Z tisku a médií

[Smajlík]
justice.jpg

Nový proces s Kajínkem soud opět zamítl

Plzeňský krajský soud v pondělí znovu zamítl návrh na obnovu procesu s Jiřím Kajínkem. Odmítl požadavek obhájce Tomáš Zejdy, aby přezkoumal práci policie při vyšetřování vražd z května 1993, za které dostal Kajínek doživotí. ...více

[Komentáře (9) | Zobrazeno 2596×]
[Smajlík]

Jiří Kajínek navštívil kamaráda v Třebíči

Příjezd Jiřího Kajínka do Třebíče o posledním květnovém víkendu leckoho překvapil. Proč navštívil právě toto město na Vysočině? Přijel za svým dlouholetým kamarádem Lukášem Charvátem. „Třináct let jsem se angažoval, aby se obnovil proces, nebo byla Jiřímu Kajínkovi udělena milost,“ naznačil Charvát.

Zdůraznil, že jejich setkání bylo osobní. I když byli spolu v kontaktu, nikdy Charvát Kajínka ve věznici nenavštívil. „Viděli jsme opravdu poprvé, a společně s přítelkyní mě pozvali na oběd,“ poznamenal Charvát.

„Jen bych byl nerad, aby si někdo myslel, že v Jiřím Kajínkovi mám nějakou modlu. Mým cílem bylo opravdu mu pomoci,“ zdůraznil Charvát.

Velice ho potěšilo, že po propuštění mu Jiří Kajínek zavolal jako prvnímu. „Ale já se tím, že mě Jiří navštívil, nechtěl nijak zviditelnit. Nikomu jsem o jeho návštěvě neřekl, ani manželce,“ podotkl Charvát.

Netajil, že se setkal s kladnými i zápornými reakcemi. „Ale ty kladné převažují,“ naznačil Charvát. Připustil, že setkání pro něj bylo silným zážitkem.

„Poznal jsem, že je charakterově mnohem dál, než jsem si myslel. Což ovšem neznamená, že jej chci nějak hodnotit. V Třebíči se nevyhýbal žádnému setkání, kdo se s ním chtěl vyfotit, tak mu to umožnil,“ nastínil Charvát.

S Jiřím Kajínkem je nadále ve spojení, ale zda se objeví ještě někdy v budoucnu v Třebíči, neví. Osobně vede Jiřímu Kajínkovi webové stránky, kde se každý může dozvědět o jeho případu nejrůznější podrobnosti.

„Opravdu mně nejde o zviditelnění, a ani jsem nevěděl, že se naše fotky objeví na facebooku. Ale je to prostě tak, mám z milosti radost, to je vše,“ dodal Lukáš Charvát.

Autor: Antonín Zvěřina

Zdroj: http://www.jihlavske-listy.cz/

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 6429×]
[Smajlík]
1_social-media-1679234_960_720.jpg

Zablokování facebookového profilu

Vážení přátelé a příznivci Jiřího Kajínka. Včera nám byl zablokovaný facebookový profil. Podal jsem odvolání, případně založím nový. Prosím o trpělivost. Důvod je jasný. Někomu se nelíbí, že byla Jiřímu Kajínkovi udělena milost, tak stránky nahlásil a nechal zablokovat. Víc jak 8 let profil fungoval a v den propuštění ho zablokují. Jak by řekl Jiří Kajínek: "Těch náhod je strašně moc." Takže bojujeme dál :-). Děkuji za Vaši podporu a přízeň!

Lukáš Charvát

 

 

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 6340×]
[Smajlík]

Tisková konference tiskového mluvčího prezidenta republiky

23. května 2017

V úterý dne 23. května 2017 se v 11.30 hodin na Pražském hradě uskuteční tisková konference tiskového mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka. Tiskový mluvčí se vyjádří k aktuálním tématům. Setkání se uskuteční v kinosále Kanceláře prezidenta republiky.

* 11.30 hodin – začátek tiskové konference
* vstup na novinářský průkaz

Vstup pro novináře je středním traktem (vchod do KPR z II. nádvoří Pražského hradu). Pro vstup do areálu Pražského hradu lze, po předložení novinářského průkazu, využít „zaměstnanecký vchod“ z ulice U Prašného mostu (směrem od tramvajové zastávky Pražský hrad)Je nutné dostavit se nejpozději 15 minut před začátkem akce, na pozdější příchody nebude brán zřetel. Podmínkou je společenský oděv. Telefon pro nahlášení vjezdů: 224 372 481.

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

...více

[Komentáře (1) | Zobrazeno 2062×]
[Smajlík]

Před věznici se srocují fanoušci Kajínka. Jeden z nich mu přinesl tisícovku

Před věznici v jabloneckých Rýnovicích přichází čím dál více fanoušků dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Jedním z nich je i bývalý vězeň Petr Veselý. Do Jablonce dorazil z Ústí nad Labem a Kajínkovi chce předat tisíc korun. Podle něj totiž nejznámější český vězeň dostane po propuštění jen 120 korun na den a za to si prý nekoupí ani lístek na autobus.

„Seděl jsem sedm let a přišel o všechno. Až pan Kajínek vyleze, pocítí obrovskou euforii. Ale bude pro něj těžké vrátit se do normálního života. Dostane 120 korun a za to si nekoupí ani lístek na autobus. Proto jsem mu přinesl tisícovku,“ řekl novinářům Veselý.

Ti propuštění Kajínka vyhlížejí před branami věznice již pátý den. Stále totiž čekají na podepsání milosti, kterou prezidentu Miloši Zemanovi předal jeho kancléř Vratislav Mynář v sobotu dopoledne.

Veselý míní, že Jiří Kajínek nemá naplánováno, co bude po propuštění dělat a milost nečekal. „Každý den se bude pomalu rozkoukávat. Navíc je tam už dlouho, má zničené zdraví. Například jídlo je ve vězení katastrofa. Dají vám k obědu obarvenou vodu a říkají tomu guláš,“ postěžoval si Veselý, který k věznici přišel s transparentem.

Na něm stálo: „Kajínek - oběť justiční mafie. Policie spáchala zločin!“

Bývalý vězeň nemá jasný názor na to, zda je Jiří Kajínek vinný, nebo ne. „Jestli je tam nějaká vina, nebo ne, netuším, ale ten člověk je tam už dlouho, 23 let. Až ho pustí, pogratuluji mu,“ říká Veselý.

Již v minulých dnech dorazili před rýnovickou věznici další podporovatelé Kajínka. Jeden z nich měl v rukou podepsanou Kajínkovu fotku, dostal ji od něj údajně prostřednictvím pošty. „Chci ho jen pozdravit,“ řekl obdivovatel.

V pátek tady zaparkovala luxusní limuzína. „Je kolem oběda, to by mohli pana Kajínka pustit a rovnou by se svezl,“ svěřil se majitel bílého korábu Petr Dudáš.

V neděli před čekající novinářské štáby předstoupil ředitel rýnovické věznice Vlastimil Kříž. Žádné informaceo milosti pro Jiřího Kajínka však neměl. Řekl, že s milostí se musí do věznice dostavit předsedkyně jabloneckého soudu či pověřený soudce, aby odsouzeného seznámil s podmínkami. Pak bude možné Kajínka propustit na svobodu.

„Mediální zájem vzbudil v občanech tohoto městai ve veřejnosti z celé České republiky mnoho dotazů o tom, co se právě teď děje ve věznici,“ řekl Kříž. Ujistil, že ve věznici panuje klid a pořádek, víkendbyl standardní s vycházkami některých odsouzených a návštěvami. „Mohli jste potkat některé odsouzené, kteří byli i mimo areál věznice,“ dodal ředitel.

K očekávané milosti Kajínka pouze řekl: „Pakliže obdržím dokument, který mě bude opravňovat k tomu, abych zahájil úkony k realizaci rozhodnutí prezidenta republiky, učiním tak bezodkladně.“

Podepsání milost Zeman avizoval na dobu po svém návratu z Číny. „Rozhodnutí o udělení milosti už je připraveno a hotovo,“ uvedl prezident předminulý čtvrtek.

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek strávil za mřížemi 23 let. Média na sebe upozornil útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Zeman už dříve uvedl, že k milosti pro Kajínka připojí sedmiletou podmínku, „aby reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení“.

Autoři: 

Zdroj: http://liberec.idnes.cz/pred-veznici-v-rynovicich-chodi-fanousci-jiriho-kajinka-pjv-/liberec-zpravy.aspx?c=A170522_141758_liberec-zpravy_tm

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 1674×]
[Smajlík]

Kajínkova milost zatím nedorazila, řekl ředitel rýnovické věznice novinářům

Vjezd do věznice Rýnovice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jablonec nad Nisou  Ředitel rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou Vlastimil Kříž předstoupil v neděli v podvečer po čtyřech dnech čekání před novináře. Žádné informace o prezidentské milosti pro odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka však neměl.

Řekl, že s milostí se musí do věznice dostavit předsedkyně jabloneckého soudu či pověřený soudce, aby odsouzeného seznámil s podmínkami. Pak bude možné Kajínka propustit na svobodu.

„Mediální zájem vzbudil v občanech tohoto města ve veřejnosti z celé České republiky mnoho dotazů o tom, co se právě teď děje ve věznici,“ řekl Kříž. Ujistil, že ve věznici panuje klid a pořádek, víkend byl standardní s vycházkami některých odsouzených a návštěvami. „Mohli jste potkat některé odsouzené, kteří byli i mimo areál věznice,“ dodal ředitel.

K očekávané milosti Kajínka pouze řekl: „Pakliže obdržím dokument, který mě bude opravňovat k tomu, abych zahájil úkony k realizaci rozhodnutí prezidenta republiky, učiním tak bezodkladně.“ Rýnovická věznice v Jablonci nad Nisou, kde si trest odpykává na doživotí odsouzený vrah Jiří Kajínek, se za poslední dny stala turistickou atrakcí.

Prezident Miloš Zeman avizoval, že milost pro Kajínka podepíše po svém návratu z návštěvy Číny, zatím to ale neudělal. Před věznicí už čtvrtý den kempují televizní štáby i novináři internetových a tištěných médií, i to láká řadu zvědavců. Mnozí z nich se na místo vracejí každý den v naději, že budou mít možnost se s Kajínkem potkat.

Turistická atrakce

„Jedeme na nákup kolem, tak jsme se rozhodli zastavit,“ řekl novinářům, pár, který před věznicí přibrzdil hned po ránu. „Opravdu tu sedí Kajínek, myslel jsem, že je na Mírově,“ ptal se o pár minut později starší pán. Návštěvy ale nebyly pro čekající novináře jediným nedělním zpestřením. Po poledni dorazila policie, aby uvolnila průjezd k věznici a od ní. Začala kontrolovat novináře, zda mají povolení podél silnice stát.

„Musíme cestu uvolnit,“ řekl novinářům policista. Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek strávil za mřížemi 23 let. Média na sebe upozornil útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Zeman už dříve uvedl, že k milosti pro Kajínka připojí sedmiletou podmínku, „aby reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení“. Podle průzkumu agentury Median pro Českou televizi souhlasí s milostí pro Kajínka 54 procent lidí, proti je 36 procent.

ČTK

Zdroj: http://www.lidovky.cz/kajinkova-milost-zatim-nedorazila-rekl-reditel-rynovicke-veznice-novinarum-1s6-/zpravy-domov.aspx?c=A170521_180529_ln_domov_ELE


...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 1547×]
[Smajlík]

PŘÍMÝ PŘENOS: Štáby novinářů už čtvrtý den vyhlížejí propuštění Kajínka


PŘÍMÝ PŘENOS: Štáby novinářů už čtvrtý den vyhlížejí propuštění Kajínka: Odkaz na přímý přenos


Už čtvrtý den čekají novináři v Jablonci nad Nisou na otevření brány Věznice Rýnovice, která by měla propustit Jiřího Kajínka. Čeká se jen na podepsání milosti, kterou prezidentu Miloši Zemanovi předal jeho kancléř Vratislav Mynář v sobotu dopoledne.

 

Podepsání milost Zeman avizoval právě na dobu po svém návratu. „Rozhodnutí o udělení milosti už je připraveno a hotovo,“ uvedl prezident minulý čtvrtek (více čtěte zde).

„Záleží jen na panu prezidentovi, kdy milost podepíše. Pokud ale vím, neděle je den pracovního klidu,“ napsal na dotaz iDNES.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Pokud prezident republiky podepíše rozhodnutí o udělení milosti, je originál takovéhoto rozhodnutí neprodleně doručen na ministerstvo spravedlnosti, které je příslušné k zabezpečení dalšího postupu,“ popsal pro ČTK již dříve postup Ovčáček.

Ministerstvo musí vyrozumět soud, v jehož obvodu se nachází věznice, ve které omilostněný vykonává trest odnětí svobody - v případě Kajínka, který aktuálně pobývá v rýnovické věznici, tedy Okresní soud v Jablonci nad Nisou. Předseda tohoto soudu pak má udělení milosti obratem sdělit omilostněnému vězni. Úřad má zároveň obstarat i doručení originálu rozhodnutí o milosti soudu, který rozhodoval o vině a trestu, tedy Krajskému soudu v Plzni.Novináři si zatím před věznicí vystavěli improvizovaný kemp. Na místo se stáhlo mnohem více médií než v předchozích dnech. Týmy novinářů se střídají, některé zůstávají na místě i v noci. Přespávají v autech, nebo karavanech.

Během čekání na propuštění Jiřího Kajínka se jeden z kameramanů dozvěděl radostnou zprávu - narodila se mu vnučka. S kolegy jí pak připil na zdraví.

Podle reportéra MF DNES dorazili v neděli před věznici i vrahovi fanoušci. Jeden z nich má v rukou podepsanou Kajínkovu fotku, dostal ji od něj údajně prostřednictvím pošty. „Chci ho jen pozdravil,“ řekl obdivovatel.Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek strávil za mřížemi 23 let. Média na sebe upozornil útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Zeman už dříve uvedl, že k milosti pro Kajínka připojí sedmiletou podmínku, „aby reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení“.
<br />

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/jiri-kajinek-milost-veznice-rynovice-milos-zeman-f7p-/domaci.aspx?c=A170521_085037_domaci_fer#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=domaci&utm_content=main

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 1721×]
[Smajlík]

Pustí Kajínka, nebo nepustí? Zeman se k milosti zatím nemá


Rýnovická věznice v Jablonci.Už třetí den čekají televizní štáby i novináři internetových a tištěných médií před rýnovickou věznicí v Jablonci na propuštění odsouzeného vraha Jiřího Kajínka, který si tam odpykává doživotní trest. Zatím marně. Prezident Miloš Zeman sice avizoval, že milost pro něj podepíše po svém návratu z Číny, zatím to ale neudělal a zřejmě to nebude ani v sobotu.

Zemanův kancléř Vratislav Mynář potvrdil, že do Lán v sobotu přiveze návrh milosti pro dvojnásobného vraha Kajínka. Prezident tam jednal s ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem (ČSSD). Čtyřhodinová debata se točila kolem legislativních priorit resortu, fungování České exportní banky (ČEB) nebo státní pojišťovny EGAP. "Bavili jsme se i o zahraničních cestách," řekl po jednání Havlíček. O milosti pro odsouzeného Jiřího Kajínka se ale podle něj nemluvilo.

Vozy médií tak dál okupují parkoviště před věznicí, na její bránu jsou namířené kamery. Týmy novinářů se střídají, některé zůstávají na místě i v noci. Přespávají v autech nebo karavanech. Zatímco v pátek to u věznice vypadalo díky slunečnému počasí jako na pikniku s grilováním, v sobotu bylo mnohem chladněji a na všech už také byla vidět únava.

Novináři při čekání zažili i světlé chvilky, to třeba když někdo z přátel dorazil s horkou kávou nebo bábovkou, nebo když přijel kurýr s objednanou pizzou. Kameramana České televize zastihla při čekání před věznicí radostná zpráva, že se mu narodila vnučka Rozárka. Svou radost mohl vyjádřit jen prostřednictvím živého internetového přenosu. S oslavou musí počkat.

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek strávil za mřížemi 23 let. Média na sebe upozornil útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Zeman už dříve uvedl, že k milosti pro Kajínka připojí sedmiletou podmínku, "aby reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení". Podle průzkumu agentury Median pro Českou televizi souhlasí s milostí pro Kajínka 54 procent lidí, proti je 36 procent.

FOTO: ČTK , ČERNÝ VÍT...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 1506×]
[Smajlík]

Čekání na Kajínka, den třetí. Zeman podepsání milosti odkládáJABLONEC NAD NISOU Už třetí den čekají televizní štáby i novináři internetových a tištěných médií před rýnovickou věznicí v Jablonci na propuštění odsouzeného vraha Jiřího Kajínka, který si tam odpykává doživotní trest. Zatím marně. Prezident Miloš Zeman sice avizoval, že milost pro něj podepíše po svém návratu z Číny, zatím to ale neudělal a podle neoficiálních informací to zřejmě ani v sobotu nebude.

Zemanův kancléř Vratislav Mynář potvrdil, že do Lán v sobotu přiveze návrh milosti pro dvojnásobného vraha Kajínka. Prezident tam jednal s ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem (ČSSD). Čtyřhodinová debata se točila kolem legislativních priorit resortu, fungování České exportní banky (ČEB) nebo státní pojišťovny EGAP. „Bavili jsme se i o zahraničních cestách,“ řekl po jednání Havlíček. O milosti pro odsouzeného Jiřího Kajínka se ale podle něj nemluvilo.

Vozy médií tak dál okupují parkoviště před věznicí, na její bránu jsou namířené kamery. Týmy novinářů se střídají, některé zůstávají na místě i v noci. Přespávají v autech, nebo karavanech. Zatímco v pátek to u věznice vypadalo díky slunečnému počasí jako na pikniku s grilováním, v sobotu bylo mnohem chladněji a na všech už také byla vidět únava.

Novináři při čekání zažili i světlé chvilky, to třeba když někdo z přátel dorazil s horkou kávou nebo bábovkou, nebo když přijel kurýr s objednanou pizzou. Kameramana České televize zastihla při čekání před věznicí radostná zpráva, že se mu narodila vnučka Rozárka. Svou radost mohl vyjádřit jen prostřednictvím živého internetového přenosu. S oslavou musí počkat.

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek strávil za mřížemi 23 let. Média na sebe upozornil útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Zeman už dříve uvedl, že k milosti pro Kajínka připojí sedmiletou podmínku, „aby reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení“. Podle průzkumu agentury Median pro Českou televizi souhlasí s milostí pro Kajínka 54 procent lidí, proti je 36 procent.

ČTK

Zdroj: http://www.lidovky.cz/uz-treti-den-cekaji-novinari-na-kajinka-milost-zatim-nedorazila-pst-/zpravy-domov.aspx?c=A170520_175802_ln_domov_ELE#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_domov&utm_content=main

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 1472×]
[Smajlík]

PŘÍMÝ PŘENOS: Kajínek může být už brzy volný, Mynář odvezl milost do Lán

I v sobotu čeká u brány Věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou řada novinářů na propuštění Jiřího Kajínka. Dvojnásobnému vrahovi se rozhodl udělit milost prezident Miloš Zeman, motivoval ho k tomu údajně „zájem veřejnosti“. Termín podepsání dokumentu Hrad neupřesnil, kancléř Vratislav Mynář prezidentovi milost formálně odevzdá v Lánech během soboty.

Zeman se do Česka vrátil z Číny ve čtvrtek po půlnoci. Podepsání milost Zeman avizoval právě na dobu po svém návratu. „Rozhodnutí o udělení milosti už je připraveno a hotovo,“ uvedl minulý čtvrtek (více čtěte zde).

Hradní kancléř Vratislav Mynář v pátek večer v rozhovoru pro Českou televizi prohlásil: „Návrh na udělení milosti Jiřímu Kajínkovi povezu do Lán v sobotu. Kdy se jej pan prezident rozhodne podepsat, nevím“. Jakmile se tak stane, další postup ohledně propuštění vězně bude zajišťovat ministerstvo spravedlnosti.

„Pokud prezident republiky podepíše rozhodnutí o udělení milosti, je originál takovéhoto rozhodnutí neprodleně doručen na ministerstvo spravedlnosti, které je příslušné k zabezpečení dalšího postupu,“ popsal pro ČTK postup mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ministerstvo musí vyrozumět soud, v jehož obvodu se nachází věznice, ve které omilostněný vykonává trest odnětí svobody - v případě Kajínka, který aktuálně pobývá v rýnovické věznici, tedy Okresní soud v Jablonci nad Nisou. Předseda tohoto soudu pak má udělení milosti obratem sdělit omilostněnému vězni. Úřad má zároveň obstarat i doručení originálu rozhodnutí o milosti soudu, který rozhodoval o vině a trestu, tedy Krajskému soudu v Plzni.

Novináři si zatím před věznicí vystavěli improvizovaný kemp. „Jsou tady štáby zhruba deseti médií. TV Prima si sem dokonce přivezla obytný karavan. Večer se tady grilovalo. Novináři si krátí čas hraním nejrůznějších her jako je pétanque nebo karty. Dokonce už se tady sázejí, kdy Kajínka propustí,“ popsal v pátek situaci redaktor MF DNES.

V sobotu dopoledne se na místo stáhlo mnohem více médií než v předchozích dnech. „Oproti uplynulým dnům se zatím nic zásadního nestalo,“ dodal redaktor MF DNES kolem půl jedenácté.

Autoři: iDNES.cz, ČTK

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/stream-z-cekani-pred-veznici-d1h-/krimi.aspx?c=A170520_085915_krimi_neh

 

 

...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2064×]
[Smajlík]

Kajínka přestěhovali zpět na Mírov. Má z toho radost

Další brzké ranní probuzení spojené s přesunem do další vězeňské destinace zažil v noci z neděle na pondělí na doživotí odsouzený Jiří Kajínek (54). Zhruba v půl třetí ráno si musel po necelých dvou měsících strávených ve Valdicích sbalit své věci a v opancéřovaném voze jej převezli opět jinam. Neřekli mu prý, kam míří, ale brzy se setkal s dobře známým prostředím.

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

FOTO: Dorian Hanuš, Právo

Dnes 5:00

Už popáté za těch více než dvacet let, co sedí za mřížemi, totiž Kajínek skončil zase v nejstřeženější české věznici na Mírově. Právu to v úterý potvrdila jeho přítelkyně, s níž je v kontaktu a jež s ním telefonicky hned v pondělí i v úterý hovořila.

Doplnila, že je Kajínek „radši“, že se dostal zpět na Mírov, odkud ho do Valdic odvezli kvůli stavebním úpravám v této hradní věznici. Paradoxní je, že právě z Mírova se Kajínkovi podařilo v říjnu 2000 utéct a dva měsíce se skrývat, než ho zatklo policejní komando v Praze.

Stará známá

Na prostředí Mírova si prý Kajínek podle přítelkyně zvykl víc než ve Valdicích, navíc to má k němu blíže na návštěvy z Brna, kde dotyčná žije. „Ve Valdicích byl v provizoriu, měl třeba i omezenější možnosti nákupu,“ řekla.

„Na Mírově je to rozhodně lepší, navíc je sám ve své cele, v níž byl před tím, a má svůj klid. Během dne může chodit i mimo celu a potkávat spoluvězně. Je to pro něj přijatelnější,“ dodala pro Právo Kajínkova dlouholetá přítelkyně.

...více

[Komentáře (1) | Zobrazeno 3217×]
[Smajlík]

Už bych rád domů, svoje jsem si odseděl, píše Kajínek

Velmi emotivně a těžce nese na doživotí odsouzený Jiří Kajínek (54) nedávné rozhodnutí plzeňského krajského soudu, který mu už potřetí zamítl návrh na obnovu procesu z roku 1998.


Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

FOTO: Dorian Hanuš, Právo


Dnes 19:52

Ve třech červencových dopisech své přítelkyni plných vykřičníků a otazníků, jejichž přepis má Právo k dispozici, se zřejmě nejznámější český vězeň rozohnil především nad předsedou soudního senátu Tomášem Boučkem. Ten je podepsán pod všemi zamítavými stanovisky soudu z let 2004, 2010 i toho nynějšího z 23. července. [celá zpráva]

„(Soudce) Bouček nezklamal. Je zřejmé, že vždy odůvodní, proč nepovolí obnovu... Hrozně moc mě mrzí, že jsem měl s Boučkem pravdu,“ napsal Kajínek v dopise z téhož dne, kdy mu soud zatrhl poslední žádost.

V souvislosti s Boučkem narážel na to, že původně se svým obhájcem Tomášem Zejdou podle informací Práva přemýšlel podat na tohoto soudce námitku podjatosti a žádat, aby návrh na nový proces projednal někdo jiný. To ale nakonec neučinili.

Aby prý Boučka příliš nedráždili, rozhodl se dokonce Kajínek červencového jednání v Plzni osobně neúčastnit, avšak ani to nepomohlo. Stejně tak skutečnost, že na rozdíl od prvních dvou návrhů tentokrát Kajínek nežádal o nové řízení kvůli zpochybňování své viny, nýbrž proto, aby dostal nižší trest.

Kajínek tak mohl zamířit na svobodu dříve než v roce 2022, kdy může v rámci doživotního trestu poprvé žádat o podmínečné propuštění.

...více

[Komentáře (2) | Zobrazeno 2967×]
[Smajlík]
jura.jpg

Šokující nové svědectví: Osvobodí Jiřího Kajínka? Vdova po zastřeleném promluvila

Jiřímu Kajínkovi, který si už šestnáct let odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu, svítá nová naděje. Eva Jandová, vdova po zastřeleném podnikateli Štefanu Jandovi, totiž nyní tvrdí: „Kajínek nevraždil!“

Od tragické přestřelky na okraji Plzně sice uplynulo 21 let, jenže pro Evu Jandovou je to jako před pár dny. Čas rány nezacelil, jako stín ji provázejí nezodpovězené otázky. Přestože soud za vraždu jejího manžela odsoudil Jiřího Kajínka, ona tomu nevěří. A trápí ji to.

Proč je vdova po zastřeleném podnikateli přesvědčená o Kajínkově nevině?

pouták
Autor: Bohumil Křeček

Zdroj: Blesk


 

...více

[Komentáře (2) | Zobrazeno 3312×]
[Smajlík]

Nový proces s Kajínkem zatím nebude, u Ústavního soudu se stížností neuspěl

Na doživotí odsouzený Jiří Kajínek (50) nedostane v nejbližších měsících šanci na obnovení svého procesu, v němž u plzeňského krajského soudu dostal před třinácti lety za dvojnásobnou vraždu a pokus o další z roku 1993 nejpřísnější možný trest. Ústavní soud (ÚS) totiž podle informací Práva minulý týden odmítl Kajínkovu zářijovou stížnost proti rozhodnutím plzeňských i pražských vrchních soudců, kteří letos zamítli již druhý návrh odsouzeného na povolení nového řízení. ...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2729×]
[Smajlík]
kajinek_film.jpg

Chcete navštívit Jiřího Kajínka? Řekněte si ministru spravedlnosti Pospíšilovi

Tak jsem byla na návštěvě Jiřího Kajínka. Má se dobře, jeho obydlí je relativně skromné a pod nábytkem se dá špatně uklízet, protože je všechen připevněný k podlaze. Příběh onoho rozhovoru, který si přečtete ve čtvrtečním Reflexu, je zhruba stejně spletitý jako Kajínkův případ sám. Ani jednomu se nedá tak docela rozumět, ale je třeba se pokusit to alespoň přibližně vyložit. O návštěvu doživotně odsouzeného jsem žádala čtrnáctkrát. Moje žádosti byly opakovaně zamítány buď z důvodu bezpečnostní situace ve věznici, anebo z důvodu, že navštívit může doživotně odsouzeného pouze „osoba blízká“. ...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 2741×]
[Smajlík]
pravo_karvina.jpg

Jiří Kajínek: Na nestandardní návštěvu nemám nárok

Na první pohled zestárl a přibyly mu šediny. Aby taky ne, když s malými přestávkami tráví ve vězení už sedmnáct let v kuse, z toho většinu v malé samostatné cele v takřka úplné izolaci. Přes to všechno ale nejznámější český vězeň Jiří Kajínek (50) doslova kypí životem. Při více než dvouhodinovém povídání mě překvapila jeho živelnost, neuvěřitelná výřečnost, ale i častá změna nálad. V jednu chvíli se smál, vtipkoval a předváděl své vskutku vypracované bicepsy, za několik sekund byl strašně vážný, pak zase láteřil tak silně, že se jeho hlas pořádně rozléhal v té malé několikametrové cele, které říkají návštěvní místnost. ...více

[Komentáře (0) | Zobrazeno 3749×]
[Smajlík]
identikit2.jpg

Kajínek: Police neodvedla dobrou práci

V pondělí začne u plzeňského soudu první jednání o novém návrhu na obnovu procesu s Jiřím Kajínkem, odsouzeným před třinácti lety na doživotí za dvojnásobnou vraždu. Kajínek k tomu poskytl reportérovi Práva v karvinské věznici, kde si odpykává trest, exkluzívní rozhovor. Vysvětluje v něm také, proč se tohoto jednání nezúčastní. ...více

[Komentáře (2) | Zobrazeno 4909×]
[Smajlík]

Jiří Kajínek má ústavní práva občana České republiky jako každý

Vůbec nehodlám polemizovat kdo tehdy střílel v Plzni. Jiří Kajínek dostal doživotí, já pomyslně jen 11 let. Dočkal jsem se spravedlivého soudu a přeji jej i Jiřímu Kajínkovi. V žádném případě nejsem pod nějakými pozitivními emocemi či sympatiemi k Jiřímu Kajínkovi, vyvolanými více jak desetiletou medializací jeho osoby a na nakonec filmem „Kajínek“, který podle mého soudu spíše Jiřímu Kajínkovi uškodil, než aby pomohl spravedlnosti. Čekal jsem dokument nabitý fakty, film však ve mně vyvolal dojem, že se jeho tvůrci snažili pouze populistickou formou a mediální známostí jména „Kajínek“ vytřískat zisk pomalu za každou cenu. Jiří Kajínek a jeho případ byl předlohou filmu, ve skutečnosti se ale nakonec stane možná jeho obětí, což mu nepřeji. ...více

[Komentáře (3) | Zobrazeno 2647×]
« <  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 42  > »