Role policistů v kauze Kajínek má být objasněna....

[smajlik]
18.03.2004

Zdroj: obrázek

Role policistů v kauze Kajínek má být objasněna do konce dubna

Inspekce ministra vnitra chce do konce dubna ukončit prověřování role policistů v 11 let starém případu střelby v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory. Za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o další byl později odsouzen k výjimečnému trestu doživotí Jiří Kajínek.

Nyní inspekce ještě vyslýchá svědky a vyhodnocuje písemné materiály, řekl ČTK mluvčí ministerstva vnitra Petr Vorlíček. Za měsíc a půl by mohlo být jasné, zda navrhne některé policisty obvinit kvůli účasti na zločinu nebo podezření odložit.


Podnětem k prověření role policistů se stal lednový pořad televize Nova Na vlastní oči. Inspekce zkoumá, zda policisté zmiňovaní v reportáži spáchali v souvislosti s kauzou trestný čin. V úvahu patrně připadá zneužívání pravomoci veřejného činitele, možná i spoluúčast na vraždách. Otázkou ale zůstává možnost promlčení. Pokud jde o méně závažné činy, je promlčecí doba pětiletá. U závažných provinění dvanáctiletá.


Nyní dvaačtyřicetiletý Kajínek byl k doživotí odsouzen za to, že zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Vraždy si prý objednal podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral. Kajínek vinu od počátku popíral. S ním byli stíháni i další lidé. Mimo jiné tehdejší policisté z plzeňské zásahové jednotky, které ale soud obžaloby ze zneužití pravomoci veřejného činitele zprostil.


Kajínkovi advokáti však údajně mají důkazy o tom, že za zločiny připsanými Kajínkovi stojí policisté. Případ prý provází policejní manipulace s fakty, důkazy i s výslechy svědků.

Roli policejních důstojníků se věnovali i reportéři Novy. Podle nich se v roce 1993 snažili Plzeň ovládnout dvě skupiny podnikatelů, za kterými stáli vždy určití policisté. Vlasák měl podle Novy na své straně později stíhané a osvobozené policisty Jiřího Kreuzera a Jana Mikeše, majitele několika fitness klubů Jandu zase chránil policista Jaroslav Kronďák.


Tuto teorii potvrdil Nově i tehdejší vysoký plzeňský policejní důstojník a nynější zástupce ředitele kriminální služby
Ladislav Kadeřábek, včetně toho, že policisté byli zařazeni do týmu, který měl vraždy vyšetřovat. Podle televize se vraždy staly pod policejním dohledem. Mikeš a Kronďák byli podle Novy pravděpodobně na místě vražd. Oba to odmítli.


Krátce před vraždou se policisté chystali Jandu zatknout, ale zásah o pár dní odložili. Podle Novy sehrálo roli právě soupeření proti sobě stojících policistů. Janda byl mezitím zavražděn. Vyvstaly spekulace, že Kadeřábek příkazem k přeložení akce Jandovu smrt umožnil. Inspekce ministra vnitra ale neshledala v postupu policie pochybení.


Nova přišla také se zcela novým svědkem, který údajně viděl vražednou střelbu z vazební cely věznice na Borech. Tehdejší vězeň Nově vylíčil okolnosti zločinu jinak, než jak je popsaly v rozsudku nad Kajínkem soudy. Jeho právníci proto usilují o obnovu procesu. Jiný svědek ale v České televizi uvedl, že Kajínek skutečně vraždil.

Zdroj: obrázek
epravo.cz