Nejodvážnější útěky z vězení

[Smajlík]

Publikováno 24. 11. 2010. Štítky: ,

Nejodvážnější útěky z vězení

Doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek již několik let hýbe českou mediální scénou. O jeho lišáckých kouscích a následném dopadení, které jsme mohli sledovat takřka v přímém přenosu, kolují neuvěřitelné legendy. Mírovské dobrodružství je ovšem jen slabým odvarem útěků z osvětimského koncentráku, vietnamské džungle nebo slavného Alcatrazu…

1. S dřevěnou pistolkou

John Dillinger
Slavnému bankovnímu lupiči, který vykradl nejméně dva tucty bank a čtyři policejní stanice, přičemž se svým gangem zabil deset lidí a sedm dalších zranil, se podařilo z vězení uprchnout třikrát. Jeho první dva útěky byly však téměř zapomenuty ve světle husarského kousku, který se mu povedl 3. března 1934 v trestnici se zvýšenou ostrahou v Crown Pointu. Dřevěná maketa pistole začerněná krémem na boty mu postačila k tomu, aby přiměl bachaře otevřít jeho celu, vzít si dvě rukojmí, zamknout všechny hlídače a utéct. Dillinger byl v době ekonomické recese velmi populárním zločincem. Poprvé byl zatčen v devatenácti letech a od té doby se zločinem nepřestal. Pokud byl zrovna na svobodě, vykrádal banky pod záminkou, že prodává moderní zabezpečovací systémy nebo že s filmovým štábem natáčí loupež. Jeho smělé, charismatické vystupování z něj udělalo lidového hrdinu, do jehož krve si lidé namáčeli na památku kapesníky. Obyčejní lidé ho navíc vůbec nevnímali jako lupiče, při přepadeních se prý dokonce představoval, a když propouštěl své rukojmí, potřásal si s nimi rukou. Na Dillingerovou hlavu FBI vypsala na tehdejší dobu závratných 20 tisíc dolarů. Dillinger byl dopaden a zastřelen v Chicagu, když se svou přítelkyní Polly Hamiltonovou a její kamarádkou Annou Sage vycházel z kina. A byla to právě prostitutka Anna Sage, která FBI prozradila místo, kde se Dillinger bude zdržovat, a oblékla si oranžové šaty, aby agenti mohli v davu lidí dlouho hledaného zločince identifikovat.

2. Nový Houdini

Alfie Hinds
Celkem třikrát uprchl ostře střežený britský zločinec Alfie Hinds, odpykávající si dvanáctiletý trest za velkou loupež šperků. Po jeho prvním útěku, při kterém se dostal přes několik zamčených dveří a šestimetrovou zeď, se mu začalo přezdívat Houdini podle slavného kouzelníka známého neuvěřitelnými úniky z uzavřených prostor, pout či řetězů. Podruhé podal vynalézavý Hinds žalobu na policejní orgán za nelegální zatčení a svůj pobyt v budově soudu využil k útěku ve chvíli, kdy jej jeho dva dozorčí zbavili na toaletě pout. V mžiku nebohé muže strčil do kabinky a zamkl visacím zámkem, který mu předem tajně přinesl jeho komplic. Tento neznámý přítel také připevnil na dveře a rám kabinky očka, která Hindsovi umožnila použít jej použít. Hinds byl brzy dopaden, ale neuběhl ani rok a podařilo se mu znovu utéct z věznice v Chelmsfordu. I tentokrát jej však chytili. Když si odseděl zbývajících šest let ve vězení Parkhurst, prodal svůj životní příběh za 40 000 dolarů, stal se členem britské Mensy a svůj život spokojeně dožil jako místní celebrita.

3. Vrtulníkem ze střechy věznice

Pascal Payet
Tři útěky z vězení – dva vlastní a jeden pro tři další vězně – má na svém kontě francouzský zločinec Pascal Payet známý také jako Kalashnikov Pat. Poprvé uprchl 12. října roku 2001 v uneseném vrtulníku z vězení v jihofrancouzském městě Luynes, kde si odpykával svých třicet let za vraždu při nezdařeném přepadení bezpečnostního vozu. O dva roky později stejným způsobem zorganizoval útěk z věznice v Luynes pro Francka Perletta, Erica Alborea a Michela Valera, čímž si vysloužil dalších sedm let vězení. Naposledy nechal unést vrtulník i s pilotem z letiště v Cannes 14. července roku 2007. Pilot byl donucen přistát na střeše káznice v Grasse. Tři ze čtyř maskovaných, po zuby ozbrojených mužů během pěti minut Payeta osvobodili a odletěli s ním do Brignoles na pobřeží Středozemního moře, kde zanechali vrtulník i pilota, aniž by mu ublížili. Payet svým útěkem oslavil státní svátek – dobytí věznice Bastily – skutečně ve velkém stylu. Na svobodě si však dlouho nepobyl. Již v září byl dopaden španělskou policií v městě Mataro ležícím necelých 30 km od Barcelony. Spolu s ním byli zadrženi dva další muži, několik zbraní a kradený vůz.

4.  Jediný útěk z Alcatrazu

Frank Morris, Clarence a John Anglinovi
Za 29 let existence vězení na ostrově Alcatraz sloužícího k izolaci nejnebezpečnějších zločinců se z 36 trestanců, jež se pokusili o útěk, podařilo uprchnout pouze bratřím Anglinovým a Franku Morrisovi. Tato trojice se 11. června roku 1962 dostala ventilační šachtou a komínem na střechu a odtud do gumových člunů na moři. Uprchlíci do svých postelí předem naaranžovali hlavy pečlivě vyrobené ze směsi mýdla a toaletního papíru, které opatřili skutečnými vlasy. Tím se jim podařilo ošálit noční hlídku a získat potřebný čas. Následujícího dne bylo vyhlášeno pátrání, ale trestance ani jejich těla nikdo nenašel. Útěk pomohl vyšetřovatelům zrekonstruovat čtvrtý komplic, který se nedokázal dostat z cely včas. Ve vězení byla objevena tajná dílna, kde si trestanci vyrobili z ukradených pršiplášťů gumový člun, záchranné vesty, dřevěná vesla, periskop na sledování bachařů, vrtačku a další potřebné nástroje. Teoreticky je možné, že plavbu na Angel Island přežili a odtamtud pokračovali po plánované trase. Podle vyšetřovatelů je však pravděpodobnější, že se utopili v prudkých a studených vlnách Sanfranciského zálivu.

5. Na svobodu policejním autem

Julien Chautard
Na velmi krátkou dobu uprchl 27. března roku 2009 francouzský trestanec Julien Chautard, kterého právě dopravili spolu s několika dalšími vězni k branám londýnského vězení. Měl si tu odpykat sedmiletý trest za žhářství a ohrožení na životě. Chautard využil krátkého okamžiku nepozornosti ve chvíli, kdy strážci odváděli nové vězně dovnitř, a ukryl se pod vůz, kterým byl na místo dopraven. Chytil se podvozku a nechal se autem odvézt pryč. Jeho útěk byl zaznamenán až po sedmi hodinách, kdy si zaměstnanci věznice na videonahrávce povšimli stínu pod vězeňským vozem. Na naléhání svých francouzských i anglických příbuzných Chautard nakonec sám zatelefonoval na policii a nechal se znovu zatknout.

1. S dřevěnou pistolkou
1. S dřevěnou pistolkou
1. S dřevěnou pistolkou
1. S dřevěnou pistolkou
1. S dřevěnou pistolkou
1. S dřevěnou pistolkou

2. Nový Houdini
2. Nový Houdini
3. Vrtulníkem ze střechy věznice
3. Vrtulníkem ze střechy věznice
4. Jediný útěk z Alcatrazu
4. Jediný útěk z Alcatrazu

4. Jediný útěk z Alcatrazu
4. Jediný útěk z Alcatrazu
5. Na svobodu policejním autem
5. Na svobodu policejním autem
5. Na svobodu policejním autem
5. Na svobodu policejním autem

6. Cesta z tureckého pekla
6. Cesta z tureckého pekla
7. Texaská sedmička
7. Texaská sedmička
8. Krysím tunelem
8. Krysím tunelem

8. Krysím tunelem
8. Krysím tunelem
9. Ze spárů nacistů
9. Ze spárů nacistů
9. Ze spárů nacistů
9. Ze spárů nacistů

10. Hrdina z Vietnamu
10. Hrdina z Vietnamu
10. Hrdina z Vietnamu
10. Hrdina z Vietnamu
+ 1 Notorický uprchlík
+ 1 Notorický uprchlík


6. Cesta z tureckého pekla

Billy Hayes
Dvaadvacetiletý Američan Billy Hayes odsouzený v roce 1970 na čtyři roky a dva měsíce žaláře v Turecku za obchodování s drogami zjistil, že se turecké orgány rozhodly uvěznit jej na doživotí. Začal proto plánovat útěk. Po pěti letech za mřížemi a půl roce pečlivých příprav přemohl strážce, oblékl si jeho uniformu a se dvěma tisíci dolarů, které do cely propašoval jeho otec ve fotoalbu, uprchl z věznice. Vlasy si přebarvil na černo a po vyčerpávající cestě se dostal do Řecka a odtud do Spojených států. V roce 1977 napsal autobiografickou knihu Půlnoční expres, podle které byl o rok později natočen stejnojmenný film překrucující některá důležitá fakta o Turecku. V roce 2007 Hayes odcestoval zpátky do Turecka, aby se na tiskové konferenci oficiálně omluvil tureckému národu za negativní důsledky, jež mělo vydání jeho knihy. Letos uvedl televizní pořad Zavřen v cizině: Skutečný Půlnoční expres, kde zdůrazňuje kladné stránky života v Turecku, k němuž má i přes drsné zkušenosti z vězení pozitivní vztah.

7. Texaská sedmička

Joseph Garcia, Randy Halprin, Larry Harper, Patrick Murphy, Donald Newbury, George Rivas, Michael Rodriguez
Z jedné z nejhledanějších věznic světa – Jednotky Johna Connallyho v Texasu – se 13. prosince 2000 podařilo uprchnout sedmi trestancům, kteří si pro svůj útěk vypracovali velmi složitou strategii. Ta zahrnovala zneškodnění sedmi civilních údržbářů, čtyř nápravných pracovníků a tří nezasvěcených spoluvězňů. Akce proběhla v přesně naplánovaném čase, kdy v chodbách věznice bylo méně dozorčích. Pozornost osob, které bylo třeba odstranit z cesty, většinou upoutal jeden z vězňů, přičemž druhý jej zezadu uhodil do hlavy. Společně jej pak svázali, dali mu roubík a ukryli ho. Uprchlíci pobrali obětem oblečení, kreditní karty a doklady a jménem dozorčích vykonali několik falešných telefonátů, které odvrátily pozornost nadřízených. Tři z trestanců se pak odebrali k zadní bráně pod záminkou, že jdou nainstalovat nové monitory. Umlčeli hlídače, vkradli se do strážní věže, ze které odcizili množství zbraní, a nastoupili do vozu vězeňské údržby. U zadní brány pak nabrali zbývající čtyři komplice a odjeli pryč. Na Texaskou sedmičku byla vypsána odměna 100, později 500 tisíc dolarů. Policie gang dopadla rok po jeho útěku díky televiznímu pořadu America’s Most Wanted, který pomohl najít již přes tisíc hledaných zločinců. Rodrigez byl popraven za vraždu policisty, Harper spáchal sebevraždu a ostatních pět členů gangu si odpykává trest v Polunskyho jednotce ve West Livingstonu.

8. Krysím tunelem

107 vojáků pod vedením plk. Thomase Rose a mjr. A.G. Hamiltona
Snad nejslavnější útěk z vězení během americké občanské války se odehrál v noci na 10. února roku 1864, kdy z jižanské trestnice Libby v Richmondu uprchlo 109 vojáků Unie. K hranicím se dostalo 59 z nich, 48 bylo dopadeno a dva se utopili v řece. Vězňům se za sedmnáct dnů podařilo vykopat tunel vedoucí přímo pod dřevěnou kůlnu na tabák umístěnou nedaleko hlavní budovy káznice. Sklepení, kterému se říkalo Krysí peklo, se hemžilo havětí a byla tu naprostá tma, ale vojákům stála namáhavá práce i v těchto podmínkách za to. Opouštěli Libby ve dvojicích či trojicích a nenápadně se vytráceli do tmavých ulic. Hlavní zásluhu na plánování celé akce měl plukovník Rose a major Hamilton, kteří přišli s návrhem tunelu, vytvořili plány na jeho stavbu, organizovali jednotlivé pracovní týmy a postarali se o důmyslný systém odstraňování vykopaného materiálu a zásobování kyslíkem během stavby.

9. Ze spárů nacistů

Alfred Wetzler a Rudolf Vrba
Z přísně střeženého koncentračního tábora v Osvětimi se 7. dubna roku 1944 podařilo utéct dvěma slovenským Židům Rudolfu Vrbovi a Alfredu Wetzlerovi. Jejich útěk zahrnoval zbudování tajného podzemního úkrytu na území rozestavěného úseku tábora, kde Vrba s Wetzlerem strávili tři dny. Vězni, kteří jim pomáhali, přikryli uprchlíky dřevěnými prkny a kolem úkrytu rozsypali tabák namočený v benzinu, jehož pach zmátl hlídací psy. Podle táborových pravidel odvolalo vedení po třech dnech pátrací akce a Vrba s Wetzlerem se mohli v ukradeném civilním oblečení a mapou vytrženou z dětského atlasu vydat na Slovensko. V Žilině pak sepsali zprávu, jež poprvé odhalila pravdu o účelu koncentračních táborů, plynových komorách a nelidském zacházení s Židy a vedla k záchraně 200 000 Židů, kteří by do Osvětimi byli jinak deportováni. Vrba se později stal profesorem farmakologie na University of British Columbia a kromě světově proslulé knihy Utekl jsem z Osvětimi publikoval mnoho odborných prací o chemických procesech v mozku. Wetzler zůstal na Slovensku, kde působil jako redaktor.

10. Hrdina z Vietnamu

Dieter Dengler
Jedním z mála vojáků, kterému se kdy podařilo uprchnout z vězeňského tábora během války ve Vietnamu, byl americký pilot německého původu Dieter Dengler. Jeho letadlo bylo 1. února roku 1966 sestřeleno a Dengler byl dopraven do tábora ležícího uprostřed džungle. Již při vojenském výcviku byl proslulý svou schopností dostat se ze zajetí, a tak spolu se šesti dalšími vězni začal hned plánovat útěk. Dne 29. června se odhodlané skupince podařilo zbavit pout a zmocnit se zbraní hlídačů. Dengler zastřelil tři strážce a ukryl se v dusné džungli, kde strávil o hladu mezi nebezpečným hmyzem, pijavicemi a parazity 23 dní, než jej zachránil americký vrtulník. Ostatní uprchlí vězni byli zabiti nebo zemřeli v džungli. Dengler později přežil jako testovací pilot čtyři další letecké havárie. Když mu bylo diagnostikováno nevyléčitelné onemocnění mozku (amyotrofická laterální skleróza), spáchal ve svém kolečkovém křesle sebevraždu.

+ 1 Notorický uprchlík


Mediálně proslulý zločinec Jiří Kajínek z vězení poprvé uprchl  v době, kdy vedení věznice na dva dny mezi 21. až 23. lednem roku 1993 přerušilo výkon jeho trestu. Kajínek si tenkrát odpykával již třetí trest, tentokrát jedenáctiletý, za loupežné přepadení policistů a krádež vozu. Mezi jeho dřívější prohřešky patřilo především vykrádání chat a bytů a nedovolené ozbrojování. Policie jej dopadla až v únoru roku 1994 a o čtyři roky později byl Kajínek odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Prokoše, kterou měl spáchat 30. května 1993 v blízkosti plzeňské věznice Bory. Již v červenci roku 1994 uprchl Kajínek podruhé, a to z vazební věznice v Českých Budějovicích, ale policie jej dopadla ještě téhož dne. O dva roky později se pokusil o útěk z věznice ve Valdicích, stráž jej však objevila již po dvaceti minutách. K dalšímu útěku došlo 29. října roku 2000, kdy se Kajínkovi podařilo slézt oknem po laně v Mírově – věznici se zvýšenou ostrahou sloužící k uvěznění trestanců odsouzených na doživotí a vězňů s duševními poruchami. Kajínek přeřezal mříž v okně své cely, jímž vyhodil lano zhotovené z pruhů prostěradel a povlečení a ze šňůr na žaluzie, které se ve věznici vyrábějí. Následné pátrání zásahové hlídky bylo neúspěšné, protože služební psi brzy ztratili stopu. Kajínek se tak stal jediným člověkem, který kdy z Mírova uprchl. Dopaden byl 8. prosince v bytě svého spoluvězně, pětinásobného vraha Ludvíka Černého. Uvězněn byl v karvinské věznici, kde čeká, zda jeho případ bude znovu otevřen a zda nově předložené důkazy obhajoby prokáží, že je – jak stále tvrdí – nevinen.

Zdroj: http://www.svetpoznani.cz/2010/101-nejodvaznejsich-uteku-z-vezeni/