným subjektem, který tuto situaci může napravit, a tedy z titulu své funkce by měl okamžitě konat. „Jinak jsou to prázdná slova, která ničemu a nikomu nepomohou,“ dodala advokátka.

Oběť justice, nebo nebezpečný recidivista?

Kajínek měl v roce 1993, kdy měl přerušen trest a nevrátil se do věznice, v Plzni   zastřelit podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Těžce zranil i druhého z bodyguardů Vojtěcha Pokoše. Ten se později stal korunním svědkem obžaloby.

Již dříve měl Kajínek za sebou několik pobytů za mřížemi za majetkovou trestnou činnost, nedovolené ozbrojování či loupežné přepadení.

Zdroj: novinky.cz rap, jas, rav, Novinky, Právo

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2153×]
[Smajlík]

Kajínek už poosmé přestěhován. Tentokrát do Rýnovic


Jiří Kajínek před plzeňským soudem v roce 2004 

Dnes 6:00 - Praha


„Eskorta opět proběhla v opancéřovaném voze, během ní měl ruce i nohy spoutané, ale jinak se k němu chovali velice slušně. Před chvílí mi o tom přesunu volal už z Rýnovic,“ popsala Právu.

Nicméně ani tam nebude Kajínek nováčkem. „Valdice, Mírov, Karviná, Mírov, Rýnovice, Mírov, Valdice, Mírov, Rýnovice,“ vyjmenovala postupně všechny věznice, ve kterých Kajínek po svém útěku z mírovského hradu už pobýval. Nikde nebyl z bezpečnostních důvodů delší dobu, aby si nemohl zvyknout a případně naplánovat útěk.

Tentokrát na Mírově strávil devatenáct měsíců. Důvodem jeho přesunu však mohou být stavební úpravy, které nyní v mírovské věznici probíhají.

"Je sám na cele. Není už po těch třiadvaceti letech najednou schopen bydlet s jinými vězni" přítelkyně Jiřího Kajínka

Mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová nechtěla Kajínkův přesun jakkoli komentovat.

Kajínkova přítelkyně dodala, že odsouzenému dali v Rýnovicích vybrat, zda chce být s dalšími pěti vězni, anebo sám na specializovaném oddělení. Již před časem mu soud zmírnil režim žaláře z nejpřísnější zvýšené ostrahy na ostrahu.

Sám na cele

„Vybral si tu druhou možnost a je sám na cele. Není už po těch třiadvaceti letech najednou schopen bydlet s jinými vězni,“ dodala.

Kajínek byl odsouzen v roce 1998 za vraždy v plzeňských borských serpentýnách v květnu 1993. O podmínečné propuštění může požádat už za pět let, tedy v roce 2022. To mu bude 61 let.

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2138×]
[Smajlík]

Kajínek se zpovídá. Dvoudílný dokument míří zdarma na internet

Dokument o nejznámějším českém vězni Jiřím Kajínkovi je zdarma ke zhlédnutí na internetu. Vypráví nejen o útěku z věznice Mírov, ale také o životě hazardního hráče a profesionálního zloděje. Film natočil Marek Dobeš, produkoval Petr Jákl. Premiéru měl v roce 2012.


Jiří Kájínek v roce 2004 | foto:  Michal RůžičkaMAFRA


Dobeš na dokumentu pracoval pět let a s Kajínkem se setkával na různých místech, resp. v různých věznicích - v Karviné, Borech, ale především Mírově. Doprovod mu čas od času dělal i Konstantin Lavroněnko, který Kajínka ztvárnil v Jáklově filmu z roku 2010. Především tam Dobeš chodil po boku novináře Josefa Klímy.

„Ve většině případů jsem mohl mít s jejich souhlasem puštěný diktafon či kameru. A právě objektivem kamery bych vám nyní rád zprostředkoval svědectví nejcennější. Osobní zpověď samotného Jiřího Kajínka,“ vzkazuje divákům Dobeš.

První díl dokumentu s podtitulem Zločin a trest je ke zhlédnutí na YouTube kanálu Filmy česky a zadarmo. Druhý nazvaný Zpověď tam prozatím tvůrci neumístili.

Zdroj: http://kultura.zpravy.idnes.cz/kajinek-dokument-zdarma-na-internetu-dss-/filmvideo.aspx?c=A170317_103554_filmvideo_kiz

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2874×]
[Smajlík]
O35727-1600x1200.jpg

Před 16 lety uprchl z Mírova Kajínek: Dopadli ho jen v trenýrkách po pěti týdnech

S doživotím se prostě nechtěl smířit. Jiří Kajínek o sobě dodnes tvrdí, že je nevinný, možná i proto před šestnácti lety, 29. října 2000, utekl jako vůbec první člověk z mírovské věznice. Dopaden byl až po více než pěti týdnech v Praze.

Kajínek ve vězení pobýval s přestávkami už od roku 1982. Většinou za majetkovou trestnou činnost. V roce 1993 skončil ve vězení za vraždu a pokus o vraždu, za kterou ho soud o pět let později odsoudil. Za svou kriminální kariéru se o útěk pokusil třikrát (jednou byl dopaden jen proto, že mu náhodný svědek podrazil nohy), počtvrté se mu podařilo zůstat na svobodě déle než pár minut.

Koncem října 2000 však Kajínek přeřezal mříže své cely ve věznici Mírov na Šumpersku a po svázaných prostěradlech se spustil za zdi káznice. Zastavit ho nedokázala ani střelba ostrahy. Policie ihned vyhlásila celostátní pátrání a přijala mimořádná bezpečnostní opatření, ale po uprchlém vězni jakoby se slehla zem.

Až 8. prosince 2000 ho Útvar rychlého nasazení zadržel v bytě na pražském sídlišti Velká Ohrada. Skrýval se v bytě Marie Černé, manželky jednoho z Orlických vrahů. URNA na místo přijela přibližně v 18:00. 

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2653×]
[Smajlík]

Ústavní soud zamítl další Kajínkovu snahu o obnovu procesu

Třikrát se snažil otevřít svou kauzu nejznámější na doživotí odsouzený český vězeň Jiří Kajínek. A třikrát pohořel. Naposledy jeho stížnost proti postupu justice smetl ze stolu Ústavní soud (ÚS). V neveřejném zasedání jeho návrh odmítl jako zjevně neopodstatněný.

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

Kajínek se nejprve u Krajského soudu v Plzni a následně Vrchního soudu v Praze snažil dosáhnout obnovy procesu s poukazem na znalecký posudek, podle kterého by se prý mohl znovu začlenit do společnosti. Při předchozích dvou pokusech o obnovu řízení cílil na otázku viny, nyní doufal ve zmírnění trestu. Jenže justice konstatovala, že znalecký posudek není důvodem k novému procesu.

„Krajský soud v Plzni se návrhem stěžovatele důkladně zabýval, neshledal přitom v návrhu požadované novum, které by vedlo k povolení obnovy řízení. Předkládaný posudek je vyjádřením současné schopnosti resocializace a není možné jej považovat za důkaz, který je způsobilý zvrátit závěry, k nimž dospěl soud v roce 1998,”  konstatoval senát ÚS v čele s Jaromírem Jirsou.

„Podle znaleckého posudku vydaného 15 let po vyslovení závěru o nemožnosti resocializace stěžovatele bylo dosaženo jen dílčího pozitivního účinku, především v adaptaci na výkon trestu odnětí svobody, avšak při neměnné změně osobnostních vlastností stěžovatele,“ dodal Ústavní soud s tím, že v postupu justice nedošlo k žádnému pochybení.

Plzeňský soud uložil Kajínkovi trest 23. června 1998. Odsoudil ho za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele a jeho osobního strážce. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal jiný podnikatel.

pko, Právo

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2878×]
[Smajlík]
2619421-img-klima-v5.jpg

Novinář Klíma (64): Nové důkazy o nevině Kajínka!

Před sedmi lety měl infarkt přímo na place! Stres a vypětí si tehdy vybraly svou daň a populární investigativní reportér Josef Klíma (64) musel zvolnit. Teď si ale koleduje o další srdeční záchvat! Žije totiž opět v pořádném stresu. Mimo jiné proto, že pracuje na dalším materiálu ke kauze doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka (55) za dvojnásobnou vraždu. Klíma to přiznal v rozhovoru pro deník Aha!.

Musíte se po kolapsu kvůli srdci výrazně hlídat?

„Prý bych se hlídat měl. Ale jak to mám udělat, když natáčím dost stresující reportáže, jsem bombardován od diváků stejně stresujícími příběhy, navíc teď koncertuji se svou kapelou, a ještě pracuji na hraných scénářích?“

A do toho prý děláte na stresujícím a zásadním tématu: na dalším materiálu ke kauze Kajínek!

 „To je pravda! Nemůžu prozrazovat, jaké další informace jsem získal, ale chci tuhle kauzu dotáhnout do obnovy procesu, než definitivně půjdu do novinářského důchodu.“

A myslíte, že se na základě vašich informací podaří proces otevřít?

„Já doufám, že ano! Ale vážně nemohu mluvit o tom, co se mi podařilo zjistit. Nechtějte to po mně.“

Zdroj: http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/117449/novinar-klima-64-nove-dukazy-o-nevine-kajinka.html

...více

[Komentáře (1) | Zobrazeno 4358×]
[Smajlík]

Doživotně odsouzený Kajínek popřál v dopise z vězení mír pro všechny

Bez stromečku, dárků a návštěv svých nejbližších prožije vánoční svátky ve věznici na Mírově nejznámější český vězeň Jiří Kajínek. Po letech tak opět odpočítá poslední vteřiny roku z míst, odkud před 15 lety utekl. Prostřednictvím dopisu rodák z Prachovic pro týdeník 5plus2 přiblížil, jak vánoční svátky tráví.

Jiří Kajínek | foto: MF DNES

„Ve vězení se o Vánocích mluvit nedá. Na Mírově si mohu pouze přát, abych dostal dárek, který si přeji už desítky let, ale stále ho nedostávám,“ říká doživotně odsouzený vězeň, který bude mít na Štědrý večer řízek s bramborovým salátem.

Jak přiznal, vzpomene si hlavně na čas, kdy v mládí trávil Vánoce v Prachovicích na Chrudimsku. Na Štědrý den rodina ráno ustrojila stromeček. On sám pak chodil bruslit na rybník Habřiňák. Někdy také vyrazili na chatu, kde si užívali sníh.

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 4574×]
[Smajlík]
jura.jpg

Překonal nepřekonatelné. Před patnácti lety utekl z Mírova Jiří Kajínek

Do 29. října 2000 věděl o Jiřím Kajínkovi jen málokdo. V neděli v podvečer před patnácti lety však tento doživotně odsouzený muž uprchl z věznice Mírov, z místa, odkud neměla existovat šance na útěk. I když už uplynulo patnáct let, nejsou stále všechny okolnosti případu známé.

Oficiální zpráva vězeňské služby uvádí, že v 18:20 si strážný na věži všiml vyhození lana z okna jedné z cel. Kajínek v rozhovoru s Josefem Klímou a Jankem Kroupou řekl, že to byl až druhý pokus (oficiální verzi vězeňské zprávy o útěku najdete zde).

„Vylomili jsme mříž, já pak vyhodil z okna lano, na jehož konci byl vlasec s tužkovou baterkou, který se měl omotat kolem ochozu. Jenže lano bylo krátký. Tak jsme ho vtáhli zpátky a začali jsme doplejtat,“ uvedl Kajínek. Kvůli tomu podle něj nabral útěk oproti plánu 20 minut zpoždění.

Tím my míní Kajínek sebe a spoluvězně Martina Vlasáka. Ten v cele neměl co dělat, ale dozorci ho tam v neděli v poledne pustili s tím, že si chtějí společně s Kajínkem zahrát šachy. To také předstírali, když šel nějaký dozorce kolem.

Mezi tím ale pilovali na dvou místech jeden z prutů mříže o síle asi tři centimetry. Překonat mříž se jim zřejmě podařilo za pomoci diamantové šňůry. Oficiálně to ale nikdy nebylo potvrzeno. Nikdo také ani nenaznačil, jak se mohla ke Kajínkovi dostat.

Na druhý pokus, kdy lano bylo dost dlouhé, se podařilo přehodit vlasec s baterií přes příkop až na zábradlí ochozu. Následně díky němu přetáhli lano s kotvou, vyrobenou ze vzpěry postele. Původně měli uprchnout oba, ale Vlasák nakonec zůstal v cele. Z okna vylezl jen Kajínek. Po laně přejel přes příkop jako po skluzavce. Z hradeb se potom spustil po druhém připraveném laně.

Strážný, který jeho útěk zahlédl, nejprve šel událost nahlásit. Teprve poté se vydal směrem ke Kajínkovi. Vystřelil do vzduchu a po tomto varování i po vězni, ale minul. „Byl to mladej kluk, ztratil nervy. Já sám bych si počkal a střílel z klidu. On se ale rozběhl po ochozu a střílel v běhu, takže mě netrefil,“ řekl později Kajínek Klímovi s Kroupou.

...více

[Komentáře (6) | Zobrazeno 4577×]
[Smajlík]

Kajínek se obnovení procesu nedočká, soud zamítl jeho stížnost

Doživotně odsouzený Jiří Kajínek se obnovy svého procesu nedočká. Vrchní soud v Praze zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, který obnovu procesu v červenci nepovolil. Informaci ČT potvrdil místopředseda plzeňského krajského soudu Milan Štejr. Kajínek chtěl dosáhnout obnovu procesu a zmírnění doživotního trestu. Jako nový důkaz měl sloužit posudek psychologa, podle něhož je Kajínkova náprava možná.


Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

FOTO: Dorian Hanuš, Právo

Dnes 12:02 - Plzeň
(Aktualizováno: 13:31 )

Kajínek byl odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod věznicí Plzeň-Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal jiný podnikatel.

„Stížnost byla zamítnuta, protože není důvodná," řekl ve středu Štejr. Vrchní soud podle něj rozhodl 24. září. Kajínkův advokát Tomáš Zejda zatím o rozhodnutí soudu nevěděl. „Ještě jsem to nečetl, ještě mi nic nepřišlo," řekl. Proto se ani nechtěl k věci nijak vyjadřovat. S Kajínkem prý zatím nic dál neprobírali.

Krajský soud v Plzni zamítl žádost čtyřiapadesátiletého Kajínka 23. července. Při veřejném jednání o tom rozhodl soudce Tomáš Bouček, který už dříve dvěma Kajínkovým žádostem o obnovu nevyhověl. Kajínek se jednání na vlastní žádost nezúčastnil. Zatímco dříve se chtěl ve znovuotevřeném procesu zabývat otázkou své viny, tentokrát měl v úmyslu dosáhnout nižšího trestu.

...více

[Komentáře (6) | Zobrazeno 4428×]
[Smajlík]

Kajínek má smůlu. Plzeňský soud zamítl žádost o obnovu jeho procesu

Doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek (54) má smůlu. Plzeňský krajský soud ve čtvrtek během hodinového jednání zamítl jeho žádost o obnovu procesu. Kajínek se tímto způsobem snažil dosáhnout nižšího trestu. Proti rozhodnutí plzeňského soudu může Kajínek podat stížnost k Vrchnímu soudu v Praze.


Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

FOTO: Dorian Hanuš, Právo

Včera 9:40
(Aktualizováno: Včera 9:58 )

Soud označil Kajínkův návrh  za nedůvodný a argumentaci za chybnou.

Šlo již o třetí snahu znovu otevřít kauzu dvojnásobné vraždy a pokusu o další z května 1993, ze které ho usvědčil Vojtěch Pokoš, který vražedné řádění na rozdíl od svého bratra a podnikatele Štefana Jandy přežil.

Kajínek ale neřešil přímo svou vinu. Tentokrát se snažil dosáhnout nižšího trestu, což by fakticky znamenalo šanci na dřívější propuštění z vězení. „Tento návrh nic nemění na mé nevině!“ napsal Právu Kajínek.

Doživotní trest mu v roce 1998 uložil plzeňský soud mimo jiné i proto, že podle znalců je možnost Kajínkovy nápravy (resocializace) vyloučena.

Kajínek, který si už dříve odpykával tresty za vykrádání bytů a loupež, soudu předložil nový nezávislý znalecký posudek psychologa Pavla Koldy, který říká, že jeho náprava možná je.

„Znalec dospěl k závěru, že resocializační snahy dosáhly byť dílčího, avšak pozitivního účinku,“ napsal v návrhu na povolení obnovy řízení Kajínek. Doplnil, že podle Koldy se Kajínkova původní psychopatická a egocentrická osobnost dostala uplynutím řady let za mřížemi „spíše k normalizaci“.

Na jeho straně i dva soudy

Šumperský soud prý tuto expertizu bez výhrad akceptoval a přeřadil předloni Kajínka z nejpřísnějšího režimu zvýšené ostrahy do mírnější ostrahy.

S tímto názorem se pak ztotožnil i nadřízený Krajský soud v Ostravě, který prý rovněž zmínil nejen pozitivní změny v chování Kajínka, ale i možné podmínečné propuštění.

Kajínek si zatím odseděl z doživotního trestu 12,5 roku.

Radim Vaculík, Právo

Zdroj: www.novinky.cz

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2870×]
« <  1 2 3 4 5 6 7 ... 42  > »