Kajínek a další běžci na dlouhou trať

[nek]

Kajínek a další běžci na dlouhou trať


27. 12. 2008
Mirka Spáčilová
(úryvek týkající se filmu o Jiřím Kajínkovi)

Všichni o nich mluví, kdekdo je na ně zvědavý, ale málokdo věří, že se jich dočká. Filmy dávno ohlášené a několikrát odložené se vynořily i v plánu premiér na rok 2009. Vzniknou konečně?


Kajínek

Příběh známého vězně je stále ve hvězdách – a hned ve dvojím vydání. Už na jaře 2005 soupeřil námět společnosti J. B. J. Film, která po půldruhém roce jednání koupila autorská práva přímo od Jiřího Kajínka a režii nabídla Filipu Renči, s plánem režiséra Jiřího Svobody „volně na motivy“.
Dva roky poté se Renč i Svoboda Kajínka vzdali, ale Ivan Fíla, který Renče nahradil, se s producenty rozešel a chystá vlastní verzi s názvem Princip K s Richardem Krajčem v hlavní roli. Majitelé práv podali žalobu, žádná ze stran zatím nenatočila ani metr, nicméně na říjen je ohlášena premiéra. Kterého Kajínka? To se teprve uvidí.


Anketa
Co chystáte v roce 2009?


Ivan Fíla – režisér

Dávají se dohromady peníze na dva projekty, které mám točit, zatím se připravuji na oba paralelně. Nejsem producentem ani jednoho z nich, takže se soustřeďuji pouze na psaní a režii. Příběh Bella Luna si koupili Holanďané, já teď upravuji scénář podle dohody. A Princip K. je v rukou českých a německých producentů a investorů.


Zdroj: MF DNES – SCÉNA DNES (D2)