Klára Slámová: Nenechám se zastřelit

[Katka Brno]

Klára Slámová:
Nenechám se zastřelit


________________________________________
03.09.2009, Instinkt č. 35/09, autor: Milan Šíma
Klára Slámová:
Nenechám se zastřelit

Zastupovala nejznámějšího českého vězně Jiřího Kajínka nebo odsouzeného vraha Johna Pacovského. V poslední době obhajuje osoby z různých neonacistických uskupení a je také advokátkou čtyř výtečníků, kteří v srpnu zaútočili na předsedu ODS Mirka Topolánka. Doktorka Klára Slámová si vybírá ty nejkontroverznější klienty.
Víte, proč si vás ti břeclavští útočníci zvolili za advokátku?
To nevím. Asi jako každý jiný klient. Našli si mé číslo na internetu.
Ptám se proto, že často zastupujete lidi z extrémních pravicových hnutí a dva ze čtyř útočníků prý mají neonacistickou minulost.
Nezastupuju je často, jedná se o pár jednotlivců z celkového počtu několika set klientů, které hájím, A jestli v minulosti někdo z nich měl nějaké takové názory, tak je to stejně úplně jedno a nepřísluší mi to ani posuzovat. Zaměřme se na to, proč udělali to, co udělali, proč někdo tvrdí, že tam měly létat kameny, proč ODS, respektive Mirek Topolánek nedementoval, že ta zranění, která měl na tváři, vznikly už dříve. Je neuvěřitelné, že nějaké staré ranky byly ve všech médiích prezentovány, jako by vznikly tím vajíčkovým útokem. Proč to hned nedementovali?
Jakou verzi toho incidentu mají tedy vaši klienti?
Tu, kterou uváděli od počátku. Někdo za nimi přišel, nabídl jim, aby za nějakou částku hodili směrem k Topolánkovi vajíčka, oni pak vzali pár vajec a hodili je. Pak odjeli domů. To je vše.
Kolik se za něco takového platí?
Klienti tyto věci policii řekli, ale já o těchto podrobnostech nemůžu hovořit.
Takže žádný kámen.
Ne.
A co ta krev v obličeji Mirka Topolánka po útoku?
Moje domněnka je taková, že si rozškrábl své starší zranění, což je zřejmé i z některých záběrů. Co uděláte, když dostanete vajíčkem do obličeje? Utřete si to. A přitom mohl pan Topolánek zavadit o svá dřívější zranění. On si to mohl udělat nevědomky. Dostal vejcem, setřel si to, a jak byl zpocený a mokrý, tak se mu to mohlo tzv. „rozpít". Uviděl krev a mohl si myslet, že mu začala téct po tom incidentu. Pak už stačilo, aby se našel někdo horlivý a začal tvrdit, že neviděl jen vejce. Z toho miniaturního zranění, které na čele měl, těžko mohla téct krev tak, jak to bylo oficiálně prezentováno.
Dostat do obličeje kamenem a čerstvým vejcem je rozdíl. To člověk přece rozezná.
I vejce jsou v tvrdosti rozdílná. Jsem přesvědčená o tom, že když vás něco klepne po čele, nerozeznáte v tu chvíli, co to bylo. Je zajímavé, že údajný kámen po údajném dopadu nikdo nenatočil, ani nevyfotil, jen samá vejce. Dokonce nejsou k dispozici ani amatérské záběry jeho obličeje bezprostředně poté (aspoň já jsem zatím žádné takové neviděla). Třeba ho o tom údajném létacím kameni nějaký jeho poskok pak přesvědčil.
Myslíte, že by to bylo celé divadlo?
Já nevím, co to je. Já o tom vůbec nebudu spekulovat. Mně je srdečně jedno, kdo si to objednal. Mně záleží jenom na tom, aby mí klienti nebyli odsouzení.
A to se ti vaši útočníci vůbec nebáli, že se za to mohou dostat do vězení?
Oni věděli, že to je maximálně přestupek, a proto do toho šli. Já si nedovedu představit, že by je za to nějaký soud odsoudil. Ale samozřejmě, stát se může cokoliv.
Prý by se mohlo jednat o útok na veřejného činitele.
Topolánek v té době nevykonával pravomoc veřejného činitele
Co jim podle vás tedy hrozí?
Přinejhorším přestupek.
Už byla provedena nějaká identifikace člověka, který si měl ten útok objednat?
Ano. Klienti udělali identifikaci, kterou udělat mohli. Já ale zatím nevím, jestli policie už něco zjistila.
A existují vůbec nějaké věrohodné důkazy, že si tu akci někdo u vašich klientů objednal?
Ano. Navíc - oni zrovna nevypadají na to, že by sami od sebe jeli mnoho kilometrů, aby po někom házeli zdarma vajíčka, nebo ano?
Hm. Spíše vypadají, že jsou schopní dát někomu pěknou nakládačku.
To vypadají i někteří politici. Je evidentní, že to bylo objednané, a svědčí o tom i vyjádření některých dalších osob.
Provedli to ale velmi amatérsky.
Proč?
Přijeli tam vlastní autem. Bylo velmi snadné je pak identifikovat.
Předně je zvláštní, že nikdo incident nenatočil a ani oni nejsou na záběrech. Navíc bylo domluvené, že je nikdo zadržovat nebude.
S kým? Oni tvrdí, že jim něco takového slíbil někdo z ODS?
Z toho, jak se zadavatel prezentoval, se to domnívali. Vždyť je policie nezadržela, i když měla jejich espézetku a popis. Dokonce když přijeli k policejnímu zátarasu a policisté jim prohlíželi auto, tak je nikdo nezadržel, a takhle projeli několika zátarasy.
To chcete naznačit, že objednavatel byl domluvený s místní policií?
Já nevím a ani nechci nic naznačovat nebo tvrdit.
Ale nějaký názor na to máte, ne?
Já si myslím, že cílem objednavatele bylo zřejmě zakrýt ty aféry, ke kterým v nedávné době došlo. Ten humbuk kolem toho je značný a s tím zřejmě počítal. Teď je otázka, v čí je to prospěch.
Teď je to možná ve prospěch ODS a Topolánka, ale kdyby se ukázalo, že si to ODS objednala, tak by to bylo ve prospěch ČSSD.
Je otázka, jak se to vyvine do té doby, než budou volby.
Nemyslíte si, že by to bylo pro ODS strašně riskantní, kdyby si něco takového od vašich klientů objednala?
Nebylo víc riskantní scházet se v Toskánsku? Nebo se někde promenádovat nahý? Já bych si o inteligenci a profesionalitě některých lidí nedělala iluze. A to neříkám proto, že bych si myslela, že si to Topolánek objednal. Já si ani nemyslím, že by o tom věděl, kdyby si to někdo od nich objednal. Klidně to taky mohla udělat ČSSD, nebo kdokoliv jiný. Klienti se ale domnívali, že - podle toho, co měl ten člověk na sobě a jak vystupoval - že mohl být z týmu ODS. Ale jestli si někdo vzal jejich tričko, aby jenom tak vypadal, tak to už říct nemůžou.
Vy jste vlastně stále členkou ODS, že?
Ano, a teď poslouchám zvláštní řeči z ODS.
Už vám od nich někdo volal?
Právě že ano.
Kdo vám volal a co vám říkal?
To vám neřeknu. Já se nenechám - obrazně řečeno - zastřelit.
To myslíte vážně?
V politice někdy jde o něčí křesla a z toho vyplývající kšefty. Já se opravdu nenechám někde přejet autem nebo něco podobného. Fakt ne.
Vy si myslíte, že by se někdo z ODS snažil udržet se ve funkcích i takovými prostředky?
Nebudu a nechci mluvit o ODS. V politice obecně se ale mohou stávat různé věci, což většina lidí v této zemi ví.
Mirek Topolánek je předseda ODS a její volební lídr.
To ano, ale pro mě osobně není Topolánek ODS. V ODS je určitá frakce, která doufám, udělá to, co už měla udělat dávno.
Sesadí Topolánka?
Ano. Já jsem v té frakci, která je proti Topolánkovi.
Takže vy jste se se současným vedením ODS úplně rozešla?
Já jsem s nimi nikdy nekooperovala a ani nebudu. Já je nepotřebuju. Netoužím po nějakých politických korytech. To je moje výhoda.
Vy jste za ODS ale kandidovala v minulých parlamentních volbách. Na kolikátém místě volební kandidátky jste tenkrát byla?
Na sedmnáctém.
To bylo nevolitelné místo, že?
Já jsem věděla, že nemám šanci, bylo to jen na zkoušku. Kdybych jim takzvaně „leštila kliky", byla bych třeba nyní na volitelném. Dostala jsem ale tenkrát třetí největší počet preferenčních hlasů v Praze a jedenáctý v celé republice.
A to nestačilo na to, abyste se dostala na volitelné místo?
Ne, protože to bylo malé procento z celkového počtu pražských voličů. Ty preferenční hlasy je zřejmě vedly k tomu, že už mě nikam nedají, protože se asi bojí.
Není to vaše angažování v tomto případu i taková vaše osobní pomsta současnému vedení ODS?
To v žádném případě. Beru to čistě pracovně. Když jsem případ brala, netušila jsem, jak moc to zčeří politickou hladinu. Já už nikam do politiky ani nechci. Aspoň ne v rámci parlamentu. Mám svoji práci.
Prý se chcete jednou stát soudkyní. Je to pravda?
Ano.
Myslíte, že vám v soudcovské kariéře nebude vadit, že vystupujete v takových kontroverzních případech?
Právník přece nemůže být posuzován podle toho, koho zastupuje. Je to jeho práce. Přece nemůžu rozlišovat klienta podle jeho politických názorů nebo barvy pleti. Právní pomoc nemohu odmítnout poskytnout z těchto důvodů.
JUDr. Klára Slámová
* 27. 8. 1977
• vystudovala Státní konzervatoř, obor housle, ale poté se rozhodla přejít na práva a absolvovala Právnickou fakultu UK

• v roce 2001 začala pracovat jako koncipientka, po složení advokátní zkoušky působí ve vlastní advokátní kanceláři

• je známá především jako obhájkyně Jiřího Kajínka, ale obhajovala také například Johna Pacovského, který se svým otcem zavraždil na Českobudějovicku tři lidi, soudce Josefa Košelu, který byl podezřelý z nákupu dětské pornografie, a mezi její klienty patří i organizátor CzechTeku nebo lidé z různých neonacistických uskupení

• ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2006 byla na 17. místě pražské kandidátky ODS