Advokát chrání Kajínka před novináři

[smajlik]
26. 02. 2004

Zdroj: obrázek

Po médiích chce peníze, aby je odradil od rozhovorů s klientem

Jeden z nejznámějších českých trestanců, za dvojnásobnou vraždu na doživotí odsouzený Jiří Kajínek, se v uplynulých týdnech znovu stal mediální hvězdou. Trestanec z toho prý není nijak nadšen."Nechce poskytovat rozhovory, ani se nikde předvádět. Zajímá ho jedině, aby se dostal z vězení na svobodu," tvrdí jeho obhájce Kolja Kubíček. Ten se snaží - evidentně úspěšně - odradit novináře od rozhovoru s klientem tím, že od nich požaduje peníze. "Pokud to chtějí, měli by platit," míní obhájce a dodává: "Pod sto tisíc se prakticky s nikým nechceme bavit." V případě interview pro LN by se prý spokojili i se sumou do tří desítek tisíc korun. Což však LN odmítly.Podle slov obhájce tato myšlenka není z hlavy klienta. "Jeho peníze vůbec nezajímají. Je to nápad, jak ho ochránit od něčeho, co nechce," tvrdí právník. Kajínek již dostal i několik neurčitých nabídek na knihy a na natáčení filmu. Nic konkrétního prý zatím není dojednáno. "Aby někdo řekl: Napíšeme knihu a dostanete milion nebo dva a procenta, jak je to obvyklé, tak nic takového se zatím neodehrálo," říká právník. "Obávám se, že by s tím stejně nesouhlasil," míní.

"Finanční obrana" se ukázala být účinná. Zatím jim prý nebyl ochoten zaplatit nikdo z novinářů. "Ani od Novy jsme nic nedostali. Poslední pořady, které odvysílali, nejsou pořady s ním. To si udělali naprosto nezávisle na něm," tvrdí obhájce. "Kajínek nechce povídat. Nechce doživotně sedět v kriminále a psát memoáry. Jeho přístup je úplně jiný, on se nechce prodávat, ale chce ven," zdůrazňuje Kubíček.

Nepracuje, píše ctitelkám

Kajínek si doživotní trest odpykává stále ve věznici Valdice. Podle slov ředitele trestnice Karla Kocourka je Kajínek - zvlášť v obdobích, kdy se jeho případ znovu a znovu medializuje - zavalen korespondencí. "Odmítl nám i práci, protože musí odepisovat ctitelkám," poznamenal šéf věznice. Jako ostatní na doživotí odsouzení si mohl za mřížemi přivydělat lepením obálek. Na cele, ostatně jak to ukládá zákon, sedí sám. "Nejde o žádnou diskriminaci, ale o krok k tomu, abychom se přiblížili výkonu trestu v západním světě. Tam má každý nárok na vlastní místnost," podotkl Kohoutek.

Jana Kalinováobrázek

Zdroj: obrázek
lidovky.centrum.cz