Do kin míří Kajínek i heparinový vrah

[nek]

Do kin míří Kajínek i heparinový vrah


HN.IHNED.CZ 14. 1. 2009 02:53

- Podle režiséra Jana Hřebejka takové kauzy přitahují spíš "druhou ligu" filmařů
- Dočká se zfilmování i případ Kuřim?


/Od naší spolupracovnice/

K závažným kriminálním kauzám, které hýbaly českou veřejností v posledních letech, se vrací několik připravovaných českých filmů. Velkou pozornost poutají dva konkurenční projekty věnované "nejslavnějšímu českému vězni" Jiřímu Kajínkovi.

Režisér filmů Lea či Král zlodějů Ivan Fíla původně projekt připravoval pro producenta a filmového kaskadéra Petra Jákla, poté se ale obě strany nepohodly. Jáklovi zůstala práva na zfilmování Kajínkova příběhu, Ivan Fíla zatím připravuje v produkci renomovaného Viktora Schwarcze a ve spolupráci s Němci vlastní film, který se Kajínkovými osudy jen inspiruje. Hlavního hrdinu ve Fílově projektu by měl ztvárnit Richard Krajčo.

"Mám veškerá práva na můj scénář Princip K, tyto mi Jáklové ani nikdo jiný nemůže vzít," vzkazuje Fíla ze Španělska, kde právě připravuje další film. "Pevně věřím, že projekt se uskuteční, finance na něj jsou, ale za jedné podmínky, že dojde k dohodě s Jákly. Žádný investor nemá zájem o dva filmy na podobné téma."


Pocity vrahů

Natáčení už má za sebou a k březnové premiéře spěje film Dana Svátka inspirovaný příběhem heparinového vraha. Natáčel se mimo jiné i v Havlíčkově Brodě, kde Petr Zelenka vraždil své oběti v místní nemocnici. Scény z nemocnice ale vznikaly v Rumburku. Hlavního hrdinu ztvárnil ve filmu Václav Jiráček, který se objevil mimo jiné v Renčových filmech Na vlastní nebezpečí a Hlídač č. 47. Film původně uváděný jako Pocity vraha vstoupí do distribuce 12. března pod novým názvem Hodinu nevíš.

Další projekt má natáčení teprve před sebou. Chystaný film Nelítostně se vrací ke kauze z roku 2005, kdy trojice spolužáků ze severočeské Bíliny brutálně zavraždila sedmnáctiletou spolužačku Kamilu Čentákovou. Novinář Radek Hromuško nejdříve na základě událostí napsal beletrizovanou knihu Nelítostně, tu později rozepsal do scénáře. "Případ vraždy sedmnáctileté Kamily je do jisté míry i výpovědi o naší době, o ceně lidského života i pasivitě nás všech, kteří by mohli zabránit tragédii, kdybychom byli ochotni vidět," prezentuje svůj pohled na téma.

Film Nelítostně by se měl začít točit letos, premiéra je plánována na podzim příštího roku. Hromuško svůj snímek označuje za kombinaci detektivky a filmu noir. Na scénáři spolupracoval s hercem Tomášem Hanákem i s psychology a kriminalisty, například šéfovou ústecké kriminálky Helenou Pšeničkovou.

Herecké obsazení zatím není známé. "Řadu rolí chceme obsadit mladými herci, které samozřejmě běžně neuvidíte," říká Hromuško s tím, že největším oříškem bude obsazení role reportéra a rolí mladých vrahů.


Na Kuřim je brzy

Filmaři při natáčení snímků inspirovaných známými kriminálními případy, které se těšily značné mediální publicitě, předpokládají, že mají už dopředu o zájem publika postaráno. "Bohužel takové kauzy obvykle přitahují svojí atraktivitou hlavně druhou ligu, která obrazně řečeno používá příliš tlusté tužky," říká ale režisér Jan Hřebejk.

V poslední době asi největší pozornost vyvolala tzv. kuřimská kauza, zprávy o jejím možném zfilmování ale zatím na veřejnost nepronikly. Hřebejk však předpokládá, že i "na Kuřim filmaři kápnou". "Ale bude to nejspíš necitlivý, senzacechtivý slint - takové to klasické českotelevizní béčko," míní, sám se do tématu pouštět nehodlá. "Já osobně bych to neuměl natočit tak, aby to mělo opravdovost, smysl a přesah."

"Na Kuřim je ještě příliš brzy," souhlasí asi nejplodnější český scenárista Marek Epstein, který má za sebou film Václav, inspirovaný jednou z prezidentských milostí Václava Havla. Epstein se zamýšlí také nad tím, jak by se dalo kuřimské téma uchopit. "Nejsem znalec toho případu, ale pro mě tam vlastně není žádný reálný hrdina, je tam matka, týrané děti, sestra. Asi bych nevěděl, jak to udělat, aby to nebyla moralita nebo rekonstrukce," přiznává scenárista.


Autorka: Irena Hejdová
zdroj: hn.ihned.cz