Doživotně odsouzené hlídají infrazávory

[nek]

Doživotně odsouzené hlídají infrazávory
HN.IHNED.CZ 17. 12. 2008 00:05

Jedna z nejpřísnějších českých věznic v Mírově na Šumpersku bude střežená ještě bedlivěji. Letos nainstalovala infračervené závory a příští rok zprovozní i kamerový a bezpečnostní systém v nejobydlenějším bloku. Novinářům to včera řekl ředitel věznice Vladimír Lang.

V káznici je dnes umístěno 377 odsouzených. Z toho je zhruba 320 zařazeno do nejpřísnějšího výkonu trestu se zvýšenou ostrahou. Sedm zdejších vězňů je od...


Komentáře

[ d975d99a / Mila

Ta bezpečnostní opatření na mne činí spíše dojem,že všeobecně vládne veliký strach,aby se náhodou nedostal ven zase někdo,kdo byl nespravedlivě odsouzen a proto taková opatření,aby ti,kteří by měli být správně za těmi mřížemi,jsou na svobodě. Mám na mysli ty velké ryby,které stojí za různými zločiny a organizováním vražd. Případ J.Kajínka hovoří jasně,odsouzen k doživotí,aby vrazi mohli v naprostém klidu pobývat na svobodě,protože vědí,že se obětní beránek nemůže nikdy dostat z vězení. Jiří Kajínek už na Mírově sice není,ale možná se počítá s tím,že se tam zase může vrátit,ale já doufám,že se tak nestane,protože čím dál tím více lidí věří v jeho nevinu. Je stále naděje,že jednou se ta pravda ukáže a pod tlakem veřejnosti bude proces obnoven.Také připadá v úvahu žádost o milost,která není dosud vyřízena.

[ 511c1*** / nek

Z Mírova neprchnou. Hlídají je infrazávory17. prosince 2008 0:00Mírov - To, co se před osmi lety povedlo doživotně odsouzenému Jiřímu Kajínkovi, který utekl z mírovské věznice díky tomu, že přepiloval mříže, už se žádnému vězni nepodaří. Objekt pro doživotní trestance na Šumpersku totiž dostal nové špičkové elektronické zabezpečení, které okamžitě zaznamená každý pohyb na venkovním plášti budovy. „Letos jsme pořídili takzvané infrazávory, které reagují na jakýkoli pohyb a dokážou odhalit každý pokus opustit budovu,“ sdělil ředitel věznice Vladimír Lang.Kajínek by se tak ze svého okna jen vyklonil a stráž by o něm okamžitě věděla. Infrazávory na dokonalejší zabezpečení nejstřeženějšího objektu mírovské věznice přišly na 1,3 milionu korun. Obepínají celý blok sítí neviditelných infračervených paprsků. Ty odhalí sebemenší pohyb v blízkosti venkovních zdí. V případě přerušení paprsku mezi vysílačem a přijímačem dostane stráž okamžitě signál.Příští rok půjdou na pořízení zabezpečovací techniky další 2,4 milionu korun. Týká se části, ve které žijí přes dvě stovky z celkových tří set sedmdesáti vězňů, kteří si na Mírově odpykávají dlouholeté tresty. „V této části věznice nám chybí technika na monitorování pohybu vězňů. Nejsou tam zatím ani kamery, ani čidla. Jsem rád, že se to v příštím roce konečně změní,“ řekl Lang.Kamery budou vězně sledovat ve chvíli, kdy se dostanou ze svých cel na chodbu. V celách je totiž sledování vězňů kamerovým systémem zakázáno.Další investice v mírovské věznici šly letos do zdejší výrobny nábytku, kde pracujícím vězňům pomůže nový stroj. Ten přišel na 1,2 milionu korun.Kuchaři zase ocení nové varné kotle a moderní lednice, do kterých věznice investovala 1,3 milionu korun. Zaměstnanci věznice, kteří mají kanceláře v podkroví, mají v létě lepší podmínky díky nové klimatizaci.V příštím roce plánují v mírovské věznici vyměnit střechu nad zdravotním střediskem. Krovy jsou totiž napadené dřevomorkou a už několik let je střecha provizorně podepřená trámy.„Je to jediná část celého vězeňského areálu, která nemá novou střechu,“ sdělil ředitel věznice Vladimír Lang.

Zatím ale podle něj není jisté, jestli na novou střechu budou peníze.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava

Autor: ROSTISLAV HÁNYŠ

zdroj: zpravy.idnes.cz

 1 
Vložit příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit.

Nemáte-li ještě svůj účet, můžete se zaregistrovat zde