Nejpřísnější kriminál funguje už 150 let

[nek]

Nejpřísnější kriminál funguje už 150 let


Mírov slaví výročí otevřenými dveřmi


20.09. 15:34

Podívat se do míst, kde žijí nejhorší zločinci, mohou v těchto dnech i všichni slušní lidé. U příležitosti 150 let fungování pořádá nejpřísnější česká věznice – slavný Mírov – speciální prohlídky pro veřejnost.

"Zpřístupněno je první nádvoří, kostel svaté Markéty a část sklepení, kde je jako největší zajímavost vybudována vzorová cela," prozradila mluvčí mírovského kriminálu Magda Petříková.


Z historie hradu Mírova

Mírov, který ve své knize "Prezidentův vězeň" nazval Vladimír Škutina hradem plným bláznů, byl postaven ve 12. století jako součást obranné soustavy, chránící majetek olomouckého biskupa.
Od konce 14. století pak sloužil jako vězení pro provinivší se biskupské pomocníky. Od roku 1858 funguje jako státní vězení.
V době totality zde byli vedle skutečných zločinců internováni také političtí vězni.


Současnost

V současné době si zde odpykává trest 370 odsouzených. Mírov je věznice s nejpřísnějším režimem a je určen pro nejhorší zločince, odpykávající si mnohdy až doživotní tresty.
Nejslavnějším mírovským vězněm se vedle již zmíněného Vladimíra Škutiny stal Jiří Kajínek. Tomu se totiž jako jedinému v celé dlouhé historii Mírova podařilo v roce 2000 z tohoto vězení uprchnout.


Dny otevřených dveří

Prohlídky věznice potrvají do 26. září. Dnes (v neděli) je Mírov zpřístupněn od 9 do 19 hodin, v ostatní dny od 15 do 19 s tím, že poslední prohlídka začíná v 18.30. Prohlídky se mohou zúčastnit jen občané starší 15 let, vybavení občanským průkazem nebo cesstovním pasem. Do věznice se nesmí s fotoaparáty, mobilními telefony ani jiným záznamovým zařízením. Stejně tak je vyloučeno mít s sebou alkohol či zbraně.


Autor: Pavel Ryšlink
zdroj: www.blesk.cz

obrázek obrázek