Jákl: Sehnat peníze na Kajínka? Ne vždy to bylo lehké

[nek]

Jákl: Sehnat peníze na Kajínka? Ne vždy to bylo lehké09:07 | 9. 11. 2008 | Jana Fikotová

Praha - Sportovec, kaskadér, herec i producent Petr Jákl přibližně před dvěma lety do Česka přinesl novinku v podobě pravidelných Film Party.
Film party pořádají každý třetí čtvrtek v měsíci a program je pokaždé trochu jiný. Jednou se křtí DVD, jindy pořádá autogramiáda. Přítomnost hlavních hrdinů z filmů je samozřejmostí.
Kromě filmových party a pořádání charitativních akcí, naposledy třeba Judo Show Cupu v Praze, se Jákl plně věnuje natáčení celovečerního filmu o Kajínkovi.
"Natáčet začneme na začátku příštího roku, někdy v únoru, a to hlavně kvůli scénám, kde bude potřeba sníh. Pokračovat pak budeme v létě, kdy by se mělo všechno dotočit," řekl k budoucím plánům Jákl.

V osobním životě prý plánují s manželkou Romanou další dítě.

Petře, jak jsi se vůbec na otcovství připravoval?
Kamarádovi se narodilo miminko o pár měsíců dřív, tak jsem si to nanečisto vyzkoušel na jeho dítěti. Když jsem ho měl ale chovat, bál jsem se ho vůbec vzít do ruky, byl jsem hrozně topornej.

Vzpomínáš na první vteřiny, když si Sofinku uviděl?
Jasně! Ale já byl hned po porodu víc než šťastnej spíš vyděšenej, jestli bude všechno v pořádku. Když mi ji dali poprvé do ruky, klepal jsem se, aby se jí nic nestalo. Až když se ukázalo, že všechno proběhlo bezproblémově, začal jsem si užívat, že jsem táta.

Miminko občas lidem přináší i starosti. Máš je tedy větší?
Jenže u nás je všechno naprosto v pohodě. Sofinka spí v klidu od večera do rána. A ten brek - nedávno jsme hodně plakali, Romana už byla nervózní, jestli se Sofinkou něco není, ale pak, když ji holčička kousla do prstu, se ukázalo, že nám předčasně vyrostly dva dolní zoubky.

Plánujete s Romanou další děti?
Jojo, plánujeme. Oba dva nás to hodně nakoplo. Měli jsme štěstí na hodné dítě - nebrečí, nezlobí. Já bych chtěl ještě jedno, Romča dvě, ale uvidíme, jak to bude.

Nemáš strach přivést je do tohoto blázince, kde je nejistota na každém kroku?
Vy ale zníte "optimisticky"! Jde o to, že dětem musíte doma vytvořit pohodu. Já si s nimi chci hrát, to mě bude bavit. Vrátím se zase do dětských let, už teď se na to těším.

Když ti pak děti vyrostou, budeš je směřovat ve svých šlépějích?
Do showbyznysu je rozhodně nebudeme tlačit. Možná budeme dokonce rádi, když budou chtít dělat něco jiného. Sport by byl naprosto ideální. Ale to už hodně předbíhám dobu.

Jsi kaskadér, herec, producent. Co tě čeká v nejbližší době?
Teď budeme realizovat film Kajínek. Kromě toho připravujeme novou reality show, bude se jmenovat Astalavista Hero. Potom seriál a další film - Zítra vstanu a zachráním svět. Což je komedie, něco jako Pane, vy jste vdova nebo Zítra vstanu a opařím se čajem.

Je toho hodně. Zbyla na tebe taky nějaká role?
Jenom role producenta. I když - asi si tam střihnu nějakou menší roličku, podle toho, jestli mi k tomu dá režisér příležitost. Určitě bych si něco malého rád zahrál, ale nebudu to lámat přes koleno.

A už máš představu, kdo si zahraje roli Kajínka?
Tak představu mám. Chci aby si roli Kajínka zahrál neznámý herec.

To se nenajde žádný známý herec, který by zahrál Kajínka?
Ale ne, je hodně herců známých, kteří si právě na tuto roli brousí zuby. Ale já si myslím, že když si tu roli zahraje někdo, koho lidi neznají, tak tím spíš to bude více autentické.

Někde jsem četla, že mají vzniknout dokonce dva filmy o Kajínkovi.
Je to tak. Měl jsem spolupracovat s jedním českým režisérem. Ten pak bez mého vědomí začal scénář nabízet jinde. Jenže autorská práva mám pouze já, takže film bude opravdu jen jeden, a to ten, co natočím já.

A nebojíš se, že než film vznikne, tak už to lidi nebude zajímat?
Toho se opravdu vůbec nebojím. Je to stále zajímavé téma. Jiří Kajínek byl z dvojnásobné vraždy a pokusu o vraždu obžalován v roce 1995. O tři roky později mu Krajský soud v Plzni uložil doživotí. Kajínek dodnes tvrdí, že je nevinný, a opakovaně požaduje obnovu procesu.

Jak tedy ty Kajínka ve filmu ztvárníš. Jako vinného, či nevinného?
Ani jako vinného, ani jako nevinného. Film bude natočen přesně podle příběhu, který se zatím kolem Kajínka odehrává.

A co shánění sponzorů na film. Je to těžké, nebo lehké?
U některých partnerů je to lehké, protože vědí, že film bude úspěšný a jim se jejich sponzorství vyplatí. U některých partnerů je to zase těžší, protože jim potenciál jejich firmy nedovoluje spojovat se s filmem o kriminálníkovi.


Zdroj: bleskove.aktualne.centrum.cz