Mírov obléhaly davy. Se vstupenkami se prý i kšeftovalo

[nek]

Mírov obléhaly davy. Se vstupenkami se prý i kšeftovalo


26. 9. 2008 7:26 aktualizováno 11:51

Mírov - Obrovský zájem veřejnosti vzbudilo zpřístupnění jedné z nejpřísnějších věznic v zemi v Mírově. Ve čtvrtek večer se brány věznice opět uzavřely. Podle mluvčí věznice se podobná akce hned tak opakovat nebude.

"Zájem jsme čekali, ale ne takové davy lidí. Největší nápor byl o víkendu, ale i ve všední dny jsme všechny zájemce uspokojit nemohli. Dovnitř se nedostali především ti, kteří přijeli později odpoledne. Lístky byly totiž rozebrány hned po otevření informačního centra,“ řekla mluvčí věznice Magda Petříková.

Jak dodala, pracovníci věznice zajišťující prohlídky byli maximálně vytíženi.

„Poněkud nás nemile překvapilo, že akce využily některé cestovní kanceláře, které začaly prodávat zájezdy do Mírova. Některé autobusy ale dorazily kolem šestnácté hodiny, kdy už vstupenky nebyly,“ dodala Petříková.

Lístky, které lidé dostávali zdarma, se v několika případech dokonce staly obchodním artiklem.

Návštěvníkům je prodávali obyvatelé Mírova. Cena se údajně pohybovala kolem 200 korun. Vstupenky s určeným časem prohlídky přitom nebylo možné získat ve větším množství, vydávaly se pouze na občanský průkaz. Nešlo si ani vstup zajistit na den dopředu.


Rozčílený návštěvník udeřil pracovnici holí

V neděli se dokonce v informačním centru věznice odehrál nepříjemný incident, kdy důchodce, který zjistil, že se již do mírovského hradu nedostane, přetáhl pracovnici holí.

„Podobné nepříjemnosti se naštěstí již neopakovaly, i když řada lidí odjížděla zklamaná. O tom, zda ještě lístky jsou, jsme ale denně informovali na našich webových stránkách, informace jsme poskytovali také telefonicky,“ konstatovala Petříková.

Mírovskou věznici od soboty do včerejška navštívilo přes dva tisíce lidí, mnozí cestu vážili i ze vzdálenějších míst.

Poprvé v historii státní věznice bylo veřejnosti zpřístupněno první nádvoří, sklepení i kostel sv. Markéty, kde se odehrával kousek děje českého filmu o letcích v Anglii Tmavomodrý svět.

Pro veřejnost byla připravena také výstava mapující 150 let věznice. Ke kuriózním exponátům například patřilo lano, po kterém při svém legendárním útěku sešplhal odsouzený Jiří Kajínek.


Devět odsouzených na doživotí

Věznice Mírov je umístěna na bývalém středověkém hradě, do českých dějin se nejtemněji zapsala v 50. letech, kdy zde z politických důvodů byla uvězněna řada lidí.

Pobývali zde například čeští letci, kteří během druhé světové války bojovali v Anglii. S politickými vězni bylo zacházeno jako s nejtěžšímu zločinci, řada z nich internaci nepřežila.

Současná mírovská věznice je profilována jako věznice se zvýšenou ostrahou. Má oddělení s dozorem, s ostrahou a se zvýšenou ostrahou, oddělení pro výkon doživotních trestů a oddělení specializované pro výkon trestu odsouzených s poruchou duševní a poruchou chování.

Doživotní trest si zde odpykává devět zločinců. Kapacita Mírova je 345 míst. Vězni jsou ubytováni na společných světnicích, největší má 18 lůžek. Celkem třicet dva světnic je určeno pro dva vězně, jednolůžkových cel je v současné době osm.Boj o vstupenky na Mírov: pracovnice dostala holí


22.9.2008 7:24

Mírov - Stovky lidí od soboty proudí do nejpřísněji střežené věznice v zemi na Mírově. Exkurze pro veřejnost pořádá věznice vůbec poprvé a zájem je o ně obrovský. Boj o vstupenky se dokonce neobešel bez nepříjemného incidentu.

„Vstupenky prodáváme na každý den jednotlivě, v neděli již v deset hodin byly všechny lístky vyprodány. O prohlídky je daleko větší zájem, než jsme schopní uspokojit,“ řekla mluvčí věznice Magda Petříková.

Jak dodala, i když se většina návštěvníků chová slušně, někteří zklamání z toho, že se do věznice nepodívají, neunesou.

„V neděli naši pracovnici jeden rozčílený pán udeřil holí. Bylo to naprosto neslýchané, většina lidí pochopí, že z bezpečnostních důvodů se do vnitřních prostor Mírova může dostat omezený počet lidí,“ uvedla Petříková.

Aktuální informace mohou zájemci o prohlídky najít na webových stránkách věznice. V neděli se na nich ale objevila výzva, ať další zájemci o exkurzi tento den již nejezdí, protože vstupenky nejsou.

Aby někteří nadšenci o prohlídku nepřišli, v okolí Mírova dokonce nocovali. Lístky totiž nelze zakoupit na další dny dopředu.

„Lidé, kteří si lístky koupili ráno, vyrazili na další výlet a pak se vrátili na určitou hodinu,“ řekla mluvčí věznice.

Prohlídka návštěvníky zavede na nádvoří, do hradní kaple, sklepení a opevnění, s odsouzenými veřejnost do styku nepřijde. Věznici je možné navštívit až do čtvrtka 25. září, prohlídky začínají ve 13 hodin poslední je v 18:30.


zdroj: olomoucky.denik.cz