Z tisku a médií

[Smajlík]

Soud o obnově Kajínkova procesu bude ve čtvrtek v Plzni

Plzeň - Krajský soud v Plzni se bude ve čtvrtek zabývat žádostí doživotně odsouzeného vězně Jiřího Kajínka o obnovu procesu. Ve veřejném zasedání o něm bude rozhodovat soudce Tomáš Bouček, který už dříve Kajínkovy žádosti o obnovu zamítl, naposledy v březnu 2011. Kajínek se jednání nezúčastní, řekl Bouček.

(Jiří Kajínek, Autor: DENÍK/Miroslav Rendl)

„Požádal nás, abychom to projednali v jeho nepřítomnosti. Vyhověli jsme mu. Přítomen bude jen jeho advokát," uvedl. Veřejné projednávání začne v 08:30 v největší jednací místnosti soudu. Podle Boučka bude rozhodnuto tentýž den za jednu až dvě hodiny.

Zatímco dříve se čtyřiapadesátiletý Kajínek chtěl ve znovuotevřeném procesu zabývat otázkou své viny, tentokrát chce dosáhnout nižšího trestu. Doživotí dostal i proto, že znalci vyloučili možnost jeho nápravy. Nyní chce Kajínek, odsouzený za dvojnásobnou vraždu, předložit nový posudek, podle něhož jeho resocializace možná je.

„Argumentuje novým znaleckým posudkem z psychologie, který se prováděl v jiné trestní věci," uvedl Bouček.

...více

[Komentáře (7) | Zobrazeno 3159×]
[Smajlík]

Návrh na povolení obnovy řízení

Vážení přátelé a příznivci Jiřího Kajínka, předkládáme Vám návrh na povolení obnovy řízení, který bude projednávat Krajský soud v Plzni dne 23. 7. 2015 od 8:30.

Scan0001Scan0002Scan0003Scan0004Scan0005

...více

[Komentáře (1) | Zobrazeno 5522×]
[Smajlík]

Nejsem nenapravitelný, tvrdí Kajínek a znovu chce obnovit proces

K doživotnímu trestu odsouzený vězeň Jiří Kajínek (54) podal minulý týden k plzeňskému krajskému soudu novou žádost o obnovu svého procesu. Jde již o třetí snahu znovu otevřít kauzu dvojnásobné vraždy a pokusu o další z května 1993, ze které ho usvědčil Vojtěch Pokoš, který vražedné řádění na rozdíl od svého bratra a podnikatele Štefana Jandy přežil.Kajínek zaslal Právu dopis, na němž je kromě známky s prezidentem republiky i známka s jeho podobiznou.

Kajínek zaslal Právu dopis, na němž je kromě známky s prezidentem republiky i známka s jeho podobiznou.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

...více

[Komentáře (1) | Zobrazeno 3475×]
[Smajlík]

Nejznámější vězeň Kajínek si podal další žádost o obnovu procesu

Vězeň Jiří Kajínek, který si odpykává doživotí za vraždu plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda, se opět snaží o otevření případu. Krajský soud v Plzni v pátek obdržel jeho žádost o obnovu procesu. Naposledy Kajínek usiloval o otevření kauzy v roce 2011, ani tehdy ale neuspěl.

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni v květnu 2005. | foto:  Dan Materna, MAFRA

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2982×]
[Smajlík]
novinky_cz.jpg

O Kajínkově kauze mám spoustu pochybností, řekl šéf Ústavního soudu

Stížnost proti odsuzujícímu rozsudku v případě Jiřího Kajínka by Ústavní soud musel v současné době odmítnout jako opožděnou. V nedělním pořadu TV Prima to řekl předseda ÚS Pavel Rychetský. Stížnost by totiž bylo nutné podat do šedesáti dnů po obdržení soudního rozhodnutí.


Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

FOTO: Dorian Hanuš, Právo

 

Jistou šanci pro zvrat v Kajínkově případě by podle Rychetského bylo objevení nových skutečností v případu. "Návrh na obnovu řízení lze podat, když se objeví nové důkazy. Bylo několik pokusů už podaných, ale vždy příslušný soud řekl, že to nejsou nové důkazy," dodal Rychetský.

Sám se odmítl přiklonit na stranu soudců nebo obhájců Kajínka. "Při pročítání spisu ve mně vznikla spousta pochybností," uvedl Rychetský.

Poukázal na skutečnost, že jak policista podezřelý z toho, že o inkriminované schůzce všech aktérů zločinu věděl, tak člověk, který byl obviněn z toho, že si Jiřího Kajínka na vraždy najal, byli svých obvinění zproštěni.

nes, kab, Novinky, Právo

...více

[Komentáře (7) | Zobrazeno 3259×]
[Smajlík]

Pelikán: Do Kajínkova případu zasahovat nechci

Doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek nemá šanci, že by u nového ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO), kterého prezident Miloš Zeman ve čtvrtek jmenuje do funkce, dosáhl znovuotevření svého případu.


Nastupující ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO)

Nastupující ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO)


FOTO: Petr Horník, Právo

Dnes 11:54

„Mám řadu jiných případů, o kterých jsem měl jisté pochybnosti, zda byl někdo odsouzený právem. To jsou případy závažné a případ pana Kajínka takový není,“ sdělil Pelikán v nedělní Partii na Primě.

„Je spravedlivě odsouzený na doživotí, a tak by se s ním mělo zacházet,“ reagoval na Kajínkovy stížnosti, že je za mřížemi šikanován a diskriminován.

Kajínkovi například vadí častější kontroly jeho cely, doprovod dozorců či zvýšená kontrola balíčků. V současné době si svůj trest odpykává v mírovské věznici, odkud v roce 2000 uprchl.

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

Jiří Kajínek na snímku z roku 2005

FOTO: Dorian Hanuš, Právo

Bývalý ministr spravedlnosti za ODS a nynější europoslanec Jiří Pospíšil (nezáv.) připomněl, že jeho případ dvojnásobné vraždy byl v minulosti několikrát přezkoumaný a žádné nové skutečnosti, které by mohly vést ke zvrácení verdiktu, se neobjevily.

Oba se shodli na tom, že vzhledem k jeho útěku jsou častější kontroly Kajínka oprávněné.

Zdroj: rak, Právo


 

Zdroj: TV Prima
 

Zdroj: TV Prima

...více

[Komentáře (3) | Zobrazeno 3510×]
[Smajlík]

Kajínek si z vězení stěžuje: Šikanují mě tady!

Ilustrační foto
Ilustrační foto(archiv Blesku)

Když nejznámější český vězeň Jiří Kajínek v televizi slyšel, jak vězeňská služba tvrdí, že má za mřížemi stejné podmínky jako ostatní vězni, pěkně ho to dopálilo. Sedl a napsal dopis televizi Prima, ve kterém obviňuje dozorce ze šikany. 

Vše začalo, když se Jiří Kajínek domáhal přesunu z Mírova do mírnějšího typu věznice. To mu bylo zamítnuto a vězeňská služba v té souvislosti uvedla, že má stejné podmínky jako ostatní vězni v tomto režimu.

S tím ale na doživotí odsouzený vězeň v žádném případě nesouhlasí. „Přes dvacet let jsem ve věznici diskriminován a šikanován. Neřešil jsem to! Bylo pod moji úroveň se dohadovat s lidmi, kteří mají jít vězňům příkladem, ale místo toho lžou, neplní sliby, obcházejí zákon atd.,“ napsal televizi Prima.

A svá příkoří hned dopodrobna popsal. „Na oddělení 8, což je oddělení, kde jsou ubytováni všichni vězni zařazení do věznice s ostrahou (něco přes 50 vězňů), jsem pouze já v cele, ve které jsou předokenní mříže. V žádné jiné cele nic takového není!“ zlobí se.

...více

[Komentáře (4) | Zobrazeno 3733×]
[Smajlík]

Kajínek do věznice s mírnějším režimem nepůjde, soud mu žádost zamítl

Okresní soud v Šumperku zamítl ve čtvrtek žádost doživotně odsouzeného vězně Jiřího Kajínka o přemístění do mírnějšího typu věznice, a to s dozorem. Právu to potvrdil mluvčí soudu Milan Lipenský. Jednání probíhalo v prostorách věznice Mírov na Šumpersku, odkud Kajínek téměř před 15 lety uprchl a kde nyní opět pobývá.

Jiří Kajínek na snímku z roku 2005

Jiří Kajínek na snímku z roku 2005

FOTO: Dorian Hanuš, Právo

čtvrtek 5. února 2015, 11:59 - Šumperk

„Soud odůvodnil svůj verdikt tím, že zákon neumožňuje přeřazení odsouzeného k doživotnímu trestu do věznice s dozorem na jeho vlastní žádost,“ řekl Právu Lipenský.

Kajínek si podle něj může podat proti verdiktu okresního soudu stížnost ke krajskému soudu, a to ve lhůtě tří dnů. „Odsouzený se této možnosti na místě nevzdal,“ dodal mluvčí okresního soudu.

Kajínek byl v nejpřísnějším typu věznice, tedy ve věznici se zvýšenou ostrahou, do loňského ledna, kdy soud vyhověl jeho žádosti o umístění do věznice s ostrahou. Následně byl přemístěn na několik měsíců do věznice v Rýnovicích na Jablonecku, ale již od loňského června je v rámci tzv. cirkulace vězňů zase na Mírově.

Vinu nikdy nepřiznal

Kajínek byl k výjimečnému trestu doživotního vězení odsouzen za to, že koncem května 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard v autě Vojtěch Pokoš, který byl těžce zraněn, útok přežil a později se stal hlavním svědkem. Vraždy si prý objednal další podnikatel.

...více

[Komentáře (1) | Zobrazeno 3296×]
[Smajlík]

Zemřel Kajínkův advokát Kolja Kubíček

Ve věku 69 let zemřel ve čtvrtek v Praze advokát Kolja Kubíček. Informaci o jeho úmrtí Novinkám potvrdila jeho dlouholetá spolupracovnice Klára Slámová. Kubíček byl spolu se Slámovou advokátem odsouzeného vraha Jiřího Kajínka.

Advokát Kolja Kubíček na archivním snímku

Advokát Kolja Kubíček na archivním snímku

FOTO: PRÁVO/Petr Knötig

Včera 18:47 - Praha 
(Aktualizováno: Včera 18:57 )

„Zemřel dnes ráno v Praze po krátké a těžké nemoci,“ uvedla Klára Slámová. Podle jejích slov Kubíčkovi lékaři nedávno diagnostikovali rakovinu.

Pražský advokát figuroval v celé řadě mediálně známých kauz. Kromě obhajoby Jiřího Kajínka odsouzeného na doživotí, byl například advokátem bývalých komunistických funkcionářů Jozefa Lenárta, Miloše Jakeše nebo Karla Hoffmanna.

Byl také právním zástupcem matky píseckého Roma Tibora Danihela, kterého v jeho 17 letech nahnala skupina skinheadů do řeky Otavy, v níž utonul.

V roce 2007 také podal trestní oznámení na tehdejšího premiéra Mirka Topolánka kvůli jeho kontroverzním výrokům v souvislosti s nacismem. Předsedu vlády tehdy podezíral z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. [celá zpráva] Policie ale oznámení odložila.

V témže roce Kubíček také neuspěl u Nejvyššího soudu s dovoláním proti verdiktu, podle nějž v roce 1995 vydíral  muže svědčícího proti jeho klientům v kauze loupežného přepadení. Dostal za to dvouletou podmínku. Advokátní komora ale rozhodla, že své povolání mohl dál vykonávat. [celá zpráva]

Jako právník zastupoval například také pražské taxikáře, kteří bojovali proti maximálním stanoveným cenám za své služby v Praze.

Pohřeb Kolji Kubíčka bude příští pátek na Olšanských hřbitovech v Praze, uvedla Slámová.

Zdroj: NovinkyČTK

...více

[Komentáře (1) | Zobrazeno 3752×]
[Smajlík]
foto.jpg

Recenze knihy Jiřího Kajínka „Můj život bez mříží“ - Ján Fifik

 

Ján FIFIK, spisovateľ, novinár, v minulosti pedagóg, šéfredaktor Východoslovenského vydavateľstva v Košiciach, donedávna mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenska vo Vietname. Posledný rok  prednášal na prestížnej univerzite BFSU v Pekingu. Na svojich cestách po svete poznával osudy mnohých ľudí, vnímal ich problémy a od svojho návratu z diplomatických služieb na Slovensko sa usiluje svoje skúsenosti tlmočiť prostredníctvom literárnej tvorby.

Životné motto Jána Fifika :
AK VÁM ŽIVOT NADELÍ CITRÓN, KÚPTE SI MARTINI !

Zdroj: Osobní stránky JF - http://www.fifija.com/

Dočítal som knihu Jiřího Kajínka „Múj život bez mříží“ a takmer paralerne som dočítal z tkz. rovnakého súdka knihu „Zatratení“ o slovenských doživotne odsúdených väzňoch.

V hlave sa toho toľko nazbiera, keď človek číta nie preto, aby čítal, ale porovnával, kombinoval, hľadal.

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 5096×]
[Smajlík]
fragment-cz.gif

„Kajínek nestřílel!“ říká vdova po zavražděném podnikateli

Slavnostní představení knihy „Mého manžela nezastřelil Kajínek“ se uskuteční 15. září 2014 od 16 hodin v Paláci knih Luxor za účasti autorky Evy Havlové (dříve Jandové) a hostů – MUDr. Jana Cimického a bývalého kulturisty a přítele Štefana Jandy Karla Tuháčka.

K vydání se připravuje titul, který by mohl vnést nový pohled na kauzu nejznámějšího českého vězně. „Jiří Kajínek mého muže nezastřelil“, tvrdí vdova po zabitém podnikateli Štefanovi Jandovi. Eva Havlová (dříve Jandová) dlouho rozmýšlela nad tím, co se vlastně stalo. Nejprve chtěla na vše rychle zapomenout a začít znovu. V průběhu uplynulých 20 let zjistila, že to není možné, dokud se nepokusí odhalit pravdu. Titul Mého manžela nezastřelil Kajínek vychází 9. září!

Snad vůbec nejdiskutovanější případ dvojnásobné vraždy, za kterou si doživotní trest odpykává Jiří Kajínek, se snaží ve své knize znovu dopodrobna rozebrat vdova po zastřeleném podnikateli. Jak sama říká, bezprostředně po činu byla velmi mladá, otřesená a nedávala si mnoho věcí do souvislostí. Nejprve chtěla na vše zapomenout a začít znovu. Zvláštní náhody a vývoj posledních dvaceti let ale poukazoval na to, že to nebude možné. Alespoň ne do doby, než se pokusí odhalit pravdu a zjistit, co se tehdy stalo.

V roce 1993 se stala vdovou se dvěma malými dětmi. Věřila policistům, mezi kterými se dokonce nacházelo několik přátel jejího manžela. Postupem času začala mít dojem, že se v jejím životě až příliš často objevují bývalí příslušníci policie, státní bezpečnosti a agenti. Má dojem, jako by ji celou tu dobu sledovali a „hlídali“. Uvědomila si, že se domnělý rodinný přítel objevil vždy „náhodou“ v době, kdy se projednávalo znovuotevření případu. Nahodilá setkání nebo dobře promyšlený plán?

V knize vysvětluje nejen to, že z Kajínka nikdy strach neměla, ale přikládá také přehlednou vztahovou mapu, ve které se objevuje kromě ní a manžela dalších 32 osob. Propojení naznačuje rodinné i pracovní vazby, setkání a další skutečnosti, které jmenované spojují s případem. Na mapě se objevují zástupci plzeňské a tachovské policie, bývalí veksláci, rodina apod.

„Nemám v ruce žádný jasný důkaz, ale těch sporných momentů je prostě v celém případu příliš. Myslím si, že v tom jsou namočení policisté,“ říká o svém postoji autorka. Sepsat své dojmy, vzpomínky a to, co se bezprostředně po činu odehrávalo, chtěla autorka již delší čas. Se dvěma malými dcerami však neustále myslela na jejich bezpečí. Nyní ji obě dospělé dcery podporují v očištění jména otce a hledání pravdy.

21. srpna 2014 autorka Eva Havlová doručila do podatelny Pražského hradu žádost o milost adresovanou prezidentu republiky, ve které vysvětluje, že za smrt jejího manžela byla doživotně odsouzena nesprávná osoba.

v_meho manzela nezastrelil kajinek-tit-203075-01

Anotace:

Pro mě samotnou i pro celou naši rodinu byla Štefanova smrt strašnou tragédií, která dodnes poznamenává naše životy. Byla to skutečně obrovská rána pro všechny v mém nejbližším okolí. Ti, kterých se událost osobně nedotýkala, ji považovali naopak za obrovskou senzaci.

Po celá dlouhá léta ve mně uzrávala myšlenka očistit Štefanovo jméno a dovědět se pravdu. Konečně zjistit, jak to tenkrát doopravdy bylo. Jsem totiž přesvědčená, že mého muže nezabil Jiří Kajínek, který je za jeho vraždu odsouzený na doživotí!

Obsahuje mapu vztahů a vazeb důležitých osob.

Autorka: Eva Havlová (dříve Jandová)

...více

[Komentáře (7) | Zobrazeno 4039×]
[Smajlík]
audiokniha.jpg

Recenze audioknihy: Jiří Kajínek – Můj život bez mříží

Jiří Kajínek je asi nejznámější český vězeň. Spousta novinářů se zajímala o jeho případ, snažila se najít svědky a dobrat se pravdy, zda je Kajínek opravdu tím, kdo před více jak dvaceti lety měl na objednávku zastřelit dva muže. Knih o příběhu Jiřího Kajínka vyšlo několik, byl dokonce natočen i celovečerní film, ovšem audiokniha Můj život bez mříží je unikátní tím, že nejen jejím autorem, ale také interpretem je sám Jiří Kajínek. Jeho vyprávění bylo nahráno přímo ve věznicích Mírov a Rýnovice.

Jiří Kajínek se narodil 11. ledna 1961 a své dětství prožil s rodiči a sestrou Miluškou v Prachovicích, nedaleko Chrudimi. Několikrát během svého vyprávění zdůrazňuje, že tak úžasné dětství jaké prožil „malý Kajínek“, by přál všem dětem na světě. Neznal a dokonce nechápal, že by snad některé děti mohly být doma nešťastné. Odmalička se věnoval sportu, miloval rybaření a chtěl studovat práva.

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 3730×]
[Smajlík]
2058233_.jpg

Vdova po zastřeleném podnikateli šokuje: Vyslýchali mě na manželův diktafon!

Když Eva Jandová popisuje osudnou noc 30. května 1993, kdy měl jejího muže Štefana (†26) a člena ochranky Juliána Pokoše (†25) zastřelit Jiří Kajínek (53), ocitáte se v kriminálce, v níž není jasné, komu policisté pomáhají a koho chrání.

Ve své knize Mého manžela nezastřelil Kajínek mimořádně otevřeně líčí i to, co se dělo poté, kdy společně s bratrem a známým policistou Jaroslavem K. – ten »úplně náhodou« přesně věděl, kam jet – dorazili na místo činu u plzeňských borských polí.

„Ticho přerušil až můj zoufalý křik. Chtěla jsem do našeho auta za Štefanem. Ve chvilce u mě stál Jaroslav K. a tlačil mne zpátky do bratrova auta. Pak šel Jaroslav K. za ostatními policisty,“ vybavuje si osudné chvíle Jandová. „Když se do auta vrátil, nic mi neřekl. Ani to, jestli Štefan žije nebo ne, co se stalo, prostě nic. Pouze se mě zeptal, jestli jsem schopná výslechu, že mě odveze na policii na Chodské náměstí v Plzni,“ vzpomíná Eva Jandová.

...více

[Komentáře (8) | Zobrazeno 4194×]
[Smajlík]
2058233_.jpg

Zpověď vdovy, která chce svobodu pro Kajínka: Znám poldu, který věděl vše!

Už třetím dnem šokuje paní Eva Jandová Česko svým bojem za omilostnění doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka (53). Ten přitom sedí už 16 let za údajnou vraždu jejího muže Štefana Jandy (†26)! „Kajínek mého muže nezastřelil!“ říká rozhodně Eva Jandová a předkládá svůj popis osudné neděle 30. května 1993. A věřte, že podezřelých nesrovnalostí, o něž opírá své přesvědčení o Kajínkově nevině, je víc než dost!

Osudný večer

„Někdy k večeru k nám domů znovu volal údajný pan Lebeda a chtěl se okamžitě sejít s manželem Štefanem, jen s ním a bez ochranky někde u věznice na Borech,“ vrací se Eva Jandová v paměti o 21 let zpět. Její muž se i přes naléhání rozhodl, že na schůzku pojede, celou si ji nahraje na diktafon a konečně odhalí, kdo za ním Lebedu posílá a co po něm opravdu chce. Cestou nabral své dva bodyguardy – Juliana Pokoše a jeho bratra Vojtěcha – a vyrazili. Dostala pusu a víckrát už Štefana živého neviděla.

Telefon a panika

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 3629×]
[Smajlík]
2058233_.jpg

Kajínek mého muže nezastřelil, nikdy jsem ho neviděla! říká vdova po zavražděném podnikateli

Jiřímu Kajínkovi, který si už šestnáct let odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu, svítá nová naděje. Eva Jandová, vdova po zastřeleném podnikateli Štefanu Jandovi, totiž nyní tvrdí: „Kajínek nevraždil!“

Od tragické přestřelky na okraji Plzně sice uplynulo 21 let, jenže pro Evu Jandovou je to jako před pár dny. Čas rány nezacelil, jako stín ji provázejí nezodpovězené otázky. Přestože soud za vraždu jejího manžela odsoudil Jiřího Kajínka, ona tomu nevěří. A trápí ji to.

Skutečný vrah

„Konečně chci zjistit, jak to tenkrát doopravdy bylo. Jsem přesvědčená, že mého muže nezastřelil Jiří Kajínek,“ říká Eva Jandová, která v současnosti podniká. Z čeho pramení její jistota, že to byl někdo jiný? „Neustále jsem přemýšlela o tom, jestli je, či není Kajínek skutečným vrahem mého manžela. A marně jsem hledala odpovědi na zdánlivě jednoduché otázky: Kde se tu najednou vzal? Jak to, že jsem jeho jméno nikdy od nikoho neslyšela? Proč by je tak brutálně popravil? O Kajínkovi jsem slyšela až z novin a od policistů, když mi ukázali první identikit, který sami sestavili. Přestože ho předělávali dokonce několikrát, nikdy na žádném z portrétů nebyl Kajínkovi podobný,“ svěřuje se Eva Jandová.

...více

[Komentáře (1) | Zobrazeno 3410×]
[Smajlík]
novinky_cz.jpg

Ministerstvo zamítlo Kajínkovu žádost o milost

Ministerstvo spravedlnosti zamítlo žádost Jiřího Kajínka o milost. Uvedla to v pondělí Česká televize. Ministryně Helena Válková (ANO) však řekla, že Kajínkův trest je možná příliš přísný.

Jiří Kajínek před plzeňským soudem 2004


Jiří Kajínek před plzeňským soudem 2004

FOTO: PRÁVO – Michaela Říhová

[Komentáře (5) | Zobrazeno 3627×]
« <  1 2 3 4 5 6 7 8 ... 42  > »