Kajínek mého muže nezastřelil, nikdy jsem ho neviděla! říká vdova po zavražděném podnikateli

[Smajlík]

Jiřímu Kajínkovi, který si už šestnáct let odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu, svítá nová naděje. Eva Jandová, vdova po zastřeleném podnikateli Štefanu Jandovi, totiž nyní tvrdí: „Kajínek nevraždil!“Od tragické přestřelky na okraji Plzně sice uplynulo 21 let, jenže pro Evu Jandovou je to jako před pár dny. Čas rány nezacelil, jako stín ji provázejí nezodpovězené otázky. Přestože soud za vraždu jejího manžela odsoudil Jiřího Kajínka, ona tomu nevěří. A trápí ji to.


Skutečný vrah


„Konečně chci zjistit, jak to tenkrát doopravdy bylo. Jsem přesvědčená, že mého muže nezastřelil Jiří Kajínek,“ říká Eva Jandová, která v současnosti podniká. Z čeho pramení její jistota, že to byl někdo jiný? „Neustále jsem přemýšlela o tom, jestli je, či není Kajínek skutečným vrahem mého manžela. A marně jsem hledala odpovědi na zdánlivě jednoduché otázky: Kde se tu najednou vzal? Jak to, že jsem jeho jméno nikdy od nikoho neslyšela? Proč by je tak brutálně popravil? O Kajínkovi jsem slyšela až z novin a od policistů, když mi ukázali první identikit, který sami sestavili. Přestože ho předělávali dokonce několikrát, nikdy na žádném z portrétů nebyl Kajínkovi podobný,“ svěřuje se Eva Jandová.


Komentáře

[ 89.177.137.*** / Katka Brno /

Recenze knížky


30. května 1993 došlo k zastřelení podnikatele ve světě fitness - Štefana Jandy - a jednoho z jeho bodyguardů. Tato událost rozpoutala velký mediální povyk, který, i když v menší míře, trvá dodnes. Může za to odsouzení Jiřího Kajínka na doživotí i přesto, že všeobecně přetrvává pochybnost, zda za vraždou Jandy stál opravdu on. Často se ale zapomíná na fakt, že se nejedná jen o případ, který změnil život Kajínkovi, ale také vdově po zastřeleném Jandovi, Evě Jandové, a jejím dvěma dcerám.

Relativně tenká knížka, která přichází se zpovědí Evy Havlové (dříve Jandové), by se mohla líbit hlavně čtenářům životopisů, protože se jedná o bio/autobiografii. Dozvíte se informace o Jandově dětství, ale hlavně pak o průběhu společného života Evy a Štefana, později Jandových. Autorka Eva vás při čtení mnohokrát upozorní na pozdější možné spojitosti s vraždou, a také vám poodhalí své názory na jednotlivé životní situace. K samotné tragické události a jejímu vyšetřování se dostáváme až v poslední části knihy, kde Eva už otevřeně mluví o svých pocitech a pochybnostech.

Celý životní příběh hned několika lidí, i když hlavně Štefana a Evy Jandových, je čtenáři předložen stručně, ale přehledně a výstižně. Můžete si tak utvořit svůj vlastní obrázek, aniž by vám autorka, čehož jsem se po pravdě trochu obávala, nějak výrazně nutila svůj názor. V závěru dostanou prostor k vyjádření i Štefanovy dvě dcery, které díky incidentu přišly velmi záhy o svého otce. V knize najdeme také několik fotografií a mapu pro případ důležitých lidí, kterou nikde jinde nenajdete.

Název knihy považuji za takový malý (a věřím, že dobrý) marketingový tah. Je jasné, že jméno, které každý zná, upoutá pozornost, a lidé se budou snažit domoci odpovědí na to, zda je Kajínek opravdu vrahem. Bohužel se o něm v knize, i když z pochopitelných důvodů (autorka sama údajného vraha dříve nikdy neviděla), moc nepíše, a důvody udávané autorkou, proč jejího muže Kajínek nezabil, se mohou zdát velmi chabé.


Pokud si tedy knížku kupujete proto, že se toho chcete dozvědět více o případu ve spojitosti se samotným Kajínkem, budete možná zklamáni. Na druhou stranu se vám dostane mnoha informací a indicií, které vám umožní, utvořit si vlastní názor a možná znovu otevřít onu pochybnost o tom, kdo vlastně 30. května 1993 zastřelil u Plzně dva muže. Jak už jsem ale zmínila, hlavně milovníci životopisů si přijdou na své, protože je kniha zpracována velmi dobře, přehledně a poutavě.

Vlastní hodnocení:

Knihu jsem si chtěla přečíst, protože mě kauza Jiřího Kajínka, a tedy i Štefana Jandy zajímá. Vždy jsem si přála, aby se jednou dalo s určitostí říci, že vraždu plzeňského podnikatele spáchal/nespáchal právě Jiří Kajínek. Tato kniha mne maličko zklamala snad jen tím, že jsem se nedozvěděla více informací o případu právě ve spojitosti s Kajínkem. Na druhou stranu mě opravdu bavilo (což v tomto případě zní trošku divně, ale snad chápete, jak to myslím) číst životní příběh dvou manželů, kterým osud zrovna dvakrát nepřál. Nikdo z nás nemá rád spoilery a tohle je kniha, kde dopředu víme, jak celý ,,příběh" dopadne. Přesto mě kniha upoutala ke čtení a já se zajímala, jak se život Evy, Štefana a dalších, bude vlastně vyvíjet dál. Vždy je potřeba mít ale na paměti, že tohle je pouze jeden z mnoha úhlů pohledů...

http://tisicezivotu.blogspot.cz/2014/10/recenze-meho-manzela-nezastrelil.html

 1 
Vložit příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit.

Nemáte-li ještě svůj účet, můžete se zaregistrovat zde