Všichni Kajínkovi muži (a ženy)

[smajlik]
07. 02. 2004

Zdroj: obrázek

Všichni Kajínkovi muži (a ženy)

Celých 71 týdnů pracoval zadarmo na kauze dvojnásobné vraždy advokát Filip Bergl, který Jiřího Kajínka počítá mezi své přátele a známé. Nejsledovanější český vězeň odsouzený na doživotí žije doslova v "obležení" právníků. Třiačtyřicetiletý trestanec, který má do kapsy hluboko, za posledních pár let využil služeb tolika advokátních kanceláří, že by se za jejich počet nemusel stydět kdejaký zhýralý milionář.


O Kajínkovu přízeň se právníci doslova přetahují (i když to všichni svorně popírají, stejně jako jakoukoli rivalitu).
Advokát Tomáš Zejda se v kauze Kajínka stará o žádost o milost a stížnost podanou k soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Obhájce Jaroslav Janeček se orientoval na stížnost pro porušení zákona ve prospěch Kajínka. O její podání požádal ministra spravedlnosti Karla Čermáka. Další cestu, jak dosáhnout revize Kajínkovy kauzy, zvolila advokátní kancelář Kolji Kubíčka. Nashromáždili nové důkazy, na jejichž základě soudu navrhli obnovu řízení.
Kromě právníků se v případu Kajínka angažovalo i množství "obyčejných lidí" - zvlášť žen, od niž stále dostává dopisy. Desítky fanynek se dokonce obrátily na prezidenta republiky se žádostí o Kajínkovo omilostnění.

Klika pro Havla

Obhájce Tomáš Zejda byl Kajínkovi ustanoven advokátní komorou krátce poté, co v prosinci 2000 vězně na útěku dopadla policie. Trestanec tehdy putoval do vězení ve Valdicích na Jičínsku a o nového právníka požádal.
"Zastupuji i pana Roubala (další doživotně odsouzený několikanásobný vrah - pozn. red.), za nímž jezdím do Valdic, tak mi bylo jedno, jestli tam budu navštěvovat i pana Kajínka," vzpomíná Zejda na okamžik, kdy komoře kývl, že se případu ujme. Dnes - po bedlivém prostudování spisu - tvrdí, že Kajínek je nevinen.
Jeho verze je ale odlišná od argumentů ostatních advokátů. "Mé přesvědčení o nevině pana Kajínka stojí na úvaze, kterou žádný soud dosud nevyvrátil," tvrdí Zejda. O co jde?
Výpovědi dvou svědků z místa činu podle něj ukazují na to, že vrah neměl rukavice. V takovém případě by ale musel zanechat otisky prstů na klice pravých dveří auta, do něhož pálil. Pokud by patřily Kajínkovi, již v té době známému recidivistovi, šla by policie ještě v den masakru najisto. Jenže se tak nestalo a policie dlouho vůbec netušila, kdo je střelcem.
Zejda je přesvědčen, že jeho verze proces s Kajínkem znevěrohodňuje. Proto se obrátil na prezidentskou kancelář. A k milosti adresované Václavu Havlovi přibalil i kliku od Mazdy 323.

Obhájce přivedla žena orlického vraha

Právník Jaroslav Janeček se ke Kajínkově případu dostal přes manželku orlického vraha Ludvíka Černého, kterou zastupoval. Byla stíhána za to, že ve svém bytě na pražském sídlišti Velké Ohrada ukrývala uprchlého Kajínka. Obhájci se pro ni podařilo vybojovat tříměsíční podmínku za nadržování. Policisté ji mínili poslat za mříže na pěkně dlouho. Chtěli jí totiž obvinit pokus o vraždu jednoho z příslušníků zásahového komanda, který se při nečekaném zákroku jako opičák spustil po laně do jejího bytu.
"V rámci případu paní Černé jsem zjistil, že policie musela již delší dobu vědět, kde se Kajínek skrývá. V případu byly i jiné nesrovnalosti, a proto jsem se rozhodl Kajínka navštívit," vzpomíná na tři roky staré události Janeček. Slovo dalo slovo a vězeň měl dalšího právníka.
"Od počátku, kdy jsem měl možnost projít si materiály k vraždě, nevěřím policistům, kteří věc zpracovávali," říká advokát. V tomto přesvědčení jej utvrdila i čtveřice svědků, kteří přiznali, že v procesu s Kajínkem lhali pod nátlakem policie. Nyní má jejich místopřísežná prohlášení, v nichž prý všechno popisují tak, jak se to skutečně stalo. Podle jejich svědectví za vraždou stojí policisté, nikoli Kajínek. "Spoléhám na Inspekci ministra vnitra, že to konečně objasní. Důvěřuji jim," podotýká právník.
Na dotaz, jak se mu Kajínek za práci odmění, se Janeček zdráhá odpovědět. "Máme mezi sebou dohodu, o níž nemůžu mluvit," připouští pouze.
Kajínka ve věznici navštívil naposledy minulou neděli. "Sleduje dění a čeká, co může jiného dělat," popisuje poslední okamžiky s klientem. "Všichni z něj dělají modlu, ale vezměte si, že ten chlap je skutečně nevinný a sedí na doživotí! Nezdá se vám to strašné?" rozohňuje se. "Mnohokrát riskoval život, aby mohl všem říct, že je nevinný," dodává.
Ministra spravedlnosti Karla Čermáka Janeček oslovil zejména proto, že chce pro svého klienta zákonu odpovídající ubytování. "V současné době si odpykává jedenáctiletý trest za loupež a přitom již sedí v cele pro odsouzené na doživotí," vysvětluje.

Advokátka v nebezpečí

Známý pražský advokát Kolja Kubíček, jehož jméno se v posledních letech ve sdělovacích prostředcích objevovalo především v souvislosti s obhajobou bývalých komunistických prominentů - Milouše Jakeše a Jozefa Lenárta, vůbec nechce prozradit, jak se ke kauze Kajínek dostal. Každopádně jej, v utajení před lovci senzací, zastupuje již od 3. ledna 2003.
"Je to složitější. Neoslovil nás on ani jeho příbuzní, ale příslušníci státní instituce," mlží advokát. Který z orgánů činných v trestním řízení se ve prospěch muže odsouzeného za dvojnásobnou vraždu angažoval, konkretizovat odmítá. Naznačil pouze, že to "vypadá na konkurenci těch, kdo na případu pracovali dříve".
Pustit se do Kajínkova případu Kolju Kubíčka přiměli prý tím, že mu předložili "takové věci, z kterých bylo zřejmé, že se to nemohlo stát tak, jak byl odsouzen". Advokát odmítá upřesnit, zda právě z tohoto zdroje pocházejí důkazy o zapojení policistů do vraždy.
Případ dostala na starost Kubíčkova koncipientka Klára Slámová, která důkazy o nevině Kajínka rozmnožila o řadu dalších, což umožnilo navrhnout soudu znovuobnovení procesu. "Pracovala na tom velice intenzivně," chválí Kubíček svou kolegyni, kterou případ minulý pátek vyhnal do zahraničí. "Je z bezpečnostních důvodů mimo republiku. V deníku Právo totiž uveřejnili, že zná jméno vraha," konstatuje advokát. Přestože v následujícím vydání list otiskl opravu tohoto chybného tvrzení, koncipientka i nadále setrvává v cizině.
Kubíček od mediálně známého případu nečeká, že se jeho kancelář ještě více proslaví. "Nic takového. Úmyslně jsme to dělali velice v pozadí, nikde jsme neuveřejňovali, že ho zastupujeme. Až když o nových důkazech točila Nova, tak nezbylo nic jiného než vylézt z pozadí," vysvětluje.
Aby ve vztahu Kajínek - Kubíček nebylo zvláštností málo, tak ani finanční vypořádání neodpovídá standardu. "Nedostávám za to vůbec nic. Dělám to na přání té instituce a to je mi cennější než honorář," tvrdí advokát.

Právník: Věřil jsem mu

Z doby soudního procesu zůstal Kajínkovi plzeňský advokát Jaroslav Bárta. "Pořád mám u sebe plnou moc," říká obhájce, který byl v roce 1993 stíhanému recidivistovi ustanoven soudem. Bárta LN odmítl prozradit, jaký měl ke Kajínkovi vztah, zda věřil v jeho nevinu. Nechtěl ani hodnotit jeho šance na úspěch, stejně jako poslední tahy konkurenčních advokátních kanceláří.
Mnohem sdílnější byl pražský advokát Filip Bergl, který podle svých slov Kajínka v procesu vraždy hájil 71 týdnů zdarma. Kajínka zná od počátku 90. let, kdy jej zastupoval ještě jako řadového zlodějíčka. Během let se mezi nimi vytvořil užší vztah, než bývá mezi advokátem a klientem běžné. "S Jirkou si tykáme," přiznává Filip a vysvětluje: "Řada mých klientů jsou přátelé a známí. Jirka mezi ně patří."
Přesto by zřejmě nevinu Kajínka neodpřisáhl. "Jeho slovům jsem vždy věřil," říká vyhýbavě. Zhodnotit Kajínkovu osobnost se ale nebrání. Za zásadní považuje jeho cit pro spravedlnost a snahu pomáhat slabším.
Nové důkazy v kauze dvojnásobné vraždy, které vedou k policistům, advokáta Bergla nijak nepřekvapily. "Zákulisí celé záležitosti bylo tak složité, že se ho do dnešní doby nepodařilo oficiálně rozkrýt," tvrdí obhájce. "Již v době procesu jsme věděli, že skutečnou účast policie ve věci se nepodařilo objasnit. Existovaly jen indicie, které nasvědčovaly, že byla zásadnější, než se u soudu prokázalo," vzpomíná.
Zda se to podaří nyní - po téměř jedenácti letech po vraždách - je zatím otázkou, na niž si nikdo z oslovených obhájců netroufá odpovědět.

____________________________

MARNÁ POUŤ ZA SVOBODU

listopad 2000
Měsíc před Kajínkovým kaskadérským útěkem z mírovské věznice právník Jaroslav Bárta oznámil, že v kauze dvojnásobné vraždy hodlá požádat ministra spravedlnosti o podání stížnosti pro porušení zákona.

prosinec 2000
Kajínek si útěkem, který odůvodnil tím, že chtěl poukázat na nespravedlnost svého odsouzení, získal sympatie části veřejnosti.
Desítky fanynek žádaly o jeho omilostnění. Prezidentská kancelář dostala anonym, v němž se vyhrožuje Václavu Havlovi smrtí, pokud Kajínka neomilostní.

únor 2001
Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský podal Nejvyššímu soudu stížnost v Kajínkův prospěch. Jak řekl, neučinil tak z přesvědčení o nevině odsouzeného, ale kvůli pochybením, která v trestním řízení shledal.

září 2001
Nejvyšší soud stížnost zamítl. Odmítl i ministrův návrh na rekonstrukci činu.

říjen 2001
Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš se v kauze Kajínek obrátil na Ústavní soud. Nelíbilo se mu, že o stížnosti jeho předchůdce bylo rozhodnuto bez Kajínka.

listopad 2001
Na Václavském náměstí se konala demonstrace skupiny lidí přesvědčených o Kajínkově nevině. Sbírali podpisy na petici požadující jeho omilostnění.

leden 2002
Ministr vnitra Stanislav Gross uvedl, že policie neobjevila nic, co by způsobilo zvrat v Kajínkově kauze.

červen 2002
Ústavní soud dal za pravdu Nejvyššímu soudu.

září 2002
Kajínek podal žádost o milost.

říjen 2002
Právník Tomáš Zejda podal stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

říjen 2003
Kajínkův právník Jaroslav Janeček se obrátil na ombudsmana Otakara Motejla, u něhož neuspěl.

leden 2004
Právníci podali podnět ke stížnosti pro porušení zákona (Janeček) a návrh na obnovu řízení (Kolja Kubíček). Případ znovu otevřela Inspekce ministra vnitra, která na základě reportáže Novy prověřuje podíl policistů na vraždách.

Zdroj: obrázek
lidovky.centrum.cz