Soudce Bouček může jít sám před soud!

[nek]

Soudce Bouček může jít sám před soud!PRAHA/PLZEŇ - Pořádný rozruch vyvolal odvysílaný tajný záznam z porady soudců před tím, než zamítli obnovení procesu s vrahem Jiřím Kajínkem.

"Tohle není žádná výjimečná situace, že Kajínek dostal doživotí. Je to přeci jedna verbež, včetně Pokoše," říká v záznamu předseda senátu Tomáš Bouček. Zároveň přísedícím soudcům připomněl, že poprvé Kajínkovu žádost také zamítl.

Případ už má v rukou ministerstvo spravedlnosti a nevylučuje kárnou žalobu na Boučka! Ministr Pavel Němec si také od televize Nova vyžádal celou nahrávku. "Po jejím vyhodnocení experty ministerstva spravedlnosti a po konzultaci s dlouholetými soudci a právními odborníky zhodnotí, zda došlo k neetickému jednání soudce či spáchání trestného činu," řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Soudce Bouček by tak mohl dokonce sám stanout před soudem. "V případě, že vyhodnocení nahrávky zavdá příčinu pro podezření z kárného provinění, ministr podá kárnou žalobu," potvrdil Dimun.

Soudcovy výroky popudily Kajínkovu advokátku Kláru Slámovou. "Dost mě to zaráží, je to jasný důkaz podjatosti. Vysvětluje to celý postup v té věci. Nemám slov," rozhořčovala se. Se svým klientem podá námitku podjatosti. "O té bude rozhodovat zase Boučkův senát. Když ji zamítne, můžeme podat stížnost," dodala Slámová. Tou už by se pak zabýval vrchní soud.

JIŘINA ZÁVODSKÁ


Nahrávka odhalila soudTo snad ne! Kajínkův soudce Tomáš Bouček si neuvěřitelným způsobem pustil pusu na špacír a ještě se vzteká a útočí na advokáty! Ale k obsahu odvysílané nahrávky, kde v souvislosti s Kajínkem mluví o verbeži, se odmítá vyjádřit. Na redaktory TV Nova, kteří nahrávku odvysílali, už podal Bouček trestní oznámení pro pomluvu.

„Mohu jednoznačně říci, že nahrávka, kterou Nova odvysílala, nebyla ze závěrečné porady,“ reagoval Bouček. „Jednání senátu je tajné a tím, že ho kdosi nahrál, hrubě porušil zákon,“ dodal. Podobně reagoval i předseda plzeňského krajského soudu Zdeněk Jaroš.

„Vedení Krajského soudu v Plzni tento nehorázný a ničím neomluvitelný počin považuje za útok na ústavní zásadu nezávislosti soudního rozhodování,“ tvrdí o reportáži Novy. To, co Bouček řekl, přešel. TV Nova se brání a tvrdí, že sama nahrávku nepořídila, získala ji od třetí osoby a její povinností bylo ji zveřejnit.

Soudce Bouček se také včera pustil do Kajínkových obhájců a ministerstva spravedlnosti. Advokáti podle něj žádali loni dopisem ministra spravedlnosti Pavla Němce o pomoc při řešení celé kauzy. V podtextu ho upozorňovali, že by mu to mohlo zajistit voličské hlasy. Ministerstvo následně dopis poslalo soudu do Plzně.

„Text dopisu je skandální a v rozporu s etikou, neboť ministerstvo spravedlnosti nesmí zasahovat do práv soudu, to by obhájci měli vědět,“ řekl Bouček.

(ol, opz, čtk)


Soudci vyhrožovali smrtíPlzeňskému soudci Tomáši Boučkovi (36), který nepovolil znovuotevření případu dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, vyhrožovali v minulosti smrtí! Obdržel dopis, v němž byla ostrá nábojnice. To jsou typické výhrůžky mafie.

„Anonymních dopisů s nadávkami a vulgarismy jsem dostal desítky. Ale dopis s nábojnicí, to už je opravdu moc,“ řekl soudce, který je ženatý a nemá děti. Zatím neuvažuje o tom, že by požádal policii o ochranu.

Bouček ale už jednou šokoval veřejnost a především tvůrce protidrogového zákona. Před třemi lety totiž připustil, že vlastnit doma tři čtvrtě kilogramu marihuany pro vlastní potřebu není trestný čin!

(ol)
foto Šíp/Eduard Erben
Deník Šíp - 10.3.2006