Kajínek má šanci na znovuotevření svého procesu

[Smajlík]
26.01.2004


Kauza na doživotí odsouzeného nájemného vraha Jiřího Kajínka se nejspíš znovu otevře. Po nezveřejněných důkazech Kajínkova obhájce, že za dvojnásobnou vraždou stojí policisté, získali nového svědka i reportéři pořadu Na vlastní oči. Jeho výpověď by údajně měla přinést do případu zásadní zvrat

PRAHA - Téměř hodinovou reportáž hodlá televize Nova odvysílat dnes večer. "Chceme opravdu dosáhnout toho, aby se celá kauza došetřila. Aby se vyšetřila tehdejší role plzeňské policie. Dnes už naprosto bezpečně víme, že na organizaci celého činu se samotná policie velmi výrazně podílela," vzkázal Josef Klíma přes mluvčího televize Dana Plovajka. Podle jeho spolupracovníka Janka Kroupy by měli na lavici obžalovaných usednout minimálně tři další policisté.

Nové důkazy prý má i Kajínkův advokát
O podivné úloze policistů v případě dvojnásobné vraždy, za kterou byl Kajínek odsouzen, má podle vlastních slov důkazy i Kajínkův advokát Jaroslav Janeček. Již před třemi týdny se proto obrátil na ministra spravedlnosti Karla Čermáka se žádostí, aby ve prospěch jeho klienta podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.

Janečkův podnět v těchto dnech ministerstvo předalo Nejvyššímu státnímu zastupitelství k prověření. "Nejvyšší státní zastupitelství vypracuje takzvanou šetřící zprávu i s návrhem pro pana ministra, jak s danou kauzou dále naložit," řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková. Čermákovi doporučí buď stížnost pro porušení zákona ve prospěch Kajínka podat, nebo podnět odložit jako nedůvodný.

Celý případ provází podle Janečka manipulace s fakty, důkazy, objektivní situací i s výslechy svědků. Jako důkazy předložil Janeček ministrovi kopie prohlášení několika důležitých svědků, včetně těch, kteří měli před lety pod nátlakem policie pomáhat při Kajínkově usvědčení.

Jedno ze svědectví prý opět ukazuje na podivnou roli elitního kriminalisty Ladislava Kadeřábka, který podle Janečka zmanipuloval důkazy při vyšetřování vražd.

Vražda údajného vyděrače a jeho strážce
Dvaačtyřicetiletý nájemný vrah Kajínek byl k výjimečnému trestu doživotí odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Vraždy si prý objednal podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral.

Kajínek vinu popírá. Ve prospěch Kajínka podal už jednu stížnost pro porušení zákona bývalý ministr spravedlnosti a nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Nejvyšší soud ale jeho stížnost v září 2000 zamítl.

Zdroj: novinky.cz