Radikálové s právníky v zádech

[Kláruša]

Radikálové s právníky v zádech
19. ledna 2009


Advokátka Klára Slámová se zúčastnila sobotní akce skinheadů

PLZEŇ Známá pražská advokátka Klára Slámová se v sobotu dostavila spolu s asi 150 příznivci hnutí skinheads na koncert v Čečovicích u Nepomuka.

Podle dobře informovaného zdroje ČTK byla připravena poskytnout právní pomoc organizátorům v případě, že policie zasáhne či bude požadovat předčasné ukončení produkce. Podle odborníků na extremismus je účast Slámové na koncertech kapel navštěvovaných radikály poměrně častá. Slámová toto včera odmítla komentovat, prý není zproštěna mlčenlivosti.

„Už zhruba dva roky se na podobných akcích Slámová nebo například její kolega Kolja Kubíček objevují,“ uvedl zdroj ČTK.

Právníci jsou podle něj na místě pro případ, že by policie chtěla koncert předčasně ukončit. „Byly by prvními, kdo bude odrážet argumenty policie, proč musí organizátor akci rozpustit. Už se to stalo několikrát,“ potvrdil také Ondřej Cakl, který monitoruje českou pravicověextremistickou scénu.

Podle něj taktiku pořádání koncertů, na něž se dostaví i právníci, už radikálové v ČR uplatňují zhruba dva roky, a to hlavně ve chvíli, kdy přivezou zahraniční kapelu. Úkolem advokátů je například vyvracet, že se jedná o neonacistický koncert, že skinheadi uvnitř objektů hajlují a podobně. Radikálové si od „svého“ právníka dále slibují, že jeho přítomnost zapůsobí například na velitele zásahu nebo že se postará o případnou medializaci.

Odborníci se shodují, že ve většině případů se na akcích extremistů objevuje právě Slámová. Vloni v srpnu byla například na koncertu extremistických skupin v Ochozi u Brna, v minulosti se objevila údajně také na koncertu podobných kapel v Dražicích na Táborsku.

Sobotní koncert v Čečovicích na jižním Plzeňsku se podle policie uskutečnil bez problémů. Akci policisté monitorovali, po ukončení produkce kolem půlnoci všechny odcházející lustrovali. Na koncertu měla vystoupit například skupina Attack.

čtk